Początek

Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda i specjalista od symboli, przenosi nas do malowniczej Hiszpanii. Tam przemierza ulice Madrytu, Barcelony, Sewilli i Bilbao w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania:

Skąd pochodzimy?

Dokąd zmierzamy?

Brown zapełnił karty tej fascynującej powieści kodami, symbolami, odkryciami naukowymi, ciekawostkami religijnymi, historycznymi i architektonicznymi. Powiewu świeżości dodają opisy dzieł sztuki współczesnej i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych!

Bez względu na to kim jesteś i w co wierzysz, nie masz wpływu na to, co się wydarzy...

Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli, przybywa do Muzeum Guggenheima w Bilbao, gdzie ma dojść do ujawnienia odkrycia, które ,,na zawsze zmieni oblicze nauki". Gospodarzem wieczoru jest Edmond Kirsch, czterdziestoletni miliarder i futurysta, którego oszałamiające wynalazki i śmiałe przepowiednie zapewniły my rozgłos na całym świecie. Kirsch, który dwadzieścia lat wcześniej był jednym z pierwszych studentów Langdona na Harvardzie, planuje ujawnić informację, która będzie stanowić odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.

Gdy Langdon i kilkuset innych gości w osłupieniu ogląda oryginalną prezentację, wieczór zmienia się w chaos, a cenne odkrycie Kirscha może przepaść na zawsze. Chcąc stawić czoła nieuchronnemu zagrożeniu, Langdon musi uciekać z Bilbao. Towarzyszy mu Ambra Vidal, elegancka dyrektorka muzeum, który pomagała Kirschowi zorganizować wydarzenie. Razem udają się do Barcelony i podejmują niebezpieczną misję odnalezienia kryptograficznego hasła, które stanowi klucz do sekretu Kirscha...

Informacje dodatkowe o Początek:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2017-10-03
Tytuł oryginału: Origin
Język oryginału: ang
Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Ilustracje:Mariusz Banachowicz

Kup książkę Początek

(...) ziemię mieli przejąć potulni, a trafiła w ręce młodych, uzdolnionych technicznie, którzy ciągle się wpatrują w ekrany monitorów, zamiast wejrzeć we własną duszę.

(...) pobożny zawsze skorzysta na wysłuchaniu niewierzącego. Głos diabła pozwala nam docenić słowo Boże.

Początek - opinie o książce

Avatar użytkownika - kamila9314
kamila9314
Przeczytane:2019-10-27,

Mała wyspa u wybrzeża Australi, a na niej latarnia morska. Jej opiekunem zostaje Tom, który nie może uporać się z demonami przeszłości. Ucieczka na wyspę wydaje się najlepszym rozwiązaniem, wkrótce żona postanawia dzielić z nim samotność. Los niezwykle ich odświadcza. Wówczas następuje niespodziewany obrót akcji, który wystawi na próbę zasady moralne i poczucie sprawiedliwości bohaterów.
Do zakupu książki M.L.Stedman "Światło między oceanami", skłoniły mnie niezwykle pozytywne opinie. I faktycznie historia piękna, nic dziwnego że doczekała się ekranizacji.
Idea osadzenia powieści na początku XX w. , pomysł na fabułę, piękne opisy, niesamowita sceneria dały podwaliny dla klimatycznej i ciekawej książki. Autorka stworzyła historię poruszającą i i grającą na emocjach.
Powieść mówi o tym że nawet najlepszy człowiek, może popełniać błędy i podejmować tragiczne w skutkach decyzje, człowiek jest przecież tylko człowiekiem , o tym jak ciężko zrezygnować z upragnionego szczęścia, o miłości zarówno rodzicielskiej jak i małżeńskiej.

Autorka stworzyła postacie,wielowymiarowe, ale nie wyidealizowane, emocjonalne, targane wątpliwościami ale w gruncie rzeczy dobre. Dzięki temu czytają cierpiałam z bohaterami. Wiedziałam ze cokolwiek się nie wydarzy nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji.

