Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Włoska prasa określiła Ochotnika mianem "pracy historycznej w powieściowym przebraniu". Marco Patricelli, włoski historyk ceniony również ze względu na wybitny talent literacki, opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), legendarnego bohatera czasów II wojny światowej, który dobrowolnie przedostał się do obozu zagłady Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, i skąd zbiegł, by przekazać polskiemu podziemiu raporty o obozie. Przez władze komunistyczne Polski Ludowej został skazany na karę śmierci i stracony w 1948.

Autor stara się nie tylko opisać dzieje wybitnego człowieka, ale też opisać jego niezłomny charakter i wielką wrażliwość. Rzetelną historyczną książkę Marca Patricellego czyta się jak najlepszą powieść.

Informacje dodatkowe o Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim:

Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim - opinie o książce

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Jest to niezwykle interesująca i fachowo napisana biografia jednej z najbardziej zasłużonych i jednocześnie najmniej docenianych postaci polski podziemnej w okresie drugiej wojny światowej. Witold Pilecki był polskim oficerem, który dobrowolnie stał się więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, by zorganizować tam ruch oporu a następnie powstanie. Gdy konspiracyjna działalność w Auschwitz okazała się dłużej nie wykonalna, uciekł on z obozu i kontynuował walkę w szeregach polskiej konspiracji. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, po upadku którego trafił do obozu jenieckiego. Po zakończeniu wojny powrócił do kraju, by kontynuować podziemną walkę, tym razem przeciw reżimowi stalinowskiemu. Aresztowany, skazany na kare śmierci i stracony, a w Polsce zapomniany na całe dziesięciolecia. Książka ta pozwala przypomnieć wszystkim Polakom te niezwykła postać, oddać jej w pewnym stopniu należny hołd. I choć autor kieruje swoją dzieło głównie ku włoskiemu odbiorcy, to jest ona niezwykle cennym świadectwem bohaterskiego życia również dla polskiego czytelnika.
Umierać za Gdańsk
Marco Patricelli0
Okładka ksiązki - Umierać za Gdańsk

Książka Marca Patricellego ,,Umierać za Gdańsk" idealnie wpisuje się w obecną ostatnio w Polsce dyskusję na temat oceny polityki zagranicznej Józefa Becka...