PAX. Pal przekleństwa

Czas jest jak bijące serce. Pomiędzy uderzeniami tarcza chroniąca świat przed złymi mocami jest osłabiona. I wtedy zło dostrzega swoją szansę.

Czas płynie, a ciemność się pogłębia. Dziwne, niebezpieczne rzeczy zaczynają się dziać w miasteczku Mariefred. Idylliczna szwedzka wioska skrywa pewien sekret - tajemną, magiczną bibliotekę, ukrytą głęboko pod ziemią. Przyciąga ona zarówno dobre, jak i złe siły, które chcą zrobić użytek z wiedzy i mocy ukrytych za zamkniętymi drzwiami. Biblioteki strzeże rodzeństwo, Estrid i Magnar Mimer. Przez wszystkie lata, podczas których stali na straży, żadne złe moce nie zagroziły pokojowi. Aż do teraz.

PAX jest ekscytującą serią urban fantasy, osadzoną w świecie magicznych stworzeń zaczerpniętych z mitologii nordyckiej. Jest to również poruszająca historia o uczeniu się zaufania i o trudach poszukiwania własnego miejsca.

Informacje dodatkowe o PAX. Pal przekleństwa:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-05-06
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę PAX. Pal przekleństwa

PAX. Pal przekleństwa - opinie o książce

"PAX. Pal przekleństwa” to książka przeznaczona dla czytelników w wieku 12-14 .Bohaterami głównymi są bracia Viggo i Alrik.

Wychowani są przez opiekunów Laylę i Andersa,który sprawdza się jako opiekun. Nie zniósłby tego,gdyby chłopców nie było. Pokochał ich od razu kiedy ich zobaczył. Chłopcy jak każdy mają swoje dni, wiadomo, że są nowi i wiedział, że będzie trudno o adaptację za pierwszym razem.

Alrik jest starszym bratem i to on odpowiada za młodszego brata Viggo.

Z punktu widzenia bracia pozostawieni na próbę zachowania się w społeczeństwie, szkole. Bójka szkolna zakończyła się niedobrze dla braci. Dzięki temu, że Alrik wyraził swoją złość negatywnie poprzez zbijanie szyby poznali rodzeństwo Astrid i Magnara strażników biblioteki ich relacje ulegają poprawie.

Bracia wykonując karę nie bijąc się przy tym licznych wyzwań. Pokonali zakazaną półkę z książkami, ale pala przekleństwa nie udało się pokonać.

Pomoc przydatna była Astrid i Magnara aby sprowadzić wszystko na ziemię aby pozbyć się negatywnych mocy wypowiadają zaklęcie przy palu przekleństwa. Siła miłości braci jest ogromna i zwycięża wszystko.

"PAX. Pal przekleństwa” uważam, że to jest taka mała przestroga dla tej części młodzieży, której świat fantastyki oraz mitologii nie jest obcy. Czytelniku nastoletni jeśli lubisz komiks, humor, troszkę sytuacji niebezpiecznych właściwie to taka książka jest.

Czy bracia zwycięża pokonają dalsze przeciwieństwa swego losu, przekonaj się na łamach 148 stronach książki.

Polecam przeczytać tą książkę ze względu na piękne wydanie, treść, rysunki, ciekawe dialogi, a to dodatkowo wzbogaca czytanie.

Avatar użytkownika - Mlodociani
Mlodociani
Przeczytane:2017-03-03, Ocena: 5, Przeczytałem,
Autorzy nie proponują nam kolejnej stereotypowej fabuły, lecz oryginalną historię, skonstruowaną w taki sposób, by nie można było się spodziewać niektórych rozwiązań fabularnych dopóty, dopóki nie przeczytamy danego rozdziału. Niedowierzanie i zaskoczenie to chyba najczęstsze odczucia związane z lekturą tych powieści. Książki są kierowana głównie do młodzieży, ale wiele osób spoza tej grupy wiekowej może znaleźć coś dla siebie. Pierwsze co rzuca się w oczy po wzięciu książki do rąk to niesamowite rysunki autorstwa Henrika Janssona. Komiksowe ilustracje pomagają lepiej wczuć się w klimat książek, pełnią także rolę ciekawego urozmaicenia lektury. Więcej: https://mlodociani-recenzenci.blogspot.com/2017/02/czas-goni-nadciaga-ciemnosc.html#more
Avatar użytkownika - wiolamp
wiolamp
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Nadchodzi ciemność. W Mariefred dochodzi do dziwnych zjawisk, których konsekwencje pozostają zagadką. Do pokonania zagrożenia zostali wybrani dwaj bracia Alrik i Viggo. Urocze przeciwieństwa. Ich zadaniem jest chronić miejską bibliotekę. Starsi strażnicy są sceptycznie nastawieni czy młodzi bracia sobie poradzą. Wystawiają ich na niebezpieczną próbę. Jednak wszystko się komplikuje. Zaczyna się robić bardzo niebezpiecznie, więc Arlik i Viggo muszą wykazać się dużą odwagą. Do tego dochodzą problemy z bandą łobuzów szkolnych. Opowieść pokazuje jak nabierać zaufania i pokonywać trudności, które na początku wydają się nie do przejścia. Świetna książka fantastyczna na skale Harrego Pottera. Czyta się z zapartym tchem i chce się więcej. Ilustracje odpowiednio dobrane, pobudzające wyobraźnię. Podsumowując opowieść dla każdego, kto chce w najprzyjemniejszy sposób oderwać się od rzeczywistości.
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Pax z łaciny oznacza pokój. Pal zaś to kij, na którym wieszano głowy. Moje oczekiwania przed przeczytaniem Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to historia chłopców. Klasyk. Pewni ludzie z niemiłą przeszłością mogą odmienić swój los poprzez "siły magiczne", zostają wybrańcami. Zastosowanie tego "triku" jest Nam dobrze znane, bo w której fantastycznej książce bohater spada na bezdenne dno? Choć pewnie znajdą się wyjątki, ale rzadko. Czytelnicy więc liczą na to, że autor zaskoczy ich w środku książki, podczas rozwijania akcji. I wczoraj takim czytelnikiem miałam przyjemność zostać, ale czy autorki mnie zaskoczyły, czy raczej zniechęciły? Moje odczucia podczas czytania Kiedy listonosz stanął w progu, pobiegłam wesoła, a wróciłam zdziwiona (?). Zamówiona przeze mnie książka okazała się być inna niż moje oczekiwania. Tak, książka nadal była w twardej oprawie, ale "krótka" z dużą czcionką i rysunkami. Cóż, mogłam dogłębniej przeczytać informacje, ale to nie leży w mojej naturze. Mimo to, takie książki czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Nasi bohaterowie przez matkę alkoholiczkę, trafiają do zastępczej rodziny, gdzie wszystko może się ułożyć od nowa. Dwaj bracia o odmiennych charakterach zaczynają naukę w nowej szkole, ale i tam coś idzie nie tak. Wkrótce dowiadują się, że są wybrańcami. Jak sobie z tym poradzą? Nie mogę tego powiedzieć. Tą przyjemność zostawię Wam samym. Książka kierowana jest do młodszej młodzieży 10+, ale jestem pewna, że młodsi czytelnicy też mogą się za nią zabrać. Nie znajdziemy tam długich opisów czy monologów, jak w innych książkach. Akcja toczy się dosyć szybko i energicznie, nie ma też wątków pobocznych, a nawet "przystanku", na którym wydarzenia by zwolniły. Wszystko kieruje się, ku jednemu celowi. Bohaterowie są ciekawi i zabawni na swój sposób, a tajemnica biblioteki i magiczne stworzenia jeszcze bardziej nas wołają do czytania. Moje odczucia po przeczytaniu Ciekawe postacie, wartka akcja i dopełniająca fabuła to mieszanka, którą powinien docenić każdy czytelnik, a PAX właśnie ją zawiera. W serii ukaże się dziesięć tomów, a ja z całą pewnością mogę stwierdzić, że jestem zaciekawiona odkryciem zagadki. Tym bardziej, że Pal Przekleństwa kończy się w zbyt intrygującym momencie, by porzucić tą historię. Swoją drogą wolałabym, żeby książki były wydane w grubszych i obszerniejszych, "normalnych" wersjach. Wtedy książka mogłaby zawierać więcej wątków i lepiej by się czytało. Dlatego ode mnie 7,5/10 Recenzja pochodzi z http://flokete-libro.blogspot.com
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka, która jest raczej skierowana do młodszego czytelnika, a mnie taką starą zafascynowała! Jest to historia na godzinkę, bo czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie do tego w środku są jeszcze rysunki, które ułatwiają wyobrażenie sobie wszystkiego. Historia chłopców wciąga od samego początku. Ciągle coś się dzieje i sprawia, że chcemy wiedzieć co się zaraz stanie. Dlatego czyta się ją szybko i z zaciekawieniem. Bohaterowie są ciekawi. Alrik to chłopak, który jest rozsądny i nie działa impulsywnie. Dba o brata i chce dla niego jak najlepiej. Viggo to kompletne przeciwieństwo brata. Impulsywny, zaborczy i zabawny. Rodzeństwo Estrid i Magnar to bardzo tajemnicze postacie, które mimo swojej dziwności są wspaniali
Avatar użytkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Właśnie zamknęły się drzwi. Stoisz pośrodku wielkiej, starej biblioteki, lampy naftowe płoną mocnym, pięknym ogniem, a za żelazną kratą znajdują się wiekowe książki, których pod żadnym pozorem nie możesz dotknąć. Tak powiedziała ci pomarszczona, ostra kobieta, ale to jakby zaproszenie, by sięgnąć do jeden wolumin. Zabrałeś jej klucz, kiedy nie patrzyła, a teraz stoisz przed wyborem. Nie możesz przestać myśleć o zakazie. Musisz sprawdzić, co to za księgi i czemu są takie mroczne. Czujesz, jak cię do siebie przyciągają. Powoli zbliżasz się do regału, którego nie możesz dotknąć. Drżącą ręką wyciągasz klucz, nasłuchujesz, a potem powoli wkładasz go do zamka. Z wielką ostrożnością go przekręcasz, słyszysz trybiki obracające się wewnątrz. Wolno odciągasz kratę i stajesz przed zatęchłą, pełną pajęczyn biblioteczką. Widzisz masę starych tomisk, na których od lat spoczywa kurz. Wyciągasz dłoń i sięgasz po lekko wychylona książkę. Jest dziwna, cała czarna, nie ma na niej tytułu. Nagle słyszysz jakiś szmer, gwałtownie się odwracasz i potykasz. Tomisko wypada ci z rąk, otwiera się pośrodku i nagle... Przychodzę dziś do Was z recenzją ciekawej, pełnej magicznych istot książki, która jest pierwszą częścią serii ,,PAX", czyli ,,Pal przekleństwa", która mimo swojej małej objętości, okazała się interesującą pozycją w mojej biblioteczce. Åsa Larsson i Ingela Korsell stworzyły powieść, która przenosi nas do świata dzieciństwa, w którym wszystko było możliwe, a demony czyhały na każdym rogu. Ilustracje wykonane przez Henrika Jonssona są niezwykłe, tajemnicze i we wspaniały sposób dodają uroku książce. Zapraszam na recenzję!

,, - Matka mówiła, że gdy czas pulsuje, nadchodzi tu ciemność-mówi Estrid. - Siły, które chcą dostać się do wiedzy i mocy ukrytej w bibliotece. Skłamałabym, mówiąc, że się nie boję. Nigdy nie przypuszczałam, że czas zacznie pulsować za naszego życia, gdy my jesteśmy strażnikami biblioteki."
CZAS GONI — NADCIĄGA CIEMNOŚĆ W Mariefred zaczynają się dziać dziwne rzeczy, budzą się do życia nadprzyrodzone istoty. Bracia Viggo i Alrik zostali wybrani, by chronić tajemną bibliotekę ukrytą pod kościelnym wzgórzem. Starzy strażnicy biblioteki uważają, że bracia są za młodzi, aby być wojownikami, i chcą ich wystawić na próbę. Wkrótce naprawdę robi się niebezpiecznie i Alrik z Viggiem muszą się wykazać zarówno odwagą, jak i sprytem, aby przeżyć. Poza tym na boisku szkolnym toczy się walka między braćmi a pyszałkowatym Simonem i jego bandą, której członkowie uważają, że mogą decydować o wszystkim i o wszystkich.

,,Łamiemy klątwy czarny pakt.Łamiemy pala pień.Z pomocą dawnych bogów wrazwyrwiemy drzewca rdzeń.Zdejmij klątwę złą.Urd, Werdandi, Skuld." ,,PAX. Pal przekleństwa" jest interesującą, zabawną, tajemniczą książką, która zabiera czytelnika w świat magicznych istot, tajemnych rytuałów, niebezpiecznych walk, sile dwóch niepozornych braci, o których mówi proroctwo. Książka porusza również tematy dotyczące rodzin zastępczych, problemów rodzinnych, nieśmiałości oraz braku wiary w siebie. Mówi o niezwykłej odwadze, nieustraszoności, lojalności, a wreszcie miłości pomiędzy rodzeństwem. Nie znajdziecie tu żadnego romansu. Bohaterowie są młodzi, bardziej interesują ich przygody, które czekają na nich być może za rogiem. Zakochałam się w wydaniu książki. Mroczna, tajemnicza okładka w twardej oprawie, zaprasza czytelnika do zagłębienia się w czeluściach pradawnej biblioteki i towarzyszenia Alrikowi i Viggowi w pełnych niebezpieczeństw misjach. Cudowne ilustracje Henrika Jonssona sprawiają, że pierwszy tom serii intryguje, a magiczne istoty oraz bohaterowie przedstawieni w książce nabierają rzeczywistych kształtów. Uwielbiam książki, w których zaczarowane ilustracje tworzą harmonię z niesamowitą treścią. Choć książka przeznaczona jest dla młodzieży, warto po nią sięgnąć również osobom dorosłym i przenieś się do świata magii, dzieciństwa. Postanowiłam, że zbiorę całą serię i wiem, że będzie zarówno pięknie prezentowała się na półce, jak i zachwyci mnie treścią. Mam nadzieję, że wydawnictwo szybko wyda kolejne tomu. Książka nie jest długa, ma raptem 150 stron i dużą czcionkę, więc będzie idealna dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem, a nie chcą od razu sięgać po bardziej obszerne tytuły. ,,Pal przekleństwa" zapewni Wam doskonałą zabawę i dzięki tej pozycji spędzicie mile czas.
,,- On nic nie kapuje-mówi cicho Alrik.   - To prawda-przytakuje Estrid z lekkim uśmiechem. - Nie zna strachu i to może być dobre. Ale ty...  Spogląda intensywnie na Alrika swoimi zielonymi oczami. Wydaje mu się, jakby przeszywała go wzrokiem na wylot.  - ...ty jesteś odważny, a to coś zupełnie innego. Gdy jest się odważnym, robi się pewne rzeczy mimo odczuwanego strachu." Kilka słów o twórcach książki!
Åsa Larsson jest znaną na całym świecie szwedzką autorką powieści kryminalnych. Jej seria książek o Rebece Martinsson sprzedała się w milionach egzemplarzy i zdobyła wiele nagród. PAX jest jej pierwszą serią książek dla młodzieży.
Ingela Korsell jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Ma doświadczenie pedagogiczne, prowadzi badania naukowe i wykłada na uniwersytecie.
Ingela i Åsa pracują i mieszkają w Mariefred, gdzie mają wspólne biuro. Obie są przekonane, że zarówno mitologia skandynawska, jak i szwedzkie wierzenia ludowe są fascynujące i z łatwością tej fascynacji ulegają, gdy razem pracują nad książkami z serii PAX.
Henrik Jonsson jest ilustratorem i rysownikiem komiksów. Kształcił się w Stanach Zjednoczonych i rysował między innymi dla kultowego wydawnictwa komiksowego DC Comics takie serie jak ,,Batman" i ,,Suicide Squad". Ze wszystkich postaci w serii PAX najbardziej lubi rysować impy, bo chociaż odpychające, są na swój sposób sympatyczne. Henrik chciałaby mieć impa jako domowe zwierzątko. Dotrzymywałby mu towarzystwa, gdy rysuje do późna w nocy, oraz podawałby długopisy i ołówki.

,,- Jesteś czarownicą? - pyta Viggo.  - Nie. Mówią, że czarownicą można się stać jedynie dzięki krwi i nauce." ,,Pal przekleństwa" ma oryginalnych, intrygujących bohaterów. Na pierwszy rzut weźmy najstarszego z braci, czyli Alrika. Chłopiec jest niezwykle lojalny, odważny, miły. Nie pozwoli, by jego młodszemu braciszkowi cokolwiek się stało, przez co sam pakuje się w kłopoty. Mimo strachu poszukuje pala przekleństwa. Ma złe kontakty z matką, wie, że zawiodła i nie chce utrzymywać z nią kontaktu. Polubiłam go najbardziej z całej książki. Pewnie dlatego, że tak samo, jak ja, jest psiarzem i z chęcią przygarnąłby wszystkie zwierzaki. Czasami się buntuje, jest nieufny, nie chce, by ktoś znów go zranił, co mam nadzieję, że się nie wydarzy. Viggo jest nieustraszony, nie czuje strachu. Cały czas kradnie, choć rzeczy, które sobie przywłaszcza, nie są mu potrzebne. Nie pozwala sobie w kaszkę dmuchać. Pierwszy rwie się do bójek. Pragnie, by jego rodzina znów była razem. Ufa ludziom i często przez to pozwala się krzywdzić. Mały poszukiwać przygód sądzi, że im jest niebezpieczniej, tym lepsza zabawa go czeka. Estrid wydaje się zgorzkniałą, złośliwą kobietą, która nienawidzi wszystkiego i wszystkich. Co jest bardzo mylne, ponieważ co prawda, jest niezwykle ostra, ale również sprawiedliwa i dobra. Magnar jest całkowitym przeciwieństwem siostry. Miły, serdeczny, przyjacielski mężczyzna od razu zdobył sympatię braci. Layla i Anders przygarnęli chłopców do swojego domu i są niezwykle dobrymi, cudownymi ludźmi. W książce pojawia się również Simon, który myśli, że wszystko mu się należy i jest najważniejszy. Nie podoba mu się, że nowi w szkole mu się przeciwstawili. W pierwszym tomie serii ,,PAX" znajdziemy również magiczne istoty. Tym razem był to zły chochlik, czyli imp oraz ciemność w postaci węża zwana edimu. Mam nadzieję, że kolejne tomy, będą również tak ciekawe.

,,[...] To Simon kieruje grą. To Simon jest Kingiem. Ale Simon oszukuje, myśli Viggo. Oszukuje i nikt nie ma odwagi się mu sprzeciwić."
,,PAX. Pal przekleństwa" to tajemnicza, lekka, interesująca powieść, która zabiera do magicznego, tajemnego świata, w którym najróżniejsze potwory istnieją i czekają, aż będą miały okazję opuścić swoje więzienia. Przygody braci Alrika i Viggo są zabawne, ale nie brakuje tu różnych refleksji nad życiem. Szybko się je czyta i mile spędza przy nich czas. Z chęcią przeczytam kolejne tomy serii, wiem, że autorki mnie nie zawiodą, a ilustracje do książek Henrika znów zachwycą. W tej książce nie istnieje coś takiego jak ograniczenie wieku. To powieść dla każdego, zarówno młodszego, jak i starszego. Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Media Rodzina <3

