Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-10-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2774-3
Liczba stron: 420
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 6 (1 głosów)

Marynarze o stalowych nerwach i niezwykłej woli walki. Doskonale wyszkoleni. Niezłomni. Porzuceni na pastwę wroga już w pierwszym dniu wojny. Niezwykła epopeja polskich podwodników – bohaterów, którzy potrafili dokonywać rzeczy niemożliwych.

Załoga ORP „Wilk” przez 11 dni kampanii wrześniowej nieustępliwie stawiała czoła naporowi Kriegsmarine, po czym w pojedynkę przedarła się przez ściśle strzeżone cieśniny duńskie. Do Wielkiej Brytanii „Wilk” dopłynął z ciężkimi uszkodzeniami i na oparach paliwa. Byle nadal walczyć z wrogiem.

Marynarze ORP „Orzeł” udowodnili całemu światu, czym jest polska brawura. Po internowaniu w Tallinie dokonali spektakularnej ucieczki, by bez map i broni przepłynąć cały Bałtyk. Zaginięcie „Orła” wiosną 1940 roku do dziś pozostaje jedną z największych zagadek polskiej historii.

ORP „Sokół” i ORP „Dzik” – z respektem określane mianem „strasznych bliźniaków” – przez długie miesiące siały spustoszenie na wodach Morza Śródziemnego. Zatopiły i uszkodziły ponad dwadzieścia jednostek wroga.

Bestsellerem "Cichociemni" Kacper Śledziński położył podwaliny pod zupełnie nową jakość literatury historycznej. W "Odwadze straceńców" raz jeszcze odkrywa nieznane karty wojennej historii i sylwetki zapomnianych bohaterów. Dzielne załogi polskich okrętów podwodnych wreszcie otrzymują hołd, na który zasłużyły.

Kup książkę Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej

Opinie o książce - Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej

Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Przeczytałem,
„Odwaga straceńców” to kolejna świetna książka historyczna Kacpra Śledzińskiego po „Cichociemnych” i „Czarnej kawalerii”. Podobnie jak we wcześniejszych publikacjach i tym razem krakowski historyk przypomina o zapomnianych polskich bohaterach, a robi to we właściwym sobie stylu – nieprzypominającym typowych książek historycznych – bazując na zachowanych dokumentach (szczególnie dziennikach służących na okrętach podwodnych marynarzy), wprowadza narrację fabularną, którą wykorzystuje do odtworzenia nie tylko wydarzeń, ale również i psychiki służących pod wodą żołnierzy.
Link do opinii
Inne książki autora
Cichociemni. Elita polskiej dywersji
Kacper Śledziński0
Okładka ksiązki - Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii. Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!”...

Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa
Kacper Śledziński0
Okładka ksiązki - Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa

Przy życiu trzymała ich tylko jedna nadzieja: że wrócą do kraju i wywalczą Polsce wolność. Przetrwali niewolę gułagu, przemierzyli całą Azję i z najwyższym...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Powstanie film narodowy
Jacek Świdziński
Okładka książki - Powstanie  film narodowy
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy