Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller

Książka wraz z płytą DVD zawierającą film "Ryszard Kapuściński"

Wiosną 1987 r. grupa dziennikarzy i studentów skupionych w Pracowni Reportażu zorganizowała przeprowadzenie wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim w studiu filmowym w Łodzi. Kilkudniową rozmowę z najsłynniejszym polskim reporterem poprowadził Marek Miller. Zrealizowane wówczas nagranie, uzupełnione zdjęciami wykonanymi przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas podróży w Trzecim Świecie, stanowi treść filmu.

Dyskusje, które na temat pisania reportażu Marek Miller prowadził wielokrotnie z Ryszardem Kapuścińskim, tworzą też oś książki. Jej treść dopełniają fragmenty innych wywiadów, artykułów i książek Ryszarda Kapuścińskiego na temat sztuki reportażu, uporządkowane tematycznie przez Marka Millera. Autor Cesarza, Szachinszacha, Imperium, Hebanu opowiada o całym procesie twórczym - od wymyślenia tematu, poprzez zbieranie informacji, opracowanie materiału, po żmudny trud samego pisania. Zwraca uwagę na niezwykle istotne szczegóły, jak tytuł czy pierwsze zdanie tekstu. Chociaż z założenia mówi o ogólnych zasadach powstawania reportażu, to jesteśmy też pewni, że przede wszystkim zwierza się ze swojej metody pracy, zwłaszcza że ilustruje opowieść wspomnieniami i anegdotami ze swego życia, podróży reporterskich, spotkań ze studentami dziennikarstwa.

Książka powinna zainteresować zarówno wiernych czytelników dzieł Ryszarda Kapuścińskiego, jak i osoby pasjonujące się dziennikarstwem, chcące je studiować i uprawiać.

Marek Miller jest autorem lub pomysłodawcą i współtwórcą książek poświęconych dokumentowaniu - w reportażu, filmie, codziennej pracy dziennikarskiej - wydarzeń współczesności. Najbardziej znane spośród tych publikacji to: Kto tu wpuścił dziennikarzy (1981), Reporterów sposób na życie (1983), Filmówka: powieść o łódzkiej szkole filmowej (1992), Dziennikarstwo według Jana Pawła II (2008).

Jest także współautorem nowatorskiego opracowania dziejów getta łódzkiego w latach 1939-1945 pt. Europa wg Auschwitz - Litzmannstadt Ghetto (2009).

Informacje dodatkowe o Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller:

Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Góra góry
Marek Miller0
Okładka ksiązki - Góra góry

Zaskakująco udany rezultat ryzykownego eksperymentu dziennikarskiego i redakcyjnego Marka Millera i jego studentów z Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa...

Niebo
Marek Miller0
Okładka ksiązki - Niebo

Wokół sekt istnieje wiele nieporozumień. Między innymi dlatego, że w historii to słowo zmieniało swą treść. Pierwotnie sektą nazywano małe grupy odszczepieńcze...