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 4, Przeczytałem,
O DWÓCH TAKICH, CO MUSIELI STAWIĆ CZOŁO ZŁU Co może wyjść z połączenia sił jednej z najpopularniejszych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, jej koleżanki po fachu zajmującej się literatura dziecięcą i młodzieżową oraz rysownika znanego z pracy nad komiksami dla tak wielkich amerykańskich wydawnictw, jak DC Comics? Znakomita seria dla młodzieży, którą czyta się jednym tchem! Oto Marifred, miasteczko zdawałoby się jak wszystkie inne. Ale coś zaczyna dziać się w nim nie tak, czas zaczyna pulsować, nadchodzi ciemność. Trzeba strzec biblioteki, ale teraz nie będzie już łatwo. Magnar i Estrid wiedzą o tym doskonale. Złapany imp to jedno, przepowiednia widoczna w kartach przestrzega przed śmiercią niewinnych, ale także daje nadzieję… Nieświadomi niczego nastoletni bracia Viggo i Alrik zamieszkują w Marifred u zastępczej rodziny. Jako dzieci porzucone przez matkę alkoholiczkę nie mają łatwo w szkole, gdzie uprzedzenia nauczycieli sprawiają, że ci nie chcą wierzyć w ich wersję zdarzeń, kiedy wdają się w bójkę wszczętą przez jednego z uczniów, Simona. Jest jednak ktoś, kto pokłada w nich wielkie nadzieje, a tym kimś okazuje się być nie kto inny, jak Magnar właśnie. Sądzi bowiem, wbrew wahaniom Estrid, że Viggo i Alrik są ową nadzieją, o której mówiła przepowiednia. Od teraz na obu chłopców czeka niebezpieczeństwo o wiele większe, niż mogliby sądzić… Ależ to się szybko i przyjemnie czyta. Horror dla nastolatków, balansujący od przygodowej opowieści uczniowskiej przez urban fantasy po klasyczną grozę, zabiera nas do literackiego świata, jaki namalować słowami potrafią chyba tylko szwedzcy autorzy. Co takiego odróżnia ją od podobnych opowieści? Napisana jest lekko, prosto i przyjemnie, ale zarazem w sposób, jakiego nie spotyka się na zachodzie. Chyba jest coś w tych zimniejszych, północnych krajach, że ich powieści się wyróżniają. Jakaś większa swoboda literacka i fakt, że nikt nie traktuje tu dzieci z naiwnością czy pobłażaniem. Nastoletni bohaterowie wcale nie są kryształowi, wulgaryzm też im się wymknie, a i myśli miewają niebezpieczne. Ale to dobrze, bo dzięki temu są prawdziwsi i bliżsi każdemu z nas – i nawet za ich przykładem można nauczyć się czegoś pożytecznego i pozytywnego. Od strony graficznej książka jest połączeniem powieści z komiksem. Henrik Jonsson, autor, który w USA współpracował przy rysowaniu serii „Batman: Detective Comics”, „”Suicide Squad” czy „Creepy”, zna się na sowim fachu. Jego lekko mangowa kreska, wyrosła na szkole rysunku Joego Kuberta, jest odpowiednio atrakcyjna i mroczna, a kiedy trzeba potrafi pokazać mocniejszą scenę. W samych rysunkach nie ma co prawda dialogów, ale stanowią one ilustrację dla akcji już opisanej, tak więc nie jest to żaden minus. Właściwie rysunki w „Paxie” prezentują się tak dobrze, że aż szkoda, iż seria nie powstała jako czysty komiks. Polecam każdemu młodemu czytelnikowi, który lubi fantastkę i grozę, bo to dzieło spółki Larsson, Korsell i Jonsson naprawdę warto jest poznać. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/05/27/pax-pal-przeklenstwa-asa-larsson-ingela-korsell-henrik-jonsson/
Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2015-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
PAX.Grim
Inga Korsell0
Okładka ksiązki - PAX.Grim

Druga część bestsellerowej szwedzkiej serii urban fantasy zatytułowanej PAX. Mieszkający w prowincjonalnym miasteczku nastoletni bracia Alrik i Viggo...