Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury, potęga matematyki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-11-25
Kategoria: Popularnonaukowe
Dodał/a książkę: elibri

Ciąg Fibonacciego jest najczęściej spotykanym i najbardziej intrygującym uporządkowanym ciągiem liczb w matematyce. Niezliczone przykłady jego występowania w naszej rzeczywistości stanowią zadziwiający dowód na głęboko matematyczny charakter podstawowych praw natury.
Dwaj wykładowcy matematyki - Alfred Posamentier i Ingmar Lehmann - wykazując się godną podziwu przenikliwością i umiejętnością przekazywania wiedzy, zabierają nas w zapierającą dech w piersiach podróż, pokazując wprost nieprawdopodobną liczbę rozmaitych przykładów obecności ciągu Fibonacciego oraz powiązanej z nim zasady złotego podziału.

Omawiają wyczerpująco również prawie nieograniczone zastosowania ciągu Fibonacciego w matematyce. Geometria, teoria liczb, rachunek prawdopodobieństwa, algebra i trójkąt Pascala to tylko niektóre zagadnienia matematyczne, gdzie przydatna okazuje się znajomość liczb Fibonacciego.
,,Niezwykłe liczby Fibonacciego" to fascynująca, lekko i błyskotliwie napisana książka, dzięki której czytelnik będzie mógł się w pełni zachwycić prawdziwą elegancją matematyki oraz jej niesamowitymi przejawami w otaczającym nas świecie.

Ta książka jest niesamowitym wprowadzeniem... Przeczytawszy ją, będziesz zaskoczony i oczarowany.

Kup książkę Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury, potęga matematyki

Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2014-12-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
  [metoda generowania kiści Grossmana] to kolejny przykład niecodziennych właściwości ciągu, który ma niepokojący zwyczaj pojawiać się tajemniczo w różnego rodzaju wytworach ludzkich rąk i umysłów, na przykład we fraktalach, lecz także w dziełach natury. To każe zastanowić się nad istotą matematyki - choć opisywane za jej pomocą obiekty rodzą się w ludzkim umyśle, zależności między nimi wydają się być narzucone jakiegoś rodzaju koniecznością. Pewne związki pojawiają się nawet tam, gdzie nikt ich celowo nie umieszczał.   Matematyka jest królową nauk. Ale niektórym całe lata zajmuje przyzwyczajenie się do tej myśli. Mnie zajęło to ponad ćwierćwiecze, ale po Niezwykłe liczby Fibonacciego sięgnęłam w zasadzie tylko dlatego, że tak bardzo urzekły mnie dwie inne pozycje z serii Na ścieżkach nauki - Jak zbudować wehikuł czasu? oraz Skąd się wziął kot Schrodingera. I znów zakwasy w mózgu pozwalają mi mieć nadzieję, że każdy, absolutnie każdy, jest w stanie wgryźć się w matematykę. Jeśli jest dobrze podana. Ale po kolei.   Tak zwane liczy Fibonacciego to ciąg rekurencyjny odkryty przez genialnego naukowca - Leonarda z Pizy (Fibonacciego) żyjącego na przełomie XII i XIII wieku (!). Leonardo wyprowadził obliczenia dzięki analizie rozmnażania się królików. I niech nie przeraża Was skomplikowany wzór ciągu, bo zasada jest prosta ...

Opinie o książce - Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury, potęga matematyki