Pedagogika medialna. Aspekty społeczne, kulturowe i edukacyjne

Pedagogika medialna to jeden z tzw. palących problemów pedagogiki współczesnej - nie bez powodu. Już w połowie XX w. filozofowie i socjolodzy przestrzegali przed złożonością świata współczesnego i wyzwaniami, jakie ze sobą niesie. Nie bez przyczyny najmłodsze pokolenie określane jest mianem ,,cyfrowych tubylców" - bez najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych ich codzienność jest już nie do pomyślenia. Poza oczywistymi korzyściami, niesie to ze sobą szereg niebezpieczeństw i zagrożeń, od uzależnienia od mediów elektronicznych po cyberprzemoc rówieśniczą, zataczającą coraz szersze kręgi wśród dzisiejszych nastolatków, a nawet i uczniów szkół podstawowych. W tej sytuacji głównym zadaniem staje się przygotowanie najmłodszych do życia i funkcjonowania w tak wysoce zcybernetyzowanym społeczeństwie.

Tomasz Huk, autor Pedagogiki medialnej, swe badania i wnioski oparł na studium przypadku, poddając analizie reprezentantów najrozmaitszych środowisk i kategorii wiekowych: emerytowanych nauczycieli, wychowanków domów dziecka, informatyków, gimnazjalistów etc. Wspólnym mianownikiem jest tu konieczność sprawnego i przyjaznego funkcjonowania w świecie medialnym.

Informacje dodatkowe o Pedagogika medialna. Aspekty społeczne, kulturowe i edukacyjne:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-10-01
Kategoria: Pedagogika

Kup książkę Pedagogika medialna. Aspekty społeczne, kulturowe i edukacyjne

Pedagogika medialna. Aspekty społeczne, kulturowe i edukacyjne - opinie o książce

Avatar użytkownika - Pawel8
Pawel8
Przeczytane:2015-01-26, Ocena: 6, Przeczytałem,
Tomasz Huk0
Okładka ksiązki - Uczniowskie korzyści z funkcjonowania w rzeczywistości szkolnego pogranicza między światami mediów online i offline

Przeprowadzone badania umożliwiły na podstawie danych dotyczących świata rzeczywistego i świata cyfrowego skonstruowanie nie tylko wniosków, ale również...

Media w wychowaniu, dydaktyce oraz zarządzaniu informacją edukacyjną szkoły
Tomasz Huk0
Okładka ksiązki - Media w wychowaniu, dydaktyce oraz zarządzaniu informacją edukacyjną szkoły

Niniejsza publikacja wnosi istotny wkład w toczący się dialog na temat wprowadzenia do szkół edukacji medialnej jako przedmiotu. Ukazuje...