Podróż po miłość. Lilianna

Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez babkę nauką, że kobieta może liczyć tylko na siebie, nie zostawia w swoim życiu miejsca dla żadnego mężczyzny. Wytrwale unika zaangażowania i bliskości.

Kiedy jednak w jej ręce trafi pamiętnik babci Lilki, coś się zmieni. Podążając śladami antenatki, Marta będzie miała okazję nie tylko odkryć prawdziwą historię rodziny, lecz także spojrzeć z dystansem na własne życie. Czy zdecyduje się je przewartościować?

Powieść przenosi czytelników do Ameryki lat trzydziestych – fascynującej ery swingu, klubów jazzowych Harlemu oraz słonecznych wybrzeży Florydy. W tym wyjątkowym miejscu spotkają się z samym Ernestem Hemingwayem.

Informacje dodatkowe o Podróż po miłość. Lilianna:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-05-13

Kup książkę Podróż po miłość. Lilianna

Podróż po miłość. Lilianna - opinie o książce

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Babcia Liliana i jej młodość, nieszczęśliwa i szalona. Wnuczka Marta samotna perfekcjonistka i rozmarzona malarka. Marta dostaje dziennik po zmarłej już babci. W pracy przymusowy urlop. Dziewczyna podąża śladami babci do Stanów, na Florydę, na małą wysepkę.... pełną miłości, przyjaźni, radości. Marta jest jedną z wielu ówczesnych kobiet w męskim świecie kariery. Czasem trzeba odskoczni by zobaczyć swoje własne życie z dystatnsu.
,,Lilianna" jest ostatnim tomem cyklu Podróż po miłość autorstwa Doroty Ponińskiej. W niniejszym tomie poznajemy robiącą karierę w korporacji młodą kobietę o imieniu Marta. Nasza bohaterka była bardzo mocno związana ze swoją nieżyjącą już babcią Lilianną. Marta ma wyrobione zdanie o swojej babci, jako powściągliwej i bardzo statecznej kobiecie, która przez całe swoje życie kochała jednego mężczyznę. Pogląd ten zostaje mocno zachwiany, gdy w ręce Marty trafia dziennik babci Lilki... Przed młodą kobietą odsłania się stopniowo całkowicie nowe oblicze seniorki rodu. Marta czując wewnętrzne wypalenie zawodowe i związaną z tym stanem potrzebę ułożenia sobie wielu spraw na nowo, a jednocześnie zafascynowana perypetiami babci, bierze urlop i wyjeżdża na Florydę - rzecz jasna z nieustannie czytanym dziennikiem pod ręką. W ten oto sposób otwiera się przed Martą zupełnie nowy świat, który jest niezwykle urokliwy. Mieszkańcy wyspy, na której przebywa nasza bohaterka mają zupełnie inną mentalność, a ich podejście do życia cechuje radość z każdej przeżywanej chwili. Marta stopniowo odkrywa, iż w życiowym pędzie jaki od dłuższego już czasu był jej udziałem zagubiła swoje marzenia i zachwyt nad życiem. Dzięki czytanemu przez kobietę dziennikowi coraz bardziej zagłębiamy się również w losy Lilianny, które jak się okazuje są niezwykle emocjonujące choć niejednokrotnie także mocno pogmatwane... Jest to opowieść o bardzo wielu niekiedy trudnych i bolesnych obliczach miłości. Autorka przez swoją opowieść pokazuje nam, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń, nawiązywanie nowych relacji, odkrywanie siebie czy przewartościowanie prowadzonego dotąd życia. Mówi także o tym, iż każdy z nas ma swoje czasem bardzo głęboko skrywane sekrety, o których nie mają pojęcia nawet najbliżsi. W powieści tej tak samo jak w poprzednich jej tomach nie brak również wątków historycznych. Jeśli więc macie ochotę na bardzo dobrą prozę obyczajową, w której możecie ujrzeć zarówno przeszłość jak i dzisiejszy świat z całą gamą ich namiętności i różnorodnych emocji targających życiem ludzi kiedyś i dziś to nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaprosić Was gorąco do lektury tej powieści. Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2015/09/bo-kazda-podroz-ma-swoj-kres.html
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2015-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Powieść jest mieszanką czasów współczesnych i wspomnieniami zapisanymi w dzienniku Lilianny babci Marty współczesnej karierowiczki. Wspólnym miejscem jest Ameryka w której zarówno jedna jak i druga spotkała swoją wielką miłość.Dla Lilianny była top nieszczęśliwa a jak okazała się dla jej wnuczki. Zachęcam do lektury :)
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2015-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dorota Ponińska w swojej debiutanckiej trylogii zabiera czytelników w fascynującą podróż do przeszłości i pozwala im być świadkami minionych wydarzeń, a także spotkać ciekawe osoby. Uwodzi barwnym stylem i pomysłowością w kreacji losów bohaterów. Pierwszy tom jest egzotyczną wycieczką na Bliski Wschód, drugi eskapadą do targanej ruchami rewolucyjnymi Rosji. Sięgając po trzeci wiedziałam, że odwiedzę Amerykę, ale nie byłam przygotowana na huragan, z jakim przyszło zmierzyć mi się na kartach powieści. „Podróż po miłość” to saga rodzinna, rozciągnięta w czasie od powstania listopadowego aż do współczesności, obejmująca trzy kontynenty. Losy polskich bohaterek, kilku pokoleń kobiet z jednej rodziny, splatają się z historią życia trzech wybitnych mężczyzn – artystów: poety perskiego Rumiego, ormiańskiego malarza Ajwazowskiego i amerykańskiego pisarza Hemingwaya. Saga przedstawia koleje życia, perypetie miłosne i emocje spokrewnionych kobiet na bogatym tle historyczno - kulturowym kolejnych epok i kontynentów.

Bohaterkami trzeciego tomu cyklu są Marta i jej babcia Lilianna. Marta jest młodą kobietą odnoszącą sukcesy i pnącą się po szczeblach kariery zawodowej na sam szczyt. Praca jest dla niej najważniejsza, a wpojona przez babkę nauka, że w życiu płeć piękna może liczyć wyłącznie na siebie sprawia, iż nie szuka silnych męskich ramion, na których mogłaby się wesprzeć. I pewnie życie dziewczyny nie uległoby zmianie, gdyby szef nie wysłał jej na przymusowy urlop, na który postanowiła wyruszyć w towarzystwie pamiętników babci Lilki. Ale czy zapiski starszej pani oprócz wiedzy i prawdy mogą przynieść „coś” więcej współczesnej pannie? Autorka zabiera czytelnika do Ameryki, na słoneczne wybrzeża Florydy. W latach trzydziestych towarzyszy tam młodej Liliannie, która wyrusza za ocean z nadzieją znalezienia ukojenia, nie wiedząc, że los postanowi spłatać jej figla i postawi na jej drodze Ernesta Hemingwaya. A w teraźniejszości – Marcie, która dzięki pamiętnikom podąża śladami babki i odkrywa jej tajemnice. I choć te dwie kobiety dzieli całe pokolenie, to okazuje się, że w pewnych sprawach czas i miejsce nie mają znaczenia. Ale czy Marta wyciągnie wnioski z tej cennej lekcji i podejmie próbę rewizji własnych pragnień, życiowych celów i systemu wartości? „Podróż po miłość. Lilianna” to powieść drogi jaką przechodzą bohaterki nasycona uczuciami, dylematami i trudnymi wyborami. Obnażająca naturę ludzką oraz mechanizmy rządzące ówczesnym światem. Pobudzająca do refleksji i przemyśleń, a jednocześnie uświadamiająca, że życie nie jest czarno – białe, lecz pełne odcieni szarości. Z pozornie prostej historii autorka stworzyła ciekawą i fascynującą podróż w przeszłość pozwalającą zajrzeć nie tylko za kulisy dawnego życia. Wbrew tytułowi książka nie jest tylko opowieścią o miłości, lecz o życiu, które nie zawsze układa się po naszej myśli, czasem zaskakuje zmuszając człowieka do weryfikacji priorytetów i pragnień. Dorota Ponińska posługuje się lekkim i przyjemnym w odbiorze stylem. Maluje bardzo plastyczne i pobudzające wyobraźnię obrazy i wkomponowuje je w historyczno – kulturowe tło. Subtelnie łączy prawdziwe wydarzenia i postacie z fikcją literacką tworząc spójną i wiarygodną całość. Szybko rozbudza ciekawość czytelnika, a potem sprytnie ją podsyca sprawiając, że oderwanie od książki staje się niemożliwie. Nie skupia się wyłącznie na postaciach pierwszoplanowych, a każdy z wykreowanych bohaterów ma swoją historię, która spowodowała, że jego życie potoczyło się danym torem. Nie zapomina również o zwrotach akcji, zaskoczeniu i nieprzewidzianych wypadkach. Zręcznie "przemyca" informacje, które pojawiły się w poprzednich tomach i są niezbędne dla zrozumienia bieżących wydarzeń. Dla mnie każde spotkanie z piórem autorki było fascynującym doświadczeniem pozwalającym wznieść się na wyżyny literackich doznań. W moim odczuciu „Podróż po miłość. Lilianna” to najlepsza i najbardziej intrygująca część cyklu. Niewątpliwie przyczyniła się do tego postać Ernesta Hemingwaya, ale też autorka, której nie zabrakło pomysłów na skomplikowanie życia bohaterów i często stawiała ich w sytuacjach gdzie wybór między pragnieniami a powinnościami nie był ani łatwy ani oczywisty. Powieść można przeczytać bez znajomości poprzednich tomów, ale po co odbierać sobie przyjemność zapoznania się z dobrą lekturą i obcowania z nieprzeciętnymi kobietami. Polecam.

