Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2012-05-01
ISBN: 978-83-7574-606-8
Dodał/a książkę: Autor X

"Autorowi udało się stworzyć bardzo ciekawą i różnorodną galerie postaci psychologicznie prawdziwych. Jednocześnie są to postacie wzięte z życia. Na dobrą sprawę każdy z nas w pewnym stopniu może identyfikować się z poszczególnymi bohaterami, a na pewno czytelnik będzie odczuwał więź z nimi, będzie im współczuł, ale jednocześnie budzić się w nim będzie obawa. Cholera! To przecież ja! (...) Jest to styl przejrzysty jak matematyczne działanie i przez to zmusza czytelnika do przyjmowania za pewnik tego, co narrator nam mówi. Czytelnik nie prowadzi dialogu z autorem. Po prostu mu wierzy." Stefan Kacprzycki, Czytelnia "Polityki"

Kup książkę Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2012-11-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Można wyginać linie losu, lecz zaraz potem wszystko i tak zamienia się w węzełSą książki, które - wzięte do rąk - od początku zwracają na siebie uwagę. O których wiemy, że wystają ponad literacką przeciętność. Świetnie napisane, z ciekawą fabułą, intrygującą narracją, żywymi postaciami. W których wszystko jest na swoim miejscu, a prawie każde słowo ma sens. Pierwszy tom Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza jest właśnie taki. Wciągający czytelnika w wymyślony, barwnie opisywany świat i nie pozwalający mu odłożyć książki aż do ostatniej strony. Trzymam w rękach czwarte już wydanie tej powieści, z wyjątkowo trafiającą w mój gust oprawą zintegrowaną. Powieść, mimo upływu lat, żyje i ma się naprawdę dobrze. Wydana po raz pierwszy w 2005, nie przypadkiem zebrała naprawdę imponujący zestaw nagród: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa i Sfinksa.Pierwsza antropoidalna cywilizacja w zbadanym kosmosie. Bezcenna. Nie mogą się dowiedzieć, że nie są sami we wszechświecie. Nie wolno nam grzebać w ich kulturze, cokolwiek by wyprawiali. Kimże jesteśmy, by sądzić, i tak dalej. Wszystko, co robię, samo moje istnienie gwałci wszelkie przepisy uroczyście wydane w Brukseli.Vuko Drakkainen jako Ulf Nitj'sefni - Nocny Wędrowiec wyrusza na Midgaard ze ściśle tajną misją, oficjalnie nielegalną. Do świata objętego całkowitą kwarantanną. Celem jest odnalezienie na obcej planecie naukowców z placówki ...

Opinie o książce - Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1

Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2016-10-28, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Moje odczucia przed przeczytaniem O istnieniu Pana Lodowego Ogrodu dowiedziałam się, kiedy pewnego dnia mój brat wrócił z zapasem książek z biblioteki. W tamtej chwili nie znałam Jarosława Grzędowicza, ani wielkiego miana tego utworu. Muszę się nawet przyznać, że myślałam dosyć negatywnie o tej książce. Po długim czasie, postanowiłam powrócić do tego wspomnienia i przekonać się na własne oczy, czy miałam rację lub przeciwnie. Moje odczucia podczas czytania Książka zaczyna się w momencie, kiedy główny bohater - Drakkainen wyrusza na obcą planetę z bardzo ważną i wymagającą misją. Przypuszczałam, że w fabule natknę się na wątki science-fiction, ale tak się nie stało. Na miejscu nowej cywilizacji równie dobrze mógłby się pojawić świat z bajki, co zaś świadczy o wysokim poziomie elementów fantastycznych w tym utworze. Założę się, że żaden czytelnik nie tak wyobrażał sobie Innych. Pan Lodowego Ogrodu nie przybliża Nas do poznania galaktyki, lecz do poznania rąbka magicznego świata, gdzie wszystko wygląda inaczej niż u Nas. To nawet za mało powiedziane, bo jedyne co łączy te dwa światy, to ludzie, ale ci z kolei połączeni są tylko budową ciała oraz gatunkowością. Zatem wszystko inne jest po prostu inne. Fabuła, o której powiedziałam co nieco, jest ogólnie mówiąc zaskakująca. Akcja zaczyna się od poszukiwania zaginionych badaczy, ale nowy wymiar jest tak obszerny, że Vukowi nie pozostaje nic innego, jak przemierzyć okolicę wzdłuż i wszerz. Przebywając wędrówki, mimowolnie bierze udział w wielu przewrotnych wydarzeniach, o których Wam by się nie śniło. Składam wielki szacunek autorowi za takie mocne ruszenie głową, ponieważ sytuacje są tak mocno zdziwaczałe, że nie wiadomo skąd rodzą się takie pomysły. Akcja toczy się, ani za szybko, ani za wolno. Wszystko jest ułożone, zaplanowane i tak ma być. Bohaterowie wyjątkowo bardzo mi się spodobali, co bardziej zachacza o "Dotychczas nie spotykani". Szczególnie polubiłam głównego bohatera, ponieważ był po prostu sobą. Oprócz niego sympatię poczułam do Grunaldiego, Atleifa oraz Księcia Odwróconego Żurawia. Należy tutaj pamiętać też o nietypowym wierzchowcu. Zakończenie jest natomiast jeszcze bardziej balansujące na granicy mistyfikacji. To, co okazuje się być Ogrodem Rozkoszy budzi duże bulwersacje, jednak to samiutki koniec zaskakuje najbardziej. Moje odczucia po przeczytaniu Pana Lodowego Ogrodu przeczytałam i nie żałuję. Jarosława Grzędowicza polubiłam i też nie żałuję. W tej książce mowa o wydarzeniach, które są, a być nie powinny. Dużo fantastyki, jeszcze więcej zaskakujących elementów i najbardziej bulwersujące zakończenie. Moja ocena: Książkę tą pokochałam i trafia ona na moją najlepszą półkę. Kiedyś może zyska miano tej jedynej - najlepszej. Z chęcią sięgnę po kolejne części. Polecam! Recenzja pochodzi z http://flokete-libro.blogspot.com
Avatar użytkownika - gan1983
gan1983
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 4, Przeczytałem, Fantastyka, WYZWANIE - 26 książek w 2016,
Moja przygoda z pierwszym tomem Pana Lodowego Ogrodu byłaby całkiem udana, bo powieść bardzo mnie wciągnęła, gdyby koniec tomu był trochę inny. Nie pasował mi do całej ksiażki.
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2016,
Byłam sceptyczna, zaczynając przygodę z Panem lodowego ogrodu. I pewnie będę jedną z nielicznych, którą bardziej pociąga wątek Odwróconego żurawia; bo zachwyciły mnie sposoby nauki władania dla przyszłych władców. Pomysł z bystretkami jest niesamowity. I czytając o tym, byłam pełna emocji. Vuko jest mi dość obojętny. W jego wątku najmilszą mi postacią jest Jadran. Reszta; cały ten świat, jak i fabuła (gdzie facet po prostu idzie i idzie) jest dość przerysowana i przedobrzona. Podobał mi się za to koniec; co się stanie z Vuko? Czy powtórzy los mijanego wcześniej mężczyzny? Podsumowując, Pan Lodowego Ogrodu jest na pewno literaturą nieprzeciętną, autor pięknie posługuje się językiem, wzbogaca wszystkie wydarzenia swoją fantazją, jednak czegoś tu brakuje. Sięgnę na pewno po kolejne części, jednak nie jak najszybciej, bo aż tak mnie do nich nie ciągnie.
Avatar użytkownika - violino
violino
Przeczytane:2016-04-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Wyzwania - fantastyka 2016,
Tak długo nazwisko Grzędowicza kłuło mnie po oczach, aż w końcu dałam mu szansę. Bo ja z natury nie czytam i nie oglądam tego co-wszyscy - co tu dużo gadać: odrzuca mnie. Dlatego sporo czasu zajęło mi przekonanie się, czym się tak ci co-wszyscy zachwycają. No to teraz wiem. Grzędowiczem się zachwycają. Tajemnica - i to jaka! Sympatyczny bohater - no ba. Złe... różne takie - też są. Świetnie prowadzona akcja, która nawet jak nie pędzi naprzód na złamanie karku, to i tak jest ciekawie - tak, tak, tak. Jeśli dołożyć do tego wszystkiego humor głównego bohatera: wydzielany skąpo, ale trafny i przy tym nienarzucający się, będący jedynie dodatkiem do akcji, a nie jej nachalnym motorem - Grzędowicz został moim nowym idolem. Połykałam słowa, część z nich przeskakując, byle tylko szybciej, byle do przodu. Jednocześnie próbowałam delektować się językiem: lekkim i celnym, w którym żadne słowo nie jest zbędne. Nie dało się tego pogodzić, trzeba było zacząć oddychać i uzbroić się w cierpliwość. Tymczasem nadchodzi odbierająca rozum zimna mgła. Dla Drakkainena to jedynie początek wyprawy, a im dalej w las, tym więcej drzew... Dosłownie.
Avatar użytkownika - chatka01
chatka01
Przeczytane:2015-07-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kiedy czytałam, złościłam się na autora, bo umiejętnie torturował mnie, żonglując po mistrzowsku dwoma wątkami. Nie mogłam się oderwać, byłam w transie.
Avatar użytkownika - iskuz
iskuz
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
W lekturze autor zręcznie połączył futurystyczny obraz Ziemi oraz bliskiej średniowieczu planecie Midgaard, na której wszystkie urządzenia elektryczne przestają działać. Główny bohater, Vuko Drakainen, wyrusza na misję ratunkową. Ma sprowadzić na Ziemię naukowców badających planetę Midgaard. Niestety okazuje się, że misja jest bardziej skomplikowana niż można by przypuszczać. Książka jest nie tylko warta przeczytania ze względu na ciekawy rozwój akcji, ale także różnorodność postaci. Sam Vuko, o pochodzeniu polsko-fińsko-chorwackim, jest niezwykle barwnym bohaterem. Najbardziej charakterystyczne są jego przekleństwa, a także niektóre nietypowe przemyślenia.
Avatar użytkownika - zlosnica
zlosnica
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Lubię! bardzo lubię 1 tom! Mimo iż zakończenie pozostawiło niedosyt ogromny. Grzędowicz jest obowiązkowym autorem dla osób lubiących fantastykę.
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2014-06-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014, 12 książek 2014,
Dużo słyszałam o tej książce i kiedy zaczęłam czytać zaskoczeniem dla mnie był jej początek, to w jakim jest klimacie. Potem kolejne zaskoczenie jak umiejętnie przeniosła się akcja. I kolejne zakończenie jak abstrakcyjne jest zakończenie. Dobra, porządnie skonstruowana książka.
Avatar użytkownika - JKZ007
JKZ007
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
absolutnie zajefajne:)
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2014, Fantasy/SF ,
Początek ciężko mi szedł, a później jeszcze ciężej, ale... PLO dostałem w prezencie na moje 18 urodziny i odłożyłem ją na bok. Nie dawno mój znajomy był zafascynowany tą serią, więc postanowiłem wytrzeć ją z kurzu i zobaczyć co pan Grzędowicz oferuje czytelnikom. Pierwsza strona mnie zafascynowała, a później było coraz gorzej i gorzej. Dlaczego czytałem dalej? Sam nie wiem. Pomijając fabułę i patrzeć tylko od strony formalnej to jest to bardzo dobra książka. Bardzo fajny pomysł ze zmianą narracji. A później zacząłem czytać rozdział "Odwrócony żuraw" i mogę powiedzieć, że od tamtej pory pochłaniałem tą książkę. Wszystko się zmieniło o 180 stopni. Banalne zwalnianie czasu (cyfral przecież to nic nowego choć pod innymi nazwami), przeciętne opisy walki, zmieniły się w arcydzieło trzymające w napięciu. I jak fabuła przyśpieszyła mogłem się już tylko cieszyć czytaniem. Mnóstwo dobrej akcji. Nie mogłem się doczekać, aby dowiedzieć się jak dalej potoczą się losy Vuko i Odwróconego Żurawia. Jak by nie nudny początek dałbym 6, ale tak daje 4 za fenomenalną drugą część i z czystym sumieniem sięgam po II tom.
Avatar użytkownika - busia87
busia87
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2014,
Niesamowita podroż po świecie Midgaardu! Vukko Drakkainen który przybywa do nowego świata łączy wszystko co mi bliskie, polska bezczelność i fińska zaradność. Bohater pomimo, ze jego misja jest uratowanie ludzi sam wpada w niesamowity wir wydarzeń które przewracają nie tylko jego życie i postrzeganie rzeczywistości ale zagrażają także harmonii na tej dziwnej planecie. Śpiący na drzewie spotyka tajemniczego Kruczego Cienia który udziela mu rad oraz wiąże swe losy z Ludźmi Ognia, co z tego wyniknie? Niesamowita fabula, trochę mroczna i wciągająca, nic tylko czytać w wygodnym fotelu, kawa z następnymi tomami czekającymi na swoja kolej!!
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2012-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Niesamowita opowieść, prowadząca czytelnika po zaczarowanym świecie. Świat ten jednak nie jest pełen dobra - wręcz przeciwnie, dominuje tutaj zło, rozlew krwi, wykorzystywanie dzieci i ciągłe zamachy na ludzkie życie. Przez świat ten idziemy głównie z głównym bohaterem, dzięki któremu jest to podróż fascynująca, bawiąca do łez i wywołująca zwykły, ludzki lęk. Książka, która wciąga od pierwszej strony, a wraz z ostatnimi słowami pozostawia żądzę przeczytania kolejnych części - natychmiast!
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,pan-lodowego-ogrodu--tom-1,8207
Avatar użytkownika - Frejka
Frejka
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Jestem zachwycona :D Dawno nie czytałam tak dobrej polskiej fantastyki
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2013-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bardzo dobry kawałek polskiej fantastyki. Genialna postać Drakkainena, który od początku zaskarbił moją sympatię. Do tego ciekawa fabuła, pozaziemska cywilizacja i elementy magii- czegóż chcieć więcej? :) Bardzo spodobał mi się również sposób w jaki autor łączy ze sobą losy wszystkich postaci (które mogłoby się wydawać totalnie ze sobą niezwiązane). Z ogromną chęcią przeczytam tę książkę(oraz resztę serii) jeszcze niejednokrotnie.
Avatar użytkownika - Sztamek
Sztamek
Przeczytane:2012-02-01, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - agoosiaczek
agoosiaczek
Przeczytane:2012-10-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Bardzo dobry kawałek literatury, Drakkainena lubi się od samego początku - później lubi się go już tylko bardziej :)
Avatar użytkownika -

Chociaż nie jestem zwolenniczką książek wydawanych w kilku tomach, ta mnie skusiła i dzięki Bogu!! Jeśli jeszcze tego nie przeczytałeś/aś, co prawda nie wiesz co tracisz ale tracisz wiele!! Rewelacyjnie napisana, nie męczy, przenosi w niesamowity świat... po prostu książka, którą trzeba przeczytać :)
Avatar użytkownika - granat86
granat86
Przeczytane:2010-02-23, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Książkę dość ciężko mi się czytało, ale stwierdzam że zakończyłem ją z satysfakcją.
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Przeczytane:2010-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Dość ciężko mi się czytało tą książkę, nie wiem czemu... Ale przebrnęłam... Drugi tom trochę lepiej poszedł :P
Avatar użytkownika - antila
Przeczytane:2015-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Hel 3
Jarosław Grzędowicz0
Okładka ksiązki - Hel 3

Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii. Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną...

Pan Lodowego Ogrodu - tom 2. Audiobook
Jarosław Grzędowicz0
Okładka ksiązki - Pan Lodowego Ogrodu - tom 2. Audiobook

Drugi tom serii, która zachwyciła czytelników i słuchaczy. Także kolejny tom wspaniałej powieści Jarosława Grzędowicza teraz w wersji audio. Posłuchajcie...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa