Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa

Wydawnictwo: Remi
Data wydania: 2012-10-03
Dodał/a książkę: Anna Grzyb

Prawdziwa historia życia Lily Smith, spisana przez jej wnuczkę Jeannette Walls.Te stare krowy jeszcze przed nami wyczuły nadchodzące kłopoty...Tak zaczyna się biograficzna powieść o Lily Casey Smith, przedsiębiorczej, dzielnej i niezwykłej kobiecie, żyjącej na początku XX wieku w Stanach. Lily w wieku sześciu lat pomagała ojcu ujeżdżać konie, kiedy miała lat piętnaście, opuściła dom, by uczyć się w miasteczku na prerii - by do niego dotrzeć, przejechała samotnie pięćset mil na kucyku.Nauczyła się prowadzić samochód (Kochałam jazdę autem bardziej niż jazdę konną. Samochodów nie trzeba było karmić, jeśli nie pracowały, i nie trzeba było sprzątać po nich łajna.) oraz pilotować samolot. Z mężem Jimem prowadziła ogromne ranczo w Arizonie. Wychowała dzieci - jednym z nich była matka autorki - Rosemary Smith Walls, pięknie sportretowana w powieści Szklany zamek.Lily przetrwała tornada, susze, powodzie, wielki kryzys i ogromną osobistą tragedię. Walczyła z wszelkimi uprzedzeniami - wobec kobiet, Indian i tych, którzy nie pasowali do społeczeństwa.

Kup książkę Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa

Na czym polega prawdziwa kobiecość? Czy zawsze wiąże się ona z niezwykłą urodą? Czy jej składnikami muszą być wrażliwość, czułość i delikatność? Dla wielu – z pewnością tak. Taki obraz kobiety idealnej kształtują przecież media, kształtuje go klasyczna literatura, społeczeństwo; trudno się zatem dziwić, że jest w nas mocno zakorzeniony. Ale niektórzy szukają w kobietach zupełnie innych cech, ceniąc przede wszystkim zaradność, odwagę, pomysłowość, niezłomność, a nawet - pewną hardość.   Miłośnikom tego drugiego oblicza kobiecości polecić warto Nieokiełznane Jeannette Walls. W swojej trzeciej, ciekawej i wciągającej książce, posługując się narracją pierwszoosobową, oddaje autorka głos postaci niezwykłej: kobiecie, urodzonej u progu XX wieku, która swą odwagą, determinacją, otwartością na nowe wynalazki oraz umiejętnością dostosowywania się do wszelkich warunków zadziwiłaby większość współczesnych pań.   Kobiecie, która jako kilkuletnia dziewczynka ujeżdżała konie, pracowała na ranczu, uczestniczyła w znakowaniu bydła, zajmowała się swym młodszym rodzeństwem (raz nawet ratując je przed wielką powodziową falą), a mając piętnaście lat, samotnie przemierzyła pięćset mil, by zostać nauczycielką wiejskich dzieci.   Kobiecie samodzielnej, dorabiającej się na sprzątaniu, jeździe na wyścigach, grze w pokera, czy w warsztacie samochodowym, dla której mordercza praca, wysiłek ...

Opinie o książce - Nieokiełznane. Opowieść prawdziwa

Avatar użytkownika - asymaka
asymaka

Właśnie dzisiaj rano skończyłam czytać tę książkę. Od razu wiedziałam, że mi się spodoba, ponieważ opowiada o kobiecie silnej, z charakterem, nie dającej się złamać żadnym przeciwnościom losu, takiej, jaką sama chciałabym być. Ma w sobie Lily wiele pasji, chęci do nauki, potrafi latać samolotem, jeździ samochodem, doskonale radzi sobie z końmi, hoduje bydło, jest nauczycielką, świetną żoną i dobrą matką. Jej życie jest barwne, pełne przygód, przeprowadzek, los nie oszczędza jej od samego początku, jednak ona za każdym razem podnosi się, otrzepuje kurz i próbuje po raz drugi. Historię opowiada jej wnuczka, chociaż początkowo miała być to opowieść o matce autorki, Rosemary. To właśnie jednak jej matka namówiła pisarkę, by zajęła się życiem babki i to o nim napisała, ponieważ Lily miała ciekawsze, bardziej pasjonujące przygody. Uważam, że dobrze się stało, ponadto chciałabym bardzo przeczytać książkę "Szklany zamek", w której Jeannette opowiada o swoim własnym dzieciństwie. Polecam Wam "Nieokiełznane", gdyż możemy się z tej lektury wiele nauczyć, przede wszystkim tego, by zawsze dążyć do celu, by wszystko robić z pasją i wkładać w to całe serce.

Na koniec cytaty z książki:

"Słyszeliśmy też o tym, że w eleganckich domach na wschodzie instaluje się kanalizację, ale w zachodnim Teksasie nikt jej nie miał i większość ludzi, łącznie z moimi rodzicami, uważała, że sam pomysł łazienki wewnątrz domu jest obrzydliwy. ' Na Boga, kto chciałby mieć w domu kibelek?' - pytał tata."

"Miej nadzieję na najlepsze i plan na najgorsze."

"Kiedy Bóg zamyka jakieś drzwi, otwiera okno. Od ciebie zależy, czy je znajdziesz."

"Podobno kiedy wraca się do miejsca, w którym się dorastało, ono zawsze wydaje się mniejsze."

"Zastanawiało mnie, jak ktoś może być tak durny. Pewnego razu przyszła na lunch jakaś Francuzka z miniaturowym pudlem, a kiedy pies zaczął szczekać, właścicielka przemówiła do niego po francusku.

-Ależ mądry pies - odezwała się Mim. - Nie wiedziałam, że psy znają francuski."

"Kiedy ktoś popełnia samobójstwo, sądzi, że zapomni o bólu, ale tak naprawdę tylko przekazuje go tym, których zostawia na świecie. "

"Życie jest za krótkie, kochanie, by martwić się o to, co inni o tobie myślą."

Książka jest październikową nowością wydawnictwa Remi.

Recenzja pochodzi z mojego bloga

Avatar użytkownika - Sylwia-T
Sylwia-T
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Bardzo interesująca książka, choć miałam małe wątpliwości na początku. W ciekawy i zajmujący sposób przedstawiająca życie kobiety, która doskonale wiedziała czego chce, która nie poddawała się przeciwnościom, która znała swoją wartość, była dumna i odważna. Bardzo mi się spodobała postać Lily Casey Smith - urzekła mnie swoim ukochaniem życia oraz tym, że nie trwoniła czasu na "marzenie o marzeniach" ,ale błyskawicznie stawała do ciężkiej pracy, by je spełniać! To było w niej wspaniałe, nie dała się okiełznać, złamać i związać. Żyła w myśl maksymy swojego ojca "Miej nadzieję na lepsze, a plan na najgorsze". Może kiedyś Jeannette Wals napisze jednak historię swojej matki, bo po tej lekturze naprawdę jestem ciekawa jej losów :)
Avatar użytkownika - KasiaiDaniel
KasiaiDaniel
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 2016, Posiadam,
Szklany zamek
Jeannette Walls0
Okładka ksiązki - Szklany zamek

Rex i Rose mieli czworo dzieci. On, popijający fantasta, wierzył, że na pustyni znajdzie złoto i zbuduje "szklany zamek". Ona, artystyczna dusza, wolała...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa