Na zawsze nierozstrzygnięte. Zagadkowy przewodnik po twierdzeniach Godla.

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 2007
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-05-13498-9
Dodał/a książkę: Damian Kopeć

Raymond Smullyan, profesor matematyki i logiki, cieszący się sławą najlepszego na świecie twórcy zagadek i najzabawniejszego logika, jaki kiedykolwiek żył, jest autorem wielu zbiorów łamigłówek i paradoksów logicznych. Nakładem naszej oficyny ukazały się następujące książki: "Jaki jest tytuł tej książki?", "Zagadki szachowe Sherlocka Holmesa", "Dama czy tygrys", "Zagadki Szeherezady i inne zdumiewające łamigłówki dawne i współczesne", "Szatan, Cantor i nieskończoność oraz inne łamigłówki", "Przedrzeźniać przedrzeźniacza oraz inne zagadki logiczne łącznie z zadziwiającą przygodą w krainie logiki kombinatorycznej".

Czy jest możliwe, aby racjonalna istota ludzka znalazła się w położeniu, gdy nie może wierzyć, iż jej przekonania są niesprzeczne, bez popadnięcia przy tym w sprzeczność? Jest to jeden z głównych tematów tej książki. Wzorowany jest on na słynnym odkryciu Kurta Godla, że dowolny niesprzeczny system matematyczny o mocy wystarczającej do uprawiania tego, co znamy pod nazwą elementarnej arytmetyki, musi podlegać zaskakująco bolesnemu ograniczeniu polegającemu na tym, iż jego własnej niesprzeczności nie da się w nim nigdy dowieść! - Z Przedmowy

Kup książkę Na zawsze nierozstrzygnięte. Zagadkowy przewodnik po twierdzeniach Godla.

Opinie o książce - Na zawsze nierozstrzygnięte. Zagadkowy przewodnik po twierdzeniach Godla.

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Intrygujące i pobudzające wyobraźnię. Jedno z najważniejszych twierdzeń matematyki i jego zaskakujące konsekwencje podane w niezwykłej formie. Raymond Smullyan przybliża nam świat matematyki i logiki, bez wymądrzania się i przynudzania.