Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

Nasza klasa - historia dziesięciu uczniów z jednej klasy - Polaków i Żydów - opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Koleżanki i koledzy wspólnie bawią się i śpiewają. Wraz z nadejściem dorosłości zgodne zabawy się kończą. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku. Nielicznym udaje się cudem przeżyć. Przemoc nie ustępuje wraz z zakończeniem wojny. Zaczyna się rozliczanie przeszłości, której tak naprawdę rozliczyć się nie da. Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć. Prapremiera Naszej klasy odbyła się 23 września 2009 w prestiżowym The National Theatre w Londynie (Our Class, przekł. Ryan Craig, reż Bijan Sheibani). Sztuka miała bardzo dobre recenzje i wznieciła w Wielkiej Brytanii gorącą dyskusję.

Informacje dodatkowe o Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach:

Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach - opinie o książce

Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-05-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
"Nasza klasa" opisuje losy uczniów jednej klasy, Polaków i żydów- przyjaciół w dzieciństwie, wrogów podczas wojny w dorosłym życiu. To wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, to również próba rozliczenia się z przeszłością, z którą nie zawsze da się rozliczyć.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-10-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cieszę się, że ta właśnie książka dostała NIKE. Naprawdę warto po nią sięgnąć, choć może nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Ale mocna i prawdziwa. I możliwość obcowania nie tylko z powieściami, ale także dramatem, co nie jest na porządku dziennym naszych czasów.
Avatar użytkownika - andrzej1
andrzej1
Przeczytane:2012-02-27, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka która wywarła na mnie ogromne wrażenie, nie mogę uwierzyć, że ludzie potrafili się tak zmienić, było to szokujące. Książka w ciekawy sposób pokazuje naszą trudną historię. Polecam
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-22, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-01, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021, E-booki, Literatura piękna, Inne,
Historia Jakuba
Tadeusz Słobodzianek0
Okładka ksiązki - Historia Jakuba

Opowieść inspirowana faktami o księdzu i filozofie, który dowiaduje się, że nie jest tym, kim jest. Próbuje odkryć swoją prawdziwą tożsamość, ale we współczesnym...

Forget Me Not
Julie Soto