PL: Tożsamość wyobrażona

Antologia tekstów pod redakcją prof. Joanny Tokarskiej-Bakir to ważny głos w debacie o naszej tożsamości, o relacjach z sąsiadami, historii dawnej i tej najnowszej, o miejscu Polski w Zjednoczonej Europie. Pośród autorów znaleźli się artyści, socjolożki, naukowczynie, pisarki, twórcy teatralni i krytycy sztuki. Wszyscy mierzą się w osobistych wypowiedziach (tekstach, zdjęciach, pracach video) z kategoriami tożsamości, obcości i polskości oraz ich znaczeniami.

Informacje dodatkowe o PL: Tożsamość wyobrażona:

PL: Tożsamość wyobrażona - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Co to właściwie znaczy być Polakiem? Czy naszą przynależność określa pochodzenie nasze, rodziców, a może dalekich krewnych? A może być Polakiem oznacza wpasować się w pewien nurt myślowy? A może  nasza narodowość to tylko i wyłącznie konieczność bądź wybór terytorialny?
Co to właściwie znaczy być Polakiem? Czy Polakiem  znaczy pamiętać o naszej bolesnej przeszłości? O tym, jak polskie ziemie przez setki lat były zabierane, przywłaszczane, rozdzierane na małe strzępy niczym mięso z padliny? Czy czuć się Polakiem to oznacza głośna , często wulgarna artykulacja np. na meczach piłkarskich? A może Polskość to wieczne rozdrapywanie ran i przypominanie narodowi, jak bardzo naród Polski był ciemiężony przez zachodniego, jak i wschodniego sąsiada? Trudne pytania, prawda? Ale najważniejsze jeszcze nie padło. Pytanie to brzmi : Jaka właściwie jest Polska dziś? Co jest normą, a co zachowaniem irracjonalnym? Jak jako naród siebie sami oceniamy? I , jak wypadamy w oczach obcokrajowców? Na wyżej zadane pytania, ale i wiele innych odpowiada antologia tekstów pod redakcją profesor Joanny Tokarskiej-Bakir. Pani redaktor zainspirowana została słowami Wernera Herzoga "Fakt tworzy normy, prawda iluminacje. Czasem trzeba iść aż ku granicy nieprawdy , by odkryć w ten sposób intensywniejszą postać prawdy: Profesor Tokarska-Bakir zebrała teksty ludzi różnych. Są wśród nich artyści, socjolodzy, , naukowczynie, pisarki, autorzy tekstów teatralnych. Wszyscy oni opowiadają czym dla nich jest tożsamość, polskość, patriotyzm. Opowiadają , jak ich zdaniem żyję się współcześnie, jakie czynniki historyczne mają wpływ na jakość tego życia. Najbardzije znane wam chyba nazwiska to Artur Żmijewski, Bożena Keff czy Tomasz Żukowski. Mnie osobiście najbardziej podobał się tekst Anny Zawadzkiej, w którym autorka przytacza wydarzenia, które mam, miałam okazję obserwować na własne oczy . Piszę tu chociażby o corocznych obchodach dnia niepodległości. To święto za kilka dni naród Polski będzie tak hucznie obchodził. Na ulice wielkich miast wypłynie chorda ludzi, i nie bynajmniej w jednym celu. Marszy będzie wiele. Każdy z nich będzie chciał przekazać reszcie inną wizję Polski. Na przeciwko siebie stanie prawica i lewica. Być może ponownie z ekranów naszych telewizorów będziemy oglądać dewastacje mienia, wulgaryzmy i składanie kwiatów pod pomnikami. Czy tacy jesteśmy? Pełni sprzecznych myśli i emocji? Wychodzi na to , że tak. Przykładów jest dużo Każdy z nas pamięta sytuacje krzyża pod pałacem prezydenckim, postawionym przez harcerzy po tragedii z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Każdy z nas pamięta, jak ten symbolu bólu i rozpaczy podzielił Polaków. Ci, co stali pod krzyżem uważali się za prawdziwych Polaków. Więc kim byli ci, którym ten krzyż przeszkadzał, bądź byli wobec niego obojętni? Gdzie byli Polacy w odniesieniu do słów prezesa Kaczyńskiego " tam gdzie my, czy tam gdzie stało ZOMO"?
A czy Polakami są Żydzi, obcokrajowcy, którzy tu mieszkają , pracują , płaca podatki, mają rodziny?Spojrzenie na te kwestie jest szeroki. Ten zbiór tekstów nie odpowie na wszystkie pytania, gdyż te z każdym kolejnym się rozmnażają. Ta pozycja to jedynie próba , prowokacja do głębszych przemyśleń nad sobą i nad naszym poczuciem polskości. Nie jest to książka dla każdego. Jest to publicystyka, która dotyczy nas, lecz nie każdy chcę lub może zagłębić się w bolączki, strapienia rzeczywistości. W tekstach jest głęboko poruszony temat Żydów.  Tak oni są głównymi bohaterami płyty dołączonej do publikacji. Jest to krótki monolog o tym , że nawet najbardziej ceniony Polaki jest oceniany przez pryzmat przynależności etnicznej, czy religijnej. Smutne, aczkolwiek prawdziwe. Mnie książka wciągnęła, ale jak wiecie, jak nie stronie od trudnych tematów. Zainteresowanym polecam.
Zimowe łamigłówki zielonej sówki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Zimowe łamigłówki zielonej sówki

Kolorowanka i zabawy z literkami...

Moja encyklopedia. Przyroda
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Moja encyklopedia. Przyroda

Prezentujemy wyjątkową Encyklopedię Przyrody. Skierowana jest ona do ciekawych świata, nieco starszych dzieci. Rozpala w nich naukowe pasje, rozwija zainteresowania...