Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2016-09-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę: elibri

Jest to książka o harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK i warszawskim powstańcu. Niedoszłym prawniku, dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu i varsavianiście. Wreszcie podróżniku, który jak głosi tytuł jednej z jego książek - był wszędzie. Jego reportaże i książki podróżnicze, programy radiowe i telewizyjne ukazywały się niegdyś w ogromnych ilościach.

Michał Ogórek napisał we wspomnieniu, że przez wiele lat był przekonany, że Olgierd Budrewicz nie istnieje, że to musi być jakiś zbiorowy pseudonim, bowiem niemożliwe, żeby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie.

Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom Świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych - patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z dalekiego świata.

Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami innych: przyjaciół, znajomych, a czasem ludzi nim zafascynowanych, przez wspomnienia kolegów z piłkarskiego boiska podczas niemieckiej okupacji, z AK-owskiej podchorążówki i z Powstania, kolegów dziennikarzy i ludzi, o których pisał, wreszcie licznych przyjaciół i znajomych. Wyłania się z tych wspomnień postać człowieka szczęśliwego, ciekawego, twórczego, przyjaznego ludziom i na pewno niebanalnego. Zresztą przekonajcie się Państwo sami.

Grzegorz Micuła

Podróże Budrewicza były dla mnie zawsze wojażami gentlemana z W 80 dni dookoła Świata - wspomina Maciej Kuczyński, architekt, speleolog, polarnik, pisarz, wieloletni prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club - żadne tam trekkingi, plecaki, biwaki, turystyczne kuchenki. To były podróże cywilizowane, z całym możliwym komfortem, służące nie ,,sprawdzaniu siebie", nie ,,przemaganiu własnych słabości". Tyle tylko, że balon, parowce i parowozy Phileasa Fogga Olgierd zamienił na klimatyzowane boeingi.

Maciej Kuczyński

Ewa Budrewicz - córka Olgierda Budrewicza, anglistka, tłumaczka literatury pięknej i reportażowej.

Kup książkę Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2016-09-18, Przeczytałem,
Wspomnienia o Olgierdzie BudrewiczuOlgierd Budrewicz (1923-2011) - dziennikarz, reporter, podróżnik, varsavianista. Żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego. Autor tysięcy artykułów, felietonów, szkiców i esejów, ponad stu książek. Człowiek, który odwiedził ponad 160 krajów. Mąż, ojciec i dziadek.Książka Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży to zbiór siedemdziesięciu wspomnień o niebanalnym człowieku. Wspomnień jego kolegów, znajomych, przyjaciół, bliskich, wielbicieli talentu. Mozaika spojrzeń na tę osobę z różnych perspektyw czasowych i tematycznych. Sięgnięcie pamięcią wstecz do faktów, wydarzeń, spotkań, rozmów. Często z perspektywy bardzo osobistej, opartej o drobiazgi, które z różnych względów utkwiły komuś w pamięci. Wspomnień ukazujących osobę Olgierda Budrewicza wielowymiarowo, poprzez spojrzenia oczami rozmaitych osób, które były z nim w bliższych stosunkach bądź w jakiś sposób się z nim zetknęly. Jest to rodzaj biografii, ale biografii żywej, pozbawionej chronologii, badawczego obiektywizmu, złożonej za to z subiektywnych ocen i spostrzeżeń. Czasami może zbyt uogólnionych czy być może nadmiernie pochwalnych. Skoncentrowanych głownie na tym, co w danym człowieku najlepsze. Z drugiej strony - wyrażających przecież zdanie danego autora o wybitnym podróżniku. Swoiste ...

Opinie o książce - Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa