Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-60000-83-0
Liczba stron: 624
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5.5 (4 głosów)

„Poczet królowych polskich. Powieść i klucz” to powieść obyczajowa pisana z sensacyjnym zacięciem, kryminał splatający polskie i żydowskie losy oraz niezwykły romans, w którym to mężczyźni okazują się słabą płcią.

Marcin Szczygielski prezentuje historię kilku pokoleń Polek, które są paniami własnego losu w czasach, w których przyszło im żyć. Co łączy przedwojenną gwiazdę kina, ideową komunistkę i współczesną singielkę? Nowa powieść Marcina Szczygielskiego to wielowątkowa rodzinna historia, tajemnicze zmiany tożsamości głównych bohaterek oraz niewygodna fortuna, która zamiast wielkim szczęściem okazuje się niechcianym dziedzictwem.

Autor bestsellerowego Berka przygląda się losom polsko-żydowskich społeczności, którym daleko było do harmonijnego współistnienia. Wydobywa na światło dzienne mroczne kulisy przedwojennego showbiznesu, wyrafinowany półświatek wileńskich dandysów i lal czyli gejów.

Poczet królowych polskich to również niezwykły portret Warszawy i Wilna lat 30. Nowoczesna, tętniąca życiem stolica zestawiona jest z dekadenckim Wilnem, miastem w którym to polscy oficerowie dopuszczają się zbrodni. Autor proponuje całkowicie niesztampowy i nieromantyczny, obraz pomników polskiej martyrologii. Nad wszystkim zaś unosi się duch przedwojennej królowej polskiego kina Iny Benity, postaci nietuzinkowej, po której ślad zaginą wraz z upadkiem Powstania Warszawskiego.

Szokujący bieg wydarzeń, wyraziści bohaterowie prowadzący ryzykowną grę oraz niezwykła dbałość o historyczne detale sprawiają, że książkę Marcina Szczygielskiego czyta się z zapartym tchem, niczym psychologiczny thriller i niepokorny portret Polski XX i początku XXI wieku.

Kup książkę Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Opinie o książce - Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Tej książki się nie czyta, tę książkę się pochłania. Piękny styl, piękna polszczyzna, ciekawa historia,wielowątkowość,bohaterki o wyraźnie zarysowanych charakterach. Wyraźnie ukazana przepaść międzypokoleniowa, ignorancja młodych ludzi, którzy nie mają pojęcia o historii własnego kraju, o życiu ludzi kilkadziesiąt lat temu. To moja pierwsza książka Marcina Szczygielskiego i na pewno nie ostatnia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2015-12-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Jestem zaskoczona i zachwycona. Warto spędzić czas w świecie wyczarowanym przez Szczygielskiego. Piękna polszczyzna... nareszcie ktoś, kto szanuje Czytelnika. POLECAM!
Link do opinii
Avatar użytkownika - haniahania
haniahania
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka niewątpliwie bardzo wciągająca, a przy tym smakowicie gruba. Nie musiałam czekać na przeczytanie magicznych "pierwszych 50 stron" aby zdecydować, czy chcę czytać dalej - to jej niewątpliwy atut. Kolejnym jest klucz do powieści, stanowiący ciekawe źródło wiedzy przede wszystkim o postaciach Polski międzywojennej. Sprawia to, że czytanie powieści jest nie tylko przyjemnością samą w sobie, ale także swego rodzaju przygodą dla czytelnika. Minusem powieści jest to, kim jest jej bohaterka "współczesna" - jest to bowiem ponadtrzydziestoletnia singielka, z kredytem na mieszkanie, pracująca w korporacji, samotna, z przyjacielem gejem u boku. To schemat ograny przez listeraturę kilku ostatnich lat aż do znudzenia. Niemniej jednak historia bohaterki przedwojennej - zdecydowanie na plus.
Link do opinii
Przedwojenny światek filmowy i historia Iny, gwiazdy, która zgromadziła ogromny majątek w czasie II wojny światowej. W tle emocje i rozterki życiowe Magdy, wnuczki Iny. Książka miejscami szokująca, w nieszablonowy sposób przedstawia stosunki polsko-żydowskie i historię II wojny światowej. Historia nie jest dramatyczna ani zbyt tragiczna, zdumiewa postrzeganiem homoseksualizmu, racjonalnie tłumaczy postępowanie Polaków wobec Żydów. Wciągająca i interesująca od pierwszej do ostatniej strony. Znakomicie opracowany klucz biograficzny.
Link do opinii
Inne książki autora
Berek
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Berek

SPRZEDAŻ OD 16-11-2007! Brawurowo opowiedziana historia dwojga ludzi, których pozornie nie łączy nic poza wzajemną nienawiścią. Paweł, typowy wielkomiejski...

Sanato
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Sanato

Jesień 1931 roku. Do luksusowego sanatorium w Zakopanem przyjeżdża młody niemiecki lekarz Matys Dresler ze swoją narzeczoną, a zarazem pacjentką Irą, która...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy