Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów

Były natchnieniem największych artystów. Oni zapewnili im nieśmiertelność.

Obrazy jednak nie mówią o tych kobietach wszystkiego…

Malowałam królów i prostytutki – mówiła Tamara Łempicka, jedna z największych polskich malarek ­– tych, którzy są dla mnie inspiracją i powodują, że czuję wibracje.

Dora Maar, spytana o obrazy ukochanego, powiedziała po śmierci artysty: Być może na ścianach w galerii byłyby warte pół miliona. Na ścianach kochanki Picassa mają dodatkową, historyczną wartość.

Gdy żona Vermeera sprzedawała piekarzowi ostatnie obrazy męża, by wyżywić ósemkę swoich dzieci, od dawna już nie miała słynnych kolczyków, które widnieją między innymi na obrazie Dziewczyna z perłą.

Samobójstwa z miłości, wielkie namiętności i okrutne zdrady. Rodzinne tajemnice, o których się nie mówi. Historie kobiet z obrazów są zaskakujące i do bólu prawdziwe. Ludzkie. Często pełne ciepła. Czasem tragiczne. Zawsze fascynujące.

Za każdym obrazem, który podziwiamy, kryje się prawdziwe życie. Pełne pasji, erotyzmu i oddania malarstwu.

Niezwykłe osobowości, femmes fatales, kobiety wyzwolone, muzy. To nie przypadek, że właśnie one pozowały do najsłynniejszych obrazów. Wszyscy znamy ich twarze. Czas poznać ich losy.

Informacje dodatkowe o Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-09-08
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-3026-2

Kup książkę Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów

Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2014-10-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Książka, która pod piękną okładką skrywa.. Niekompletną treść. Choć serię "Prawdziwe historie" bardzo sobie cenię, to jednak najnowsza pozycja wcale mnie nie zachwyciła. Nie tym razem. Z początku wahałam się, czy ta książka będzie dla mnie. Zdecydowanie nie jestem wielką fanką malarstwa ani ogólnie jakiejkolwiek sztuki. A mimo to z chęcią czytam o życiu malarzy i ich twórczości. Lubię też oglądać obrazy i nie raz zastanawiało mnie, kim jest dana osoba, którą artysta przedstawił na swoim płótnie, ratując ją od wiecznego zapomnienia. Jedno spojrzenie na spis treści i uparłam się, że muszę jednak mieć tę książkę na swojej półce. I ostatecznie "Najpiękniejsze.." trafiły w moje ręce. Książka wydana - jak to zwykle bywa w przypadku Znaku - przepięknie; do tego obraz Łempickiej zdobiący okładkę. Jedna z najpiękniejszych zachęcająca do zapoznania się z historiami pozostałych muz słynnych artystów. Od da Vinciego i jego Pani Lisy po Fridę Kahlo, która najchętniej malowała siebie samą. Są Polacy, reprezentowani przez Łempicką, Witkacego i Malczewskego, w doborowym towarzystwie Hiszpanów - Dalego i Picassa. Art deco, kubizm czy surrealizm. Perły, krew i nagość. Większość muz to po prostu kochanki sławnych artystów. Czasem żony, czasem kobiety na boku, pocieszające czy trzymające przy życiu. Było ich wiele, bo przecież malarze ciągle szukali nowych inspiracji. I tu mój problem z tą książką się zaczyna. Wszystkie rozdziały podpisane były nazwiskami artysty i jego/jej najważniejszej muzy. A mimo to autorka ujmuje w nich również inne kobiety. Czasem trudno mi było stwierdzić, czy proporcjonalnie o tej najważniejszej jest najwięcej. Do tego spora ilość cytatów. Urywki wspomnień, opisów.. Niedokończone opowieści. Braki, niedopowiedzenia i wielki niedosyt. Teoretycznie jest to książka idealna dla osób, które są średnio zorientowane w temacie. Wielbiciele malarstwa pewnie już to wszystko wiedzą. A mimo to informacji dla malarskich żółtodziobów jest według mnie najzwyczajniej za mało. Rozdziały mogłyby być dłuższe i bardziej szczegółowe. Póki co, temat uważam za zaledwie muśnięty przez Małgorzatę Czyńską. A przecież bibliografia jest tak obszerna, że przy odrobinie wysiłku można by napisać dwa razy dłuższą książkę pełną kompletnych historii tych najpiękniejszych. Dobrym pomysłem okazały się dwie kolorowe wkładki ze zdjęciami obrazów i sporo czarno-białych fotografii. Ale tu znów ta sama uwaga - o niektórych obrazach autorka pisze dość dużo, a mimo wszystko nie ma ich w książce. Nie znam ich wszystkich i na pewno większą przyjemnością byłoby spojrzenie na fotografię na papierze, zamiast ciągłego odkładania książki w celu "wygooglowania" danego dzieła. Zaczęło się tak dobrze. Tak wierzyłam w tą książkę - że mi się spodoba, że będę mogła ją polecać i chwalić. Po dość męczącej lekturze musiałam zmienić zdanie. Miałam nadzieję na zdecydowanie lepsze opisanie tego fascynującego tematu. Dostałam pozycję napisaną chyba w pośpiechu, bo na pewno niedokładnie. Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2014-09-17, Ocena: 5, Przeczytałem,
„Śniadanie na trawie”, „Maja naga” i „Maja ubrana”, „Portret kobiety czytającej list”, „Toaleta Cathy”, „Dora Maar z zielonymi paznokciami” oraz wiele innymi obrazów, których bohaterki przyciągają i fascynują, ale których losy nie należą do powszechnie znanych, w przeciwieństwie do portretujących je artystów. „Najpiękniejsze kobiety z obrazów” Małgorzaty Czyńskiej przybliżają właśnie te często ignorowane, ze wszech miar niesłusznie, historie modelek i muz. Są to historie burzliwych relacji z malarzami, w których cieniu pozostawały, mimo że to ich twarze są przede wszystkim rozpoznawane.
Avatar użytkownika - carolanne
carolanne
Przeczytane:2018-11-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2015-08-14, Ocena: 3, Przeczytałam,
Kobiety z obrazów
Małgorzata Czyńska0
Okładka ksiązki - Kobiety z obrazów

Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes - to tylko niektóre...

Dom polski. Meblościanka z pikasami
Małgorzata Czyńska0
Okładka ksiązki - Dom polski. Meblościanka z pikasami

Z ilustracjami Joanny Grochockiej Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów...