Nevermore - Kruk

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2011-11-09
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7686-065-7
Liczba stron: 520
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5.36 (11 głosów)

Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: romans paranormalny - wybór Jury

 

Jeśli sądzisz, że w gatunku romansu paranormalnego nie można wymyślić czegoś zaskakującego, zmierz się z „Nevermore – Kruk”! Pierwszy paranormal romance z naprawdę gotyckim twistem. Nie tylko dla nastolatek!

 

Patrząc w ciemność tę głęboką, stałem ze zdumieniem w oku, 
Sny śniąc, jakich nikt z śmiertelnych nie śmiał śnić... E. A. Poe

 

Uważaj, czego pragniesz... Możesz to otrzymać!

 

Kapitan szkolnej drużyny cheerleaderek, Isobel Lanley, jest przerażona, gdy nauczyciel każe jej pracować nad projektem z literatury w parze z Varenem Nethersem. Jakby mało było tego, że dzień oddania pracy zbiega się w czasie z najważniejszym meczem szkolnej drużyny, Isobel musi spędzać swój czas w towarzystwie jednego z najbardziej antypatycznych i nielubianych facetów w szkole. Co więcej – sardoniczny, obojętny i zdecydowanie trudny w obsłudze Varen, nie kryje, że nie ma najmniejszej ochoty wziąć na siebie pracy Isobel.

 

Dopiero gdy Isobel, wiedziona niezdrową ciekawością, zagląda do notatnika Varena i odkrywa w nim dziwne zapiski oraz niepokojące szkice, postanawia, że jednak zmusi się do współpracy z dziwacznym gotem.

 

Ciekawość to, jak wiadomo, pierwszy stopień do piekła.

 

Isobel szybko zaczyna szukać wymówek, by tylko spędzać czas z Varenem. Odsuwa się od przyjaciół i zrywa z autorytarnym chłopakiem, narażając się na szkolną ekskomunikę. Dziewczyna, niczym ćma do płomienia, lgnie do dziwnego świata Nethersa – świata, w którym ożywają koszmarne historie Edgara Allana Poego...

 

Zafascynowana Varenem i jego fantasmagoryczną rzeczywistością, Isobel odkrywa, że sny, podobnie jak słowa, mają wielką moc, a największym zagrożeniem dla człowieka, jest on sam. Czy uda się jej ocalić Varena przed cieniami, które on sam powołał do życia?

 

 

Z recenzji czytelników:

 

Jillian, GoodReads.com:

Skończyłam czytać tę książkę na początku października, zaraz po jej premierze – wystarczy powiedzieć, że jeszcze przez dwa miesiące trzymałam ją na nocny stoliku, żeby wracać do moich ukochanych scen.

 

Alexa, GoodReads.com:

O.M.G. Taka była moja reakcja. Może trochę przesadziłam, bo zaczęłam czytać tę książkę, nie wiedząc, że to paranormal – streszczenie z okładki wyleciało mi z głowy. Podoba mi się, w jaki sposób autorka pisze – lektura przypomina oglądanie filmu. Ponieważ nie zorientowałam się, że Creagh planuje trylogię, czytając modliłam się – Boże, błagam, niech tylko będzie kontynuacja!

 

Kim, GoodReads.com:

Nie mam 17 lat, mam 27. Nie umiem pisać recenzji. Chciałabym móc napisać recenzję fioletowym tuszem, żeby pokazać, jak bardzo kocham tę książkę! I Varena!

 

Rae, GoodReads.com:

I.LOVED.IT. Serio, mam obsesję na punkcie tej książki. Proszę – ma 543 strony, zaczęłam wczoraj o 18:30, skończyłam dzisiaj o 11:47.

 

MRSJ, GoodReads.com:

Varen... Powtarzam sobie to imię. Żebyśmy się zrozumieli – nie  czczę gotów (Marilyn Manson – nie dzięki!), ale Varen... Varen ma osobowość, jest unikalny, jedyny w swoim rodzaju. Serce mi wali, ilekroć o nim czytam.

Kup książkę Nevermore - Kruk

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:,
Chcieć... za bardzo.   Cheerleaderka Isobel Lanley, jedna z najpopularniejszych dziewczyn w swojej szkole, staje przed nie lada problemem. Nauczyciel literatury, pan Swanson, postanowił zadać grupie zadanie projektowe, łączy ich w pary i wyznacza termin na Hallowen, czyli na dzień jednego z najważniejszych meczów futbolowych, a zarazem występu grupy dopingującej, której członkiem jest Iz. Dziewczynie przydzielony zostaje Varen Nethers, mrukliwy got, jeden z ulubionych uczniów Swansona. Mimo przerażenia charakterem partnera projektowego, Izzy postanawia, że zrobi wszystko, by otrzymać jak najlepszą ocenę. Poświęca się i przysiada do Varena, który - niewiele mówiąc - łapie ją za nadgarstek i fioletowym tuszem maże po jej ręce. Tak właśnie zaczynają się kłopoty Isobel. Z powodu gadulstwa jej najlepszej przyjaciółki o wszystkim dowiaduje się zazdrosny chłopak Iz. Dziewczyna staje więc przed dylematem – uspokoić Brada poprzez zarzucenie pracy nad projektem, czy wykonać zadanie, narażając siebie i Varena na złość nadpobudliwego chłopaka. Decyzja, jaką podejmuje Isobel, okazuje się brzemienna w skutkach i sprawia, że nic nie jest już takie jak dawniej.   Fabuła wydać się może dość banalna. Nic bardziej mylnego. Opisane fakty to tylko wstęp do jednej z bardziej niezwykłych książek, należących do gatunku romansu paranormalnego. Gdyby drobiazgowo całość analizować, można by w ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:,
Zagłada domu LanleyMaska Śmierci Szkarłatnej, Zagłada domu Usherów, Studnia - poruszające tematykę śmierci i zawierające elementy nadprzyrodzone, czy też Skradziony list bądź Zabójstwo przy rue Morque, będące opowiadaniami detektywistycznymi - nie ma chyba osoby, która nie znałaby choć jednego z tych dzieł człowieka uważanego za mrocznego twórcę i ojca literatury kryminalnej. Edgar Allan Poe to postać, która od lat fascynuje badaczy, czytelników, a także innych autorów, którzy wielokrotnie wykorzystywali jego dorobek do własnych celów bądź też z jego śmierci uczynili główny motyw historii. Ta bowiem była zagadkowa i po dziś dzień budzi wiele kontrowersji oraz pozwala na budowanie kolejnych, niekiedy szaleńczych tez. Ponoć Poe, podróżujący z Richmond do Nowego Jorku, zaginął na pięć dni bez wieści. Znaleziono go pod barem w Baltimore w stanie delirium, odzianego w cudze ubrania, a z relacji lekarza wynika, że całymi dniami majaczył on, przemawiając do zmyślonych osób i niewidzialnych przedmiotów na ścianie. W nocy przed swą śmiercią wzywał kogoś, kogo nikt nie znał - niejakiego Reynoldsa. Tak przynajmniej widzi ostanie dni jego życia Kelly Creagh, pasjonatka twórczości Edgara Allana Poe i autorka mrocznej powieści Nevermore. Kruk, będącej kombinacją horroru, fantasy i romansu. Książka porównywana jest do kultowego już Zmierzchu ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Przeznaczenie chadza własnymi ścieżkami   Kelly Creagh to młoda amerykańska pisarka, która kocha nie tylko literaturę Edgara Allana Poe, ale także kawę i starożytną sztukę tańca brzucha, jednak jej ukochanym zajęciem jest przelewanie swoich pomysłów i snów na czyste karty, z których później powstają idealne powieści. Gdy nie pisze, nie czyta, nie spędza czasu z przyjaciółmi, spełnia się jako tancerka i instruktorka. Nevermore – Kruk to jej debiutancka powieść.   Głównymi bohaterami powieści są Isobel Lanley oraz Varen Nethers. Ona to piękna i popularna czirliderka, której przyjaciele tworzą elitarną i zamkniętą grupę. On to ubierający się na czarno, mrukliwy i sarkastyczny got, który raczej trzyma się na uboczu. Ich drogi splatają się, gdy zostają na zajęciach z literatury muszą wspólnie przygotować projekt o wybranym pisarzu, którego prezentacja nastąpi w Halloween. Tematem pracy naszych bohaterów jest Edgar Allan Poe.   Z początku ani Varen, ani Isobel nie są zachwyceni takim obrotem sprawy, ponieważ oboje patrzą na siebie nawzajem poprzez pryzmat stereotypów grup, w jakich się obracają. Jednak z biegiem wydarzeń zaczynają dostrzegać, że są po prostu dwójką nastolatków, którzy nie różnią się zbytnio od siebie. Zaczyna rodzić się między nimi uczucie, które jest dla nich czymś zupełnie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Nevermore - Kruk

Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2013-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Debiuty literackie są pewnego rodzaju podróżą w ciemno, gdyż nawet najlepszy opis okładkowy niewiele nam powie o autorze. Czytelnik ponosi większe niż zazwyczaj ryzyko rozczarowania, ale ma też większą szansę na przeżycie czegoś niezwykłego, czego jeszcze nie doświadczył. Osobiście bardzo lubię wycieczki z nieznanym przewodnikiem, choć nie zawsze „wracam” z nich zadowolona.

„Nevermore - Kruk” to debiutancka powieść Kelly Creagh, amerykańskiej pisarki, pasjonatki twórczości Edgara Allana Poego, dobrej kawy oraz starożytnej sztuki tańca brzucha. Kelly rozpoczęła pisać powieść na pierwszym roku studiów. Zaczęło się od gota i cheerleaderki oraz pomysłu na zmuszenie ich do współpracy nad pewnym projektem. Fascynacja dorobkiem, życiem i niejasnymi okolicznościami śmierci Edgara Poego sprawiły, że wraz z rozwojem fabuły stał się kręgosłupem całej historii.

Isobel Lancley wiedzie typowe życie amerykańskiej nastolatki. Należy do zespołu cheerleaderek, jest członkiem zgranej paczki i spotyka się z zawodnikiem drużyny sportowej. Zmiany w jej życiu nadchodzą wraz z realizacją zadania domowego z literatury, do którego został przydzielony jej partner – Varen. Dziewczyna nie jest zachwycona, gdyż ma świadomość, iż znalezienie wspólnego języka z osobą, o której krążą plotki, że sypia w trumnie, pije krew i uprawia czary nie będzie łatwe. Musi jednak podjąć wyzwanie, ale nawet ona sama nie przypuszcza jak bardzo Varen odmieni jej życie i z jakimi niespodziankami losu przyjdzie jej się zmierzyć. Podczas lektury trudno nie zauważyć schematu charakterystycznego dla paranormal romance. Ona i on, a między nimi  przepaść, która sprawia, że więcej ich dzieli niż łączy. Żadne z nich nie chce tego uczucia, ale jak wiadomo od nienawiści do miłości jeden krok, a serce nie zawsze poddaje się racjonalnym argumentom. Czytelnik jest świadkiem kiełkującego uczucia i przemian zachodzących w bohaterach Choć na tym podłożu nie znajdzie niczego nowatorskiego, to autorce udało się nie „przesłodzić” i próżno tu szukać wylewnych wyznań czy lukrowanych scen, przyprawiających o mdłości. Mimo, że watek miłosny gra pierwsze skrzypce, to nie przesłania innych wydarzeń.

 

Bohaterowie bardzo dobrze osadzeni są w swoich rolach. Autorka w bardzo obrazowy sposób pokazuje przekrój szkolnego środowiska i panujące w nim zależności. Od elit, w których królują cheerleaderki i gwizdami sportu, po sam dół, gdzie znajdują się mniej piękni i odbiegający od  kanonu idealnego ucznia. Isobel mimo koloru swoich włosów okazała się osobą umiejącą zrobić użytek z własnego rozumu, potrafiącą wyciągać wnioski i czerpać informacje z otoczenia. Ujęła mnie swoją odwagą, determinacją i zachowaniem, na które niewielu byłoby stać. Varenowi też nie zabrakło charakteru, choć nie do końca otworzył się przede mną, zamykając drzwi do niektórych zakamarków swojej duszy. Podczas lektury trudno nie odczuć mrocznego klimatu książki i aury tajemniczości wiszącej w powietrzu. Autorka bardzo sprytnie wodzi czytelnika za nos. Podrzuca mu strzępy informacji i zmusza do snucia teorii, żeby za chwilę kilkoma słowami "zburzyć” ułożony przez niego plan. Choć tempo akcji przyspiesza dopiero pod sam koniec książki, to w trakcie lektury nie można narzekać na brak zaskoczenia czy nieoczekiwanych zwrotów akcji. Dodatkowo lekki styl autorki i plastyczne opisy pobudzają wyobraźnię i pozwalają czytelnikowi „płynąć” na falach książki. Przygoda z „Nevermore - Kruk” była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Autorka bardzo szybko wciągnęła mnie do swojego świata, zaintrygowała  i dostarczyła różnorodnych wrażeń i emocji, a na koniec pozostawiła z niedosytem i rozbudzoną ciekawością. Książka przeznaczona jest dla młodzieży i myślę, że w tej grupie znajdzie najwięcej fanów, choć i dla „starszej młodzieży” czas spędzony z tą lekturą nie będzie stracony.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kinguszka
kinguszka
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest genialna. Trzyma w napięciu do końca. Akcja się szybko toczy. Z niecierpliwością czekałam na koniec tej historii, który był niespodziewany. Po za tym mieszanka wybuchowa głównych bohaterów. Goth i Czirliderka. Dwa różne charaktery połączy dość silne uczucie. Jednak chłopak skrywa pewien sekret, który rujnuje ich życie i skazuje na cierpienie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - catcora
catcora
Przeczytane:,
Niesamowita książka. Jedna z tych które odkłada sie na pókę z uczuciem: kurczę to nie może się tak skończyć.Sami bohaterowie - majstersztyk - świetne połączenie dwóch światów: różowej panienki i gota. Nie wierzyłam że to możliwe żeby im się udało. A jednak autorka sprawiła że nagle ich dwa światy nie były wcale tak odległe. Brawo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - xOxIvyxOx
xOxIvyxOx
Przeczytane:2016-03-20, Przeczytałam, Posiadam,
Avatar użytkownika - magdalena130
magdalena130
Przeczytane:2015-11-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane,
Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Ulubione,
Avatar użytkownika - Ruczek
Ruczek
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Nevermore. Cienie
Kelly Creagh0
Okładka ksiązki - Nevermore. Cienie

Drugi tom książki "Nevermore: Kruk", gotyckiego romansu opartego na twórczości Edgara Allana Poego. Varen zniknął. Schwytany w pułapkę koszmarnej rzeczywistości...

Nevermore. Otchłań
Kelly Creagh0
Okładka ksiązki - Nevermore. Otchłań

Dla Isobel Lanley cienka linia pomiędzy życiem a śmiercią zatarła się już dawno. Po spotkaniu z Varenem, które omal nie zakończyło się jej śmiercią...

Reklamy