PAX. Pal przekleństwa

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-05-06
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a książkę: elibri

Czas jest jak bijące serce. Pomiędzy uderzeniami tarcza chroniąca świat przed złymi mocami jest osłabiona. I wtedy zło dostrzega swoją szansę.

Czas płynie, a ciemność się pogłębia. Dziwne, niebezpieczne rzeczy zaczynają się dziać w miasteczku Mariefred. Idylliczna szwedzka wioska skrywa pewien sekret - tajemną, magiczną bibliotekę, ukrytą głęboko pod ziemią. Przyciąga ona zarówno dobre, jak i złe siły, które chcą zrobić użytek z wiedzy i mocy ukrytych za zamkniętymi drzwiami. Biblioteki strzeże rodzeństwo, Estrid i Magnar Mimer. Przez wszystkie lata, podczas których stali na straży, żadne złe moce nie zagroziły pokojowi. Aż do teraz.

PAX jest ekscytującą serią urban fantasy, osadzoną w świecie magicznych stworzeń zaczerpniętych z mitologii nordyckiej. Jest to również poruszająca historia o uczeniu się zaufania i o trudach poszukiwania własnego miejsca.

Kup książkę PAX. Pal przekleństwa

Opinie o książce - PAX. Pal przekleństwa

Avatar użytkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Właśnie zamknęły się drzwi. Stoisz pośrodku wielkiej, starej biblioteki, lampy naftowe płoną mocnym, pięknym ogniem, a za żelazną kratą znajdują się wiekowe książki, których pod żadnym pozorem nie możesz dotknąć. Tak powiedziała ci pomarszczona, ostra kobieta, ale to jakby zaproszenie, by sięgnąć do jeden wolumin. Zabrałeś jej klucz, kiedy nie patrzyła, a teraz stoisz przed wyborem. Nie możesz przestać myśleć o zakazie. Musisz sprawdzić, co to za księgi i czemu są takie mroczne. Czujesz, jak cię do siebie przyciągają. Powoli zbliżasz się do regału, którego nie możesz dotknąć. Drżącą ręką wyciągasz klucz, nasłuchujesz, a potem powoli wkładasz go do zamka. Z wielką ostrożnością go przekręcasz, słyszysz trybiki obracające się wewnątrz. Wolno odciągasz kratę i stajesz przed zatęchłą, pełną pajęczyn biblioteczką. Widzisz masę starych tomisk, na których od lat spoczywa kurz. Wyciągasz dłoń i sięgasz po lekko wychylona książkę. Jest dziwna, cała czarna, nie ma na niej tytułu. Nagle słyszysz jakiś szmer, gwałtownie się odwracasz i potykasz. Tomisko wypada ci z rąk, otwiera się pośrodku i nagle... Przychodzę dziś do Was z recenzją ciekawej, pełnej magicznych istot książki, która jest pierwszą częścią serii ,,PAX", czyli ,,Pal przekleństwa", która mimo swojej małej objętości, okazała się interesującą pozycją w mojej biblioteczce. Åsa Larsson i Ingela Korsell stworzyły powieść, która przenosi ...
Avatar użytkownika - Mlodociani
Mlodociani
Przeczytane:2017-03-03, Ocena: 5, Przeczytałem,
Autorzy nie proponują nam kolejnej stereotypowej fabuły, lecz oryginalną historię, skonstruowaną w taki sposób, by nie można było się spodziewać niektórych rozwiązań fabularnych dopóty, dopóki nie przeczytamy danego rozdziału. Niedowierzanie i zaskoczenie to chyba najczęstsze odczucia związane z lekturą tych powieści. Książki są kierowana głównie do młodzieży, ale wiele osób spoza tej grupy wiekowej może znaleźć coś dla siebie. Pierwsze co rzuca się w oczy po wzięciu książki do rąk to niesamowite rysunki autorstwa Henrika Janssona. Komiksowe ilustracje pomagają lepiej wczuć się w klimat książek, pełnią także rolę ciekawego urozmaicenia lektury. Więcej: https://mlodociani-recenzenci.blogspot.com/2017/02/czas-goni-nadciaga-ciemnosc.html#more
Avatar użytkownika - wiolamp
wiolamp
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Nadchodzi ciemność. W Mariefred dochodzi do dziwnych zjawisk, których konsekwencje pozostają zagadką. Do pokonania zagrożenia zostali wybrani dwaj bracia Alrik i Viggo. Urocze przeciwieństwa. Ich zadaniem jest chronić miejską bibliotekę. Starsi strażnicy są sceptycznie nastawieni czy młodzi bracia sobie poradzą. Wystawiają ich na niebezpieczną próbę. Jednak wszystko się komplikuje. Zaczyna się robić bardzo niebezpiecznie, więc Arlik i Viggo muszą wykazać się dużą odwagą. Do tego dochodzą problemy z bandą łobuzów szkolnych. Opowieść pokazuje jak nabierać zaufania i pokonywać trudności, które na początku wydają się nie do przejścia. Świetna książka fantastyczna na skale Harrego Pottera. Czyta się z zapartym tchem i chce się więcej. Ilustracje odpowiednio dobrane, pobudzające wyobraźnię. Podsumowując opowieść dla każdego, kto chce w najprzyjemniejszy sposób oderwać się od rzeczywistości.
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Pax z łaciny oznacza pokój. Pal zaś to kij, na którym wieszano głowy. Moje oczekiwania przed przeczytaniem Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to historia chłopców. Klasyk. Pewni ludzie z niemiłą przeszłością mogą odmienić swój los poprzez "siły magiczne", zostają wybrańcami. Zastosowanie tego "triku" jest Nam dobrze znane, bo w której fantastycznej książce bohater spada na bezdenne dno? Choć pewnie znajdą się wyjątki, ale rzadko. Czytelnicy więc liczą na to, że autor zaskoczy ich w środku książki, podczas rozwijania akcji. I wczoraj takim czytelnikiem miałam przyjemność zostać, ale czy autorki mnie zaskoczyły, czy raczej zniechęciły? Moje odczucia podczas czytania Kiedy listonosz stanął w progu, pobiegłam wesoła, a wróciłam zdziwiona (?). Zamówiona przeze mnie książka okazała się być inna niż moje oczekiwania. Tak, książka nadal była w twardej oprawie, ale "krótka" z dużą czcionką i rysunkami. Cóż, mogłam dogłębniej przeczytać informacje, ale to nie leży w mojej naturze. Mimo to, takie książki czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Nasi bohaterowie przez matkę alkoholiczkę, trafiają do zastępczej rodziny, gdzie wszystko może się ułożyć od nowa. Dwaj bracia o odmiennych charakterach zaczynają naukę w nowej szkole, ale i tam coś idzie nie tak. Wkrótce dowiadują się, że są wybrańcami. Jak sobie z tym poradzą? Nie mogę tego powiedzieć. Tą przyjemność zostawię Wam samym. Książka kierowana jest do młodszej młodzieży 10+, ale jestem pewna, że młodsi czytelnicy też mogą się za nią zabrać. Nie znajdziemy tam długich opisów czy monologów, jak w innych książkach. Akcja toczy się dosyć szybko i energicznie, nie ma też wątków pobocznych, a nawet "przystanku", na którym wydarzenia by zwolniły. Wszystko kieruje się, ku jednemu celowi. Bohaterowie są ciekawi i zabawni na swój sposób, a tajemnica biblioteki i magiczne stworzenia jeszcze bardziej nas wołają do czytania. Moje odczucia po przeczytaniu Ciekawe postacie, wartka akcja i dopełniająca fabuła to mieszanka, którą powinien docenić każdy czytelnik, a PAX właśnie ją zawiera. W serii ukaże się dziesięć tomów, a ja z całą pewnością mogę stwierdzić, że jestem zaciekawiona odkryciem zagadki. Tym bardziej, że Pal Przekleństwa kończy się w zbyt intrygującym momencie, by porzucić tą historię. Swoją drogą wolałabym, żeby książki były wydane w grubszych i obszerniejszych, "normalnych" wersjach. Wtedy książka mogłaby zawierać więcej wątków i lepiej by się czytało. Dlatego ode mnie 7,5/10 Recenzja pochodzi z http://flokete-libro.blogspot.com
Książka, która jest raczej skierowana do młodszego czytelnika, a mnie taką starą zafascynowała! Jest to historia na godzinkę, bo czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie do tego w środku są jeszcze rysunki, które ułatwiają wyobrażenie sobie wszystkiego. Historia chłopców wciąga od samego początku. Ciągle coś się dzieje i sprawia, że chcemy wiedzieć co się zaraz stanie. Dlatego czyta się ją szybko i z zaciekawieniem. Bohaterowie są ciekawi. Alrik to chłopak, który jest rozsądny i nie działa impulsywnie. Dba o brata i chce dla niego jak najlepiej. Viggo to kompletne przeciwieństwo brata. Impulsywny, zaborczy i zabawny. Rodzeństwo Estrid i Magnar to bardzo tajemnicze postacie, które mimo swojej dziwności są wspaniali
