Okładka książki - Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2012-02-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324592678
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę: szczepanik

Ocena: 5.57 (7 głosów)

"Oczarowanie" to bardzo obszerna, wyważona, oparta tylko na faktach, wywiadach i sprawdzonych źródłach relacja z życia i twórczości wielkiej i powszechnie uwielbianej gwiazdy Hollywood. W przypadku Audrey Hepburn Spoto nie miał łatwego zadania, gdyż jego bohaterka słynęła z całkowitej dyskrecji w sprawach życia osobistego. U szczytu sławy wycofała się z grania w filmach, by być żoną włoskiego psychiatry i spokojnie wychowywać synów. Zasłynęła jednak raz jeszcze – w nowej roli, bezgranicznie oddanej sprawie pomocy dzieciom trzeciego świata ambasadorki UNICEFU. Tekst wzbogacają liczne fotografie pięknej aktorki. Donald Spoto to wybitny specjalista od biografii gwiazd i sław. Ma na koncie rzetelne i powszechnie chwalone biografie, np. Jacqueline Kennedy, Jamesa Deana, Elizabeth Taylor, Ingrid Bergman, Alfreda Hitchcocka, a także św. Franciszka z Asyżu i Joanny d'Arc.

Kup książkę Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:,
Audrey, baronessa kinaJej matka była holenderską baronessą, Ellą van Heemstra, z męża panią Ruston. Ona urodziła się w sobotni ranek 4 maja w Brukseli a 18 lipca, dziesięć tygodni później, rodzice zarejestrowali ją w konsulacie brytyjskim jako Audrey Kathleen Ruston, która już przez całe życie uważana była za obywatelkę brytyjską po ojcu, Angliku. O kim mowa? O Audrey Hepburn oczywiście, której nazwisko stało się synonimem elegancji i stylu, a role aktorskie przyniosły uwielbienie kinomanów.O tej fascynującej kobiecie pisze wybitny biograf gwiazd, Donald Spoto, a „Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” to wciągająca wyprawa w świat filmu i gorących romansów. Od małego bowiem była ona bardzo uczuciowa, a ciepło, którego skonfliktowani rodzice nie mogli jej dać, przelewała na zwierzęta. Sama wielokrotnie powtarzała później „urodziłam się z ogromną potrzebą otrzymywania i dawania uczuć”.Oddana do szkoły z internatem w Kent w Anglii dziewczynka początkowo była przerażona, lecz pobyt ten okazał się być dobrą lekcją samodzielności. Sama szkoła wydawała jej się nudna, były jednak zajęcia, które Audrey uwielbiała, takie jak na przykład taniec. To może nie szczęśliwe, ale spokojne dojrzewanie przerwał wybuch wojny. Mimo tragedii, jaka dotknęła rodzinę bezpośrednio (rozstrzelano wielu krewnych), matka starała się zapewnić córce po powrocie do Holandii dalszą ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

Avatar użytkownika - la_pinguin
la_pinguin
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Nigdy nie byłam jedną z dziewcząt fascynujących się postacią Audrey Hepburn. Nie miałam jej podobizny na plakatach/kubkach/koszulkach itd. itp. I zawsze zastanawiałam się jak wielką osobowością musiała być, że ciągle, mimo iż od jej śmierci upłynęło ponad 20 lat, wzbudza tak ogromne zainteresowanie. Książka Donalda Spoto zaspokoiła moją ciekawość tylko częściowo (tylko że teraz zastanawiam się dla ilu z tych miłośniczek Audrey jest tylko ładną buzią z plakatu lub aktorką ze starego filmu, a ile rzeczywiście poznało jej życie). Po raz pierwszy zagłębiłam się w biografię tej niezwykłej kobiety i przyznam, że wywarła na mnie wrażenie. Spoto opisuje życie Hepburn od jej najmłodszych lat. Pisze o rozbitej rodzinie, wojennym dzieciństwie spędzonym w Holandii, pomocy jaką 13-14- letnia dziewczynka niosła ruchowi oporu; o głodzie i ubóstwie, które stały się jej udziałem, a także o jej ogromnym marzeniu: tańczyć w balecie. Marzeniu, które nie mogło zostać zrealizowane. Poznajemy Audrey Hepburn jako córkę, która nie otrzymuje wsparcia od matki, modelkę czy początkującą aktorkę, niepewną siebie i uczącą się dopiero zawodu. Towarzyszymy jej od jej pierwszego występu na scenie. Obserwujemy wzloty i porażki. Dostrzegamy jak kolejne role i kolejni ludzie zmieniają ją. Zaskoczyła mnie przede wszystkim ogromna siła Audrey, połączona z, równie ogromną, niepewnością i samotnością, a także jej ogromna potrzeba miłości i posiadania rodziny, która determinowała wiele jej czynów. Nie spodziewałam się również, że osoba, która od tylu lat jest idolką kolejnych pokoleń kobiet była tak skryta i skromna. Zaimponowało mi poświęcenie Audrey dla inicjatyw prowadzonych przez UNICEF. W jej działalności widać było prawdziwą pasję i wiarę w to co robi. "Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" to druga biografia gwiazdy filmowej, napisana przez Donalda Spoto, jaką miałam okazję przeczytać. Po raz kolejny stworzył on książkę, która opowiada o charakterze danej osoby, jej wyborach, rzeczach dla niej ważnych, a jednocześnie nie zagłębia się w intymne szczegóły z jej życia. Nie ma w niej nachalnego wchodzenia z butami w czyjąś prywatność. Dzięki temu nie musiałam czuć się jak podglądacz. Tą biografią Spoto utwierdził mnie w przekonaniu, że potrafi stworzyć idealnie wyważoną książkę, w której romanse bohaterki nie przesłonią tego kim ona była, a jednocześnie czytelnik nie będzie miał wrażenia, że trzyma w rękach coś, co poddano cenzurze. Biografia Audrey Hepburn to doskonała lektura nie tylko dla tych, którzy są fanami aktorki. To również okazja na podpatrzenie świata sprzed pół wieku. Polecam gorąco.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dla mnie miłośniczki "starych filmów" m. in. tych z Audrey przeczytanie tej książki było przyjemnością. Jest to biografia świetnie napisana i opatrzona zdjęciami. W żadnym razie nie jest nudna, wręcz przeciwnie bardzo szybko i fajnie się ją czyta. Ciekawie i barwnie opisuje zarówno życie prywatne i zawodowe Audrey Hepburn m. in. poprzez ciekawostki i anegdoty. Książka ma twardą oprawę, duży format i litery dlatego jest wygodna w użytkowaniu. Będzie świetnym prezentem dla fanów tamtego kina i kina w ogóle, fanów samej Audrey oraz tych którzy chcą poznać jak wyglądało życie i praca gwiazd tamtych czasów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - jenny777
jenny777
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam, kino i muzyka,
Avatar użytkownika - Birgitta
Birgitta
Przeczytane:2013-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2012-12-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - martagieks
martagieks
Przeczytane:2011-06-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - iwaka
iwaka
Przeczytane:2010-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane,
Lubie takie klimaty
ciekawa pozycja
Inne książki autora
Wyższe sfery. Życie Grace Kelly
Donald Spoto0
Okładka ksiązki - Wyższe sfery. Życie Grace Kelly

Grace Kelly - niekwestionowany ideał piękna, gwiazda filmowa, księżna Monako. W ciągu zaledwie 7 lat zagrała w 11 filmach, robiąc zawrotną karierę i zachwycając...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy