Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol

Ta książka wychodzi poza piłkarskie ramy, by pomóc zrozumieć kraj i społeczeństwo. Pokazuje transformację Hiszpanii poprzez, dzięki i na przekór tej wspaniałej grze.

- Guillem Balagué

---

Od Ricardo Zamory do Ikera Casillasa. Od Josepa Samitiera do Andrésa Iniesty. Od Alfredo di Stéfano do Davida Villi. Ceniony dziennikarz sportowy Jimmy Burns przekopuje się przez historię piłki nożnej, by pokazać, jak futbol połączył Hiszpanię, a hiszpański styl gry podbił serca kibiców na całym świecie.

Pracując nad książką, autor odkrywa, że pierwszym ulubionym klubem Franco był Athletic Bilbao, barwy FC Barcelony wcale nie muszą pochodzić ze Szwajcarii, Atlético Madryt założone zostało przez Basków, a słynne zawołanie kibiców Realu Hala, Madrid! wymyślił dziewięcioletni syn króla.

Piłkarska furia zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze mecze i momenty, które zdefiniowały hiszpański futbol: od pierwszych kopnięć piłki w miastach i na plażach, przez powstanie ligi i rywalizację gigantów - FC Barcelony i Realu Madryt, po grę reprezentacji Hiszpanii, która w wielkim stylu sięgnęła po mistrzostwo świata i dwa razy triumfowała w mistrzostwach Europy.

***

Jimmy Burns objaśnił nam historię Hiszpanii poprzez boisko piłkarskie. To wspaniała podróż od Ameryki Południowej po Barcelonę i Madryt, podczas której za oknem zobaczymy Don Kichota, generała Franco, Ricardo Zamorę, Alfredo di Stéfano i współczesnych mistrzów. Taka forma opisywania historii futbolu, jaką stosuje Jimmy Burns, jest mi szczególnie bliska.

- Stefan Szczepłek, ,,Rzeczpospolita"

Najciekawiej o piłce piszą ci, którzy dostrzegają jej polityczny, społeczny i kulturowy kontekst. Burns jest w tym mistrzem, a tu jeszcze idealnie wybrał okolicę - współczesna Hiszpania bez futbolu nie istniałaby nawet teoretycznie.

- Rafał Stec, ,,Gazeta Wyborcza" i wyborcza.pl

Lektura książki Burnsa daje wgląd w te warstwy historii futbolu, do których kibice docierają rzadko, gdyż brakuje im przewodników. Burns jest przewodnikiem najlepszym z możliwych.

- Leszek Orłowski, ,,Piłka Nożna" i NC+

Fascynująca podróż w czasie do kraju zakochanego w piłce nożnej. Wielka polityka i dramatyczne wydarzenia historyczne są dla Burnsa jedynie tłem. Autor prowadzi czytelnika za rękę, pisze w sposób czarujący i fachowy. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto kocha hiszpański futbol.

- Mateusz Święcicki, Eleven Sports

Ta książka jest jak długa, fascynująca podróż po Hiszpanii. Zaczynasz od XIX-wiecznych kopalni Rio Tinto, kończysz na wielkich sukcesach reprezentacji. Piłkarze, generałowie, mecze, przewroty, kluby i partie - doskonały dokument Burnsa.

- Rafał Lebiedziński

Fragment książki - Piłkarska furia.

issuu.com/wydawnictwosqn/docs/pilkarska_furia_issuu

Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol - opinie o książce

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2017-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Piłkarska furia to książka, która zrodziła się z ogromnej pasji do sportu, do piłki nożnej. Już na wstępie, nazwijmy to w genezie powstania, mamy obszerny opis jak ewoluowała w J. Burns'ie miłość do futbolu . Od najmłodszych lat przyszły autor i dziennikarz miał styczność z piłką nożną. Jego pasja rosła wraz z nim, aż do momentu, w którym profesjonalnie dzieli się swymi doświadczeniami z rzeszą czytelników. Książka jest przede wszystkim nasycona dużą ilością rozmaitych informacji i ciekawostek. Chcąc dokładnie zrozumieć wszystko musimy się wobec tego skoncentrować i wczytać w tekst. Tak jak zaznaczyłam wcześniej są tu wiadomości nie tylko stricte sportowe. Na rozwój hiszpańskiej piłki nożnej miało bowiem wpływ wiele czynników politycznych, gospodarczych i kulturowych. Tło historyczne cały czas prześwituje w opisach. To natomiast sprawia, że książka jest dobrze przemyślanym i rzetelnym opisem wspomnień i faktów związanych z rozwojem futbolu - zarówno klubowego, jak i reprezentacyjnego. Autor zaprasza czytelnika do podróży w czasie i przestrzeni, która zweryfikowała późniejsze sukcesy hiszpańskich futbolistów - zakochanych w piłce nożnej. Czytając Piłkarską furię napotykamy na ogrom ciekawostek. Chociażby na takie informacje, jak: - kogo nazywano MAROCAŃSKIM KOTEM? - czyim ulubionym zawołaniem było "Hala, Madrit!"? - skąd pochodzi nazwa La Roja? - czym jest Trofeo Pichichi? - jak przestrzegana była dyscyplina w hiszpańskich klubach piłki nożnej? - kim był "Mędrezc z Hortalezy"? - co wspólnego miały mecze piłki nożnej z hipodromem? - czym zasłużyli się: Mr Pentlad, Iker Casillas, Josep Samitiera? Bardzo zachęcam do przeczytania książki. W odbiorze zdecydowanie pomagają fotografie. Wszyscy miłośnicy piłki nożnej znajdą tu informacje te, które z pewnością znają, ale też mnóstwo tych, o których wcześniej nie słyszeli, a które są bardzo interesujące i ciekawe. Całość czyta się bardzo przystępnie i mimo, że autor porusza aspekty sportowe - to oczywiste - ale też polityczne, historyczne, ekonomiczne i kulturowe, nie stanowi problemu w odbiorze. Wszystko bowiem umiejętnie łączy się ze sobą i przenika, tworząc konkretną całość.
Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego
Jimmy Burns0
Okładka ksiązki - Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego

Wyścig po miano najlepszego piłkarza w historii futbolu. Przez ostatnią dekadę byliśmy świadkami osobistej rywalizacji, jakiej świat nie widział nigdy...

Ręka Boga. Życie Diego Maradony
Jimmy Burns0
Okładka ksiązki - Ręka Boga. Życie Diego Maradony

"Bóg sprawia, że tak dobrze gram. To dlatego zawsze się żegnam przed wejsciem na boisko. Gdybym tego nie zrobił, poczułbym, że Go zdradzam." Diego Maradona...