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 4, Przeczytałem,
O DWÓCH TAKICH, CO MUSIELI STAWIĆ CZOŁO ZŁU Co może wyjść z połączenia sił jednej z najpopularniejszych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, jej koleżanki po fachu zajmującej się literatura dziecięcą i młodzieżową oraz rysownika znanego z pracy nad komiksami dla tak wielkich amerykańskich wydawnictw, jak DC Comics? Znakomita seria dla młodzieży, którą czyta się jednym tchem! Oto Marifred, miasteczko zdawałoby się jak wszystkie inne. Ale coś zaczyna dziać się w nim nie tak, czas zaczyna pulsować, nadchodzi ciemność. Trzeba strzec biblioteki, ale teraz nie będzie już łatwo. Magnar i Estrid wiedzą o tym doskonale. Złapany imp to jedno, przepowiednia widoczna w kartach przestrzega przed śmiercią niewinnych, ale także daje nadzieję… Nieświadomi niczego nastoletni bracia Viggo i Alrik zamieszkują w Marifred u zastępczej rodziny. Jako dzieci porzucone przez matkę alkoholiczkę nie mają łatwo w szkole, gdzie uprzedzenia nauczycieli sprawiają, że ci nie chcą wierzyć w ich wersję zdarzeń, kiedy wdają się w bójkę wszczętą przez jednego z uczniów, Simona. Jest jednak ktoś, kto pokłada w nich wielkie nadzieje, a tym kimś okazuje się być nie kto inny, jak Magnar właśnie. Sądzi bowiem, wbrew wahaniom Estrid, że Viggo i Alrik są ową nadzieją, o której mówiła przepowiednia. Od teraz na obu chłopców czeka niebezpieczeństwo o wiele większe, niż mogliby sądzić… Ależ to się szybko i przyjemnie czyta. Horror dla nastolatków, balansujący od przygodowej opowieści uczniowskiej przez urban fantasy po klasyczną grozę, zabiera nas do literackiego świata, jaki namalować słowami potrafią chyba tylko szwedzcy autorzy. Co takiego odróżnia ją od podobnych opowieści? Napisana jest lekko, prosto i przyjemnie, ale zarazem w sposób, jakiego nie spotyka się na zachodzie. Chyba jest coś w tych zimniejszych, północnych krajach, że ich powieści się wyróżniają. Jakaś większa swoboda literacka i fakt, że nikt nie traktuje tu dzieci z naiwnością czy pobłażaniem. Nastoletni bohaterowie wcale nie są kryształowi, wulgaryzm też im się wymknie, a i myśli miewają niebezpieczne. Ale to dobrze, bo dzięki temu są prawdziwsi i bliżsi każdemu z nas – i nawet za ich przykładem można nauczyć się czegoś pożytecznego i pozytywnego. Od strony graficznej książka jest połączeniem powieści z komiksem. Henrik Jonsson, autor, który w USA współpracował przy rysowaniu serii „Batman: Detective Comics”, „”Suicide Squad” czy „Creepy”, zna się na sowim fachu. Jego lekko mangowa kreska, wyrosła na szkole rysunku Joego Kuberta, jest odpowiednio atrakcyjna i mroczna, a kiedy trzeba potrafi pokazać mocniejszą scenę. W samych rysunkach nie ma co prawda dialogów, ale stanowią one ilustrację dla akcji już opisanej, tak więc nie jest to żaden minus. Właściwie rysunki w „Paxie” prezentują się tak dobrze, że aż szkoda, iż seria nie powstała jako czysty komiks. Polecam każdemu młodemu czytelnikowi, który lubi fantastkę i grozę, bo to dzieło spółki Larsson, Korsell i Jonsson naprawdę warto jest poznać. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/05/27/pax-pal-przeklenstwa-asa-larsson-ingela-korsell-henrik-jonsson/
Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2015-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
PAX.Grim
Inga Korsell0
Okładka ksiązki - PAX.Grim

Druga część bestsellerowej szwedzkiej serii urban fantasy zatytułowanej PAX. Mieszkający w prowincjonalnym miasteczku nastoletni bracia Alrik i Viggo...