Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Paweł Zuchniewicz przybliż nam tym razem postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Opowieść rozpoczyna w momencie, gdy Stefan Wyszyński jako młody ksiądz i wykładowca w seminarium we Włocławku jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny jest aresztowany przez gestapo, poznaje grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stanie się kierownikiem duchowym. Pracuje w Laskach, gdzie staje się kapelanem powstańczego szpitala. Po wojnie zostaje mianowany biskupem, a w 1948 roku prymasem. Istotną część opracowania stanowi opis uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne i prób złamania go i Jego współpracowników przez UB. Dużo miejsca Autor poświęcił zmianom wprowadzanym przez Prymasa i ich uwarunkowaniom, udziałowi w obradach Drugiego Soboru Watykańskiego, realizacji jego postanowień oraz relacji z kolejnymi papieżami.

Informacje dodatkowe o Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-05-30
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-240-1763-8

Kup książkę Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim - opinie o książce

O bł.kard. Stefanie Wyszyńskim napisano już nie jedną książkę i ja też już nie jedną przeczytałam, więc czemu by sięgać po kolejną? Co nowego ona wniesie w temacie Prymasa Tysiąclecia?
Zacznę od tego, że książka "Człowiek wolnych ludzi" została napisana w całkiem innej formule. Dzieli się na dwie części. Pierwsza to fabularyzowana opowieść o kardynale oparta na faktach. Czyta się rewelacyjnie. Wciągnęła mnie i nie miałam ochoty przestać czytać. Wraz z błogosławionym przechodzimy przez kolejne etapy jego życia, przez powstanie warszawskie i późniejszą "walkę" z komunizmem. Poznajemy osoby z jego otoczenia jak też dylematy i problemy z którymi w tamtym czasie przyszło się ludziom mierzyć. Bardzo lekko i przyjemnie napisana, jak dobra powieść.
Druga część to "rozmowa z samym Prymasem". Czytelnicy portalu Stacja7.pl zadają pytania, a Stefan Wyszyński "odpowiada" za pośrednictwem autora, Pawła Zuchniewicza. Fragmenty jakie zebrał z różnych pism, posłużyły jako materiał do udzielenia odpowiedzi.

Polecam wam książkę z całego serca !! Nawet jeśli wydaje wam się, że o bł. kardynale już wszystko wiecie

Kolejna piękna opowieść Pawła Zuchniewicza o niewątpliwym autorytecie moralnym - Prymasie Tysiąclecia. Z pozoru Postać dobrze nam znana, w rzeczywistości tak niewiele wiemy o Jego zasługach i o traumatycznych wydarzeniach, które były Jego udziałem. Zawsze Go podziwiałam, budził respekt, w pewien sposób onieśmielał mnie swoją postawą, niezłomnością i mądrością. Po lekturze tego opracowania stał mi się jeszcze bliższy, zaczęłam Go bardziej postrzegać jako Ojca niż Księcia Kościoła czy Nauczyciela.
Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej
Paweł Zuchniewicz0
Okładka ksiązki - Siostra naszego Boga. Niezwykła historia Hanny Chrzanowskiej

Hanna Chrzanowska była kobietą niezwykłą. Gdy umarła, tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt żałobny prowadził sam kardynał Karol Wojtyła...

Narodziny pokolenia JP2
Paweł Zuchniewicz0
Okładka ksiązki - Narodziny pokolenia JP2

Bohaterowie książki Pawła Zuchniewicza zetknęli się z Janem Pawłem II w różnych okolicznościach i pod różnymi szerokościami geograficznymi...