Opowieści niesamowite

"Opowieści niesamowite" cieszą się od półtora wieku niesłabnącą popularnością. Romantyczna bujność wyobraźni w połączeniu z realistyczną dokładnością szczegółu składają się na znamienny dla utworów tego pisarza nastrój niesamowitości i grozy.

Informacje dodatkowe o Opowieści niesamowite:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7319-985-3

Kup książkę Opowieści niesamowite

Opowieści niesamowite - opinie o książce

Cóż, zostanę bardzo zrugana za moją opinię o tym autorze, ale opinię każdy może mieć własną. Jak dla mnie Edgar Allan Poe jest mocno przereklamowany. Pamiętam jak w liceum jeden z moich kolegów (który swoją drogą pisał też wiersze), zachwycał się nim i ciągle wspominał że 'Edgar Allan Poe to mój ulubiony pisarz". Ja się nie mogę z nim zgodzić, przeczytałam tę książkę z wielkim wysiłkiem, kończyłam ją prawie na siłę. Jak dla mnie cały zbór opowiadań jest definicją stwierdzenia 'przerost formy nad treścią'. Rozumiem że w literaturze pięknej którą ten autor reprezentuje chodzi o styl pisania i język, lecz nie lubię jak ktoś popada pod tym względem w przesadę i raczej przez dłuższy czas nie wrócę do jego utworów.
Avatar użytkownika - andziaija
andziaija
Przeczytane:2014-05-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Niezwykle uwielbiam grozę zawartą w jego utworach - idealne na ponury, deszczowy dzień, w jaki miałam przyjemność czytać.
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2010-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Poe jak nikt inny potrafi wykreować niesamowity klimat. Nie musi pisać o strasznych rzeczach żeby wzbudzić w czytelniku niepokój i dla mnie osobiście to jest cecha, która świadczy o jego wybitności.
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2013-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki kolejne w 2013,
Myślę, że miłośnikom prozy Poego ten zbiór opowiadań jest doskonale znany, więc książką polecę tym, którzy autora znają tylko ze słyszenia. Atmosfera "Opowieści niesamowitych" na pewno zrobi na Was wrażenie. http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/08/opowiesci-niesamowite-edgar-alan-poe.html
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2012-09-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Tajemnica, groza, napięcie, mrok, szaleństwo w czystej postaci. Esencja Czarnego Romantyzmu!
Avatar użytkownika - Kalinka85
Kalinka85
Przeczytane:2023-02-01, Ocena: 3, Przeczytałem, 12 książek 2023,

Mam mieszane uczucia wobec tej pozycji. Napisana pięknym językiem i z niezwykłą wyobraźnią. Jednak czytając nie odczuwałam żadnej grozy, o której mowa w licznych opiniach. Większość opowiastek raczej mnie bawiła. Lub wydała się zbyt nonsensowna, żeby wzbudzić we mnie dreszczyk i strach wieczorową porą.

Może jedynie "Czarny kot" mógłby lekko przerazić. Chociaż wydaje mi się ta opowieść nie pełna. Skąd taka przemiana w bohaterze. Ceniący sobie miłość do zwierząt człowiek nagle zamienia się w oprawce. Mimo, że czegoś tu zabrakło jest to moja ulubiona historia.

Cała książka jednak nie jest literaturą, po której emocje zostaną ze mną na dłużej

Z twórczością tego pisarza spotkałam się po raz pierwszy, ale muszę przyznać, że całkiem przyjemnie czytało mi się ten zbiór. Owszem, musiałam się odrobinę przestawić na to bardziej poetyckie opisywanie świata, które zostało połączone z pewnego rodzaju brutalną rzeczywistością, jednak historie tutaj zawarte są ciekawe. Przy niektórych ciarki przeszły mi po plecach, pomimo tego, że kanon przerażających mnie rzeczy jest zupełnie inny, to tutaj mamy tak wszystko opisane, że po prostu ciarki się pojawiają i już. Największy niepokój poczułam czytając "Portret owalny" oraz "Beczka Amontillada". Myślę, że warto zajrzeć do książki, ponieważ jest napisana zupełnie inaczej niż te wszystkie współczesne.

Avatar użytkownika - heautoskop
heautoskop