I tu pojawia się "ale", ksiązka była dla mnie momentami straszliwie monotonna i ckliwa, miałam czasem ochotę ją odłożyć. Bardzo dobrze że tego nie zrobiłam książka choć początkowo jednostajna, w dalszych rozdziałach nabiera tempa.
Chyba miałam za duże oczekiwania , podyktowane zasłyszanymi opiniami. Niezaprzeczalnie książka zmusza do refleksji.
Polecam szczególnie osobom które lubią wgłębiać się w tematykę moralności i nie patrzą na świat w kontekście "czerni" i "bieli".

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2018-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tym razem Robert Langdon zabiera nas do Hiszpanii - m.in. malowniczej Barcelony i Madrytu, by znaleźć odpowiedź skąd wzięła się i dokąd zmierza ludzkość. Pełno w niej historii, nowych technologii i religii. Szuka odpowiedzi, czy państwowość można pogodzić z religią. Dziś wielu z nas zastanawia się nad tym, czy oddzielić państwo od kościoła. Czy kościół powinien mieć wpływ na tworzenie prawa? Czy kościół jest w stanie przestać odrzucać naukowe odkrycia i stworzyć nowe ramy moralne oraz wspierać rozwój? Przeczytajcie, to najlepsza część od czasów "Kodu Leonarda da Vinci" i "Aniołów i demonów".

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

POCZĄTEK CZY KONIEC

Dan Brown miłośnikom swojej twórczości długo kazał czekać na nową powieść. Od wydania poprzedniej części przygód Roberta Langdona minęły już w końcu cztery lata. Z drugiej strony poprzednie jego książki dzielić potrafiła nawet sześcioletnia przerwa, więc nie ma co narzekać. Trochę ponarzekać można natomiast na sam „Początek”, bo nie do końca takiego utworu oczekiwałem, jednak to nadal niezła książka i miłośnicy twórczości amerykańskiego pisarza będą zadowoleni.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/12/11/poczatek-dan-brown/

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Dan Brown należy do tych autorów, których książki pochłania się w całości - i to dosłownie. W niezwykły sposób łączy historię z nauką i sztuką. Ta książka jest inna. Czytając ją zauważyłem, że to nie jest ten sam autor co w przypadku Kodu Leonarda da Vinci. Zdecydowanie za mało się dzieje, akcja jest momentami za bardzo przewidywalna i strasznie się ciągnie. Brown posługuje się tu starym schematem, który znamy z jego debiutu.

Profesor Uniwersytetu Harvada Robert Langdon, zostaje zaproszony przez swojego przyjaciela Edmunda Kirscha do Hiszpanii. Spotkanie, na które został zaproszony ma odmienić los świata i nauki. Kirsch był dawniej studentem Langdona, a teraz jest jednym z najważniejszych myślicieli tego świata. Ma podać do publicznej informacji odpowiedzi na pytania, które znalazł po swoim odkryciu: "Skąd pochodzimy?" i  "Dokąd zmierzamy?". Przed ogłoszeniem swojego odkrycia Kirsch spotyka się w bibliotece benedyktyńskiego klasztoru w Montserrat w Katalonii z trzema przedstawicielami największych religii monoteistycznych, oczywiście potajemnie.

Jak wiadomo, tajemnica wyjawionej chociaż jednej osobie przestaje być tajemnicą. Zwłaszcza jeśli chodzi o wagę spraw z fundamentalnym znaczeniem dla świata. Stąd ten też w książce pojawia się czarny charakter - emerytowany hiszpański admirał, związany z sektą chrześcijańską, negującą władzę papieża Franciszka i postępowanie dzisiejszego kościoła. Wojskowy w tajemniczy sposób zostaje dopisany do listy gości zaproszonych na prezentację Kirscha, która odbywa się w salach Muzeum Guggenheima w Bilbao. Przemyca przez bramkę wykrywacza ceramiczny pistolet wydrukowany na drukarce 3D i dwa pociski, które znajdują się w ramionach krzyża umieszczonego w różańcu. Dziwne, że bramka nie reaguje, bo Avilla obwieszony jest orderami jak ruski generał. Niedopatrzenie autora albo ordery też są sztuczne. Po teatralnych występach medialnym i małym show, Edmond Kirsch osobiście pojawia się przy mównicy. Kirsch pomału przechodzi do sedna swojego odkrycia - chce zrzucić Boga z piedestału kreatora i twórcy życia na Ziemi.

Mniej więcej w tym samym czasie wynajęci mordercy zabijają rabina i mułłę, którzy uczestniczyli w prezentacji w Montserrat. Jedyną osobą, która zachowała życie i zna sekret Kirscha jest arcybiskup Valdespino, którego dziennikarze podejrzewają o zorganizowanie tych morderstw, aby sprawa nie zobaczyła światła dziennego. Jak się okaże, hierarcha jest bardzo bliskim przyjacielem króla Hiszpanii. Próbuje także nadzorować postępowanie dorosłego następcy tronu. Książę  Julián niedawno zaręczył się z piękną, choć wywodzącą się z ludu Ambrą Vidal. Przyszła królowa jest dyrektorką Muzeum Guggenheima, przyjaciółką Kirscha i to ona dopisała na listę gości admirała-zabójcę. Kolejnym podejrzanym staje się profesor Langdon, którego wirtualne wystąpienie otwierało przerwaną przez Avillę prezentację. Jak Langdon wyjdzie z cienia podejrzeń? Jak potoczą się losy
księcia  Juliána i Ambry? I najważniejsze pytanie, czy ludzkość pozna odkrycie Kirscha?

Niby wiele się dzieje na wielu płaszczyznach jak to u Browna bywa, to jednak akcja nie spełnia moich oczekiwań. Ta część jest napisana w taki sposób, jakby autor był przepracowany. Z serii książek z Robertem Langdonem ta jest najsłabsza.

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-01-19, Ocena: 3, Przeczytałam,

Do tej pory z książek Dana Browna przeczytałam tylko pierwszą - "Kod Da Vinci" i podobała mi się. Była odkrywcza i wciągająca. Kiedy zaczęłam czytać "Początek" miałam wrażenie deja vu: Brown wykorzystał dokładnie ten sam schemat. Profesor Langdom znów ucieka w towrzystwie pięknej i inteligentnej damy, znów musi rozwiązać zagadkę i znów jest na tropie odkrycia, które może zmienić sposób myślenia i przyszłość ludzkości i znów jest ścigany przez zabójcę nasłanego przez potężnych mocodawców, o których nic nie wiemy.

Trzeba przyznać, że Dan Brow umie stopniować napięcie i jest prawdziwym znawcą sztuki i architektury - jeśli kogoś te dziedziny interesują (a mnie akurat tak), to liczne opisy i odniesienia do dzieł malarskich, rzeźbiarskich czy architektonicznych będą dla niego dodatkowym walorem książki. Jeśli nie - pewnie po prostu będzie je omijać, bo jest ich naprawdę sporo...

Tym razem akcja toczy się w Hiszpanii, gdzie ma odbyć się wielkie wystąpienie znanego futurysty (a przy okazji też byłego studenta i przyjaciela profesora Roberta Langdoma) - Edmonda Kirscha. Edmond chce zaprezentować światu swoje rewolucyjne odkrycie, które ma wstrząsnąć ludzkością i sprawić, że wszystkie religie stracą rację bytu, a świat odda cześć najważniejszemu "bóstwu" - czyli nauce. Zanim jednak (po upiornie długim, choć niezwykle efektownym wprowadzeniu) Kirsch przejdzie do właściwej części wykładu - ginie od kuli zamachowca. Tutaj na scenę wkracza profesor Robert Langdom, który - wraz z Ambrą Vidal, zaręczoną z hiszpańskim następcą tronu dyrektorką muzeum, w którym odbywało się wystąpienie - postanawia odkryć, jakie przesłanie chciał przekazać światu Kirsch i upublicznić je. Wydaje się, że zarówno rodzina królewska, jak i podlegające jej wojsko i policja, a także władze kościoła zrobią wszystko, by przeszkodzić im w realizacji planu.

Langdom i piękna Ambra oczywiście poznają odkrycie Kirscha - ale droga, jaka do niego prowadzi pełna jest niebezpieczeństw, gdyż ich śladem rusza groźny zabójca, który nie zawaha się przed niczym, byle ich dopaść i nie pozwolić na ujawnienie prawdy.

Książka trzyma w napięciu, jest tutaj wiele spektakularnych pościgów i ucieczek, Brown świetnie opisał też klimat Barcelony i jej najbardziej interesujące zabytki. Sama "rewelacja" Kircha, która miała zmienić oblicze ludzkości, nieco mnie rozczarowała... Niemniej powieść Browna - choć wydała mi sie znacznie słabsza od jego debiutu - jest dość udana. Nie nudziłam się czytając ją.

Nie rozumiem dlaczego jest tyle negatywnych wpisów. Jak się komuś nie podoba to po czytać? Ja ilekroć sięgam po książki Dana Browna wiem, że będę się dobrze bawiła. Tak było i tym razem. Oprócz wartkiej akcji, niestrudzonego, inteligentnego profesora Langdona jak zawsze była i piękna kobieta. Tylko tym razem profesor Langdon miał mniej przygód, które mogły pozbawić go życia. I niezmiennie piękne opisy kultury i architektury Barcelony. Chociaż wizja sztuki nowoczesnej do mnie nie przemawia. Zdecydowanie wolę tradycyjne rzeźby czy obrazy. I autor nie boi się poruszać tematu, który dla wielu pisarzy jest tabu, czyli wiary i kościoła. Czytało się szybko, lekko i przyjemnie. Odreagowałam i odstresowałam się.

Akcja toczy sie w Hiszpani. Opisy arhitektury wciadaja i pobudzaja wyobraznie.Mamy kody  i  zagadki ktoer probuje rozwiklac profesor Langdon wraz ze swoja asystentka. Mimo ciekawego poczatku i zachecajacej fabule ksiazka momentami ciezka i nudnawa .

Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2020-07-25, Ocena: 4, Przeczytałam,

Ta część cyklu z Robertem Langdonem podobała mi się najmniej. Odwieczny konflikt religii i nauki narasta. Dawny student Langdona dokonuje odkrycia, którym chce się podzielić ze światem podczas prezentacji. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Jakich odkryć dokonał Edmond Kirch? Czy rozwijająca się w szaleńczym tempie technika pomoże ludzk9ości odpowiedzieć na pytania skąd przybyliśmy, dokąd zmierzamy? Akcja dynamiczna, zakończenie zaskakuje. Pozostaje pytanie, czy ta fikcja literacka może się urzeczywistnić?

Kolejne spotkanie z Robertem Langdonem. Tym razem akcja rozgrywa się w Hiszpanii i fabuła ma dać odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Uczeń profesora pragnie ujawnić swoje badania, a że nie wszystko idzie zgodnie z planem to Robert wraz z piękną Ambrą wkraczają do akcji. Polecam mimo sporej ilości stron

Avatar użytkownika - Ashka
Ashka
Przeczytane:2019-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Dan Brown jak zwykle nie zawodzi!

Choć od premiery „Początku” minął już jakiś czas, a książka od jakiegoś czasu stała na mojej półce, dopiero teraz doczekała się przeczytania. Pochłonęłam tę powieść w dwa dni, naprawdę nie mogłam się oderwać. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, czy warto sięgać po książki Dana Browna, to podpowiadam - zdecydowanie tak!

Cyfrowa twierdza
Dan Brown0
Okładka ksiązki - Cyfrowa twierdza

Błyskotliwy technothriller. NSA konstruuje potężny superkomputer, pozwalający złamać każdy szyfr metodą "brutalnego ataku". Dzięki niemu amerykański wywiad...

Kod Leonarda da Vinci
Dan Brown0
Okładka ksiązki - Kod Leonarda da Vinci

Ofiarą popełnionego w Luwrze morderstwa pada kustosz muzeum Jacques Sauniere. Wezwany przez policję francuską Langdon odkrywa na miejscu zbrodni szereg...