Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

"Czy walka z chaosem i absolutyzmem na Bliskim Wschodzie leży w naszym interesie? Na Bałkanach – owszem, ponieważ sąsiadują z Europą Środkową i stanowią naturalny kierunek w poszerzaniu zachodniej strefy wpływów i dobrobytu. Gdzie indziej nasze zaangażowanie zależy od tego, czy istnieje stan wyższej konieczności.

Demokracja może bujnie rozkwitnąć w Europie Środkowej, w południowej części Ameryki Łacińskiej czy gdzie indziej, ale w większości krajów Bliskiego Wschodu w pierwszej dekadzie XXI stulecia wciąż będzie, niestety, czystą abstrakcją" – pisze Robert D. Kaplan.

Kolejna  prorocza wizja wnikliwego obserwatora? Prowokacja cynicznego podróżnika?

W najnowszej książce autor bestsellerowych Bałkańskich upiorów proponuje nam podróż "na wschód od Zachodu". Z charakterystyczną dla siebie wnikliwością bacznie przygląda się ruchom tektonicznym pośród narodów zamieszkujących obszar od Węgier i Rumunii, poprzez rejon Morza Kaspijskiego, Turcję, Syrię aż do Izraela i Kaukazu. Bezbłędnie wyłuskuje słabości systemu, odnotowuje drgania nastrojów społecznych, by jako znany polityczny sejsmolog wyczulić nas na najmniejsze sygnały problemów, zanim staną się zarzewiem prawdziwego konfliktu.

"Przemierzając kraje „szerokiego Bliskiego Wschodu” – leżące na wschód od Europy Środkowej, na zachód od Chin i na południe od Rosji – Robert D. Kaplan zastanawia się, jaka będzie ich przyszłość. Odpowiedzi szuka w przeszłości. Jego przewodnikami, obok spotykanych po drodze ludzi, są dzieła Herodota i Strabona, muzealne eksponaty czy dzisiejsze, ale wytyczone setki lat temu szlaki komunikacyjne. Mimo to Na wschód do Tatarii jest książką o współczesności – często bardziej aktualną niż najświeższy serwis agencji prasowej. Amerykański reporter kolejny raz udowadnia, że wielkie, objaśniające świat dziennikarstwo wymaga połączenia warsztatowej biegłości z wszechstronną wiedzą, głęboką refleksją, empatią i otwartością na Innego, pasją badacza i odkrywcy".

Wojciech Górecki

Informacje dodatkowe o Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2010-10-11
Kategoria: Podróżnicze

Kup książkę Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie - opinie o książce

Robert D. Kaplan0
Okładka ksiązki - W cieniu Europy. Dwie zimne wojny i trzydziestoletnia podróż przez Rumunię, a nawet dalej

Robert Kaplan trafił do Rumunii w zasadzie przez przypadek i nie podejrzewał, że zwiąże się z tym krajem na wiele lat. W 1970 roku był młodym dziennikarzem...

Robert D. Kaplan0
Okładka ksiązki - Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu

Dla tych, którzy, słowami Kazantzakisa: trwonią swoje życia (...), wielkie wydarzenia w życiu biorą się raczej z książek niż ludzi, na których się natrafia...