Marta, prawnuczka Marysi - bohaterki drugiego tomu ,,Podróży po milość'' robi karierę w korporacji. Gdy otrzymuje od ojca pamiętnik babci Lilianny, córki Marysi, z którą była bardzo związana otwiera sie przed nią inny, niezwykle urodziwy świat. Marta wykorzystując zaległy urlop w pracy, postanawia wyruszyć śladem swojej babci. Wyjeżdza na Florydę, gdzie poznaje historię Llianny, która po śmierci dwóch ukochanych mężczyzn wyjeżdza do swojego kuzyna Franka. Na jej drodze staje wielu mężczyzn, od mężczyzny poznanego w pubie, przez kapitana statku, na którym płynie do Ameryki, aż do uwielbianego przez wielu ludzi pisarza Ernesta Hemingwaya. Marta poznając historię swojej przodkini, próbuje przewartościować swoje życie, zastanawiając się co tak naprwdę jest dla niej ważne.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

To już ostatnia część wielopokoleniowej sagi rodzinnej osadzonej na kanwie wydarzeń historycznych poczynając od I połowy XIX wieku, a kończąc na czasach nam współczesnych.
Z prawdziwą przyjemnością poddałam się tej klimatycznej opowieści, która za każdym razem przenosiła mnie w nowe miejsca i nowe czasy.

Tytułowa Lilianna Korcz to babka głównej bohaterki Marty – przedsiębiorczej kobiety sukcesu, która w pracy w międzynarodowej korporacji odnajduje sens swojego życia. Pewnego dnia Marta zostaje niemalże zmuszona przez swojego szefa do wykorzystania dwumiesięcznego urlopu. Fakt tan zbiega się w czasie z odnalezieniem w rzeczach jej zmarłej babki Lilianny pamiętnika przeznaczonego specjalnie dla niej. Lektura tych niesamowicie szczerych wyznań skutkuje wyjazdem za ocean, na Florydę, gdzie przed wielu laty wybrała się również babcia Lilianna. Podążanie śladem swojej przodkini pomaga Marcie zrozumieć babcię, poznać ją od zupełnie innej strony, odkryć sekrety jej młodości, ale przede wszystkim pozwala bohaterce nabrać dystansu do siebie i odnaleźć prawdziwą istotę i sens życia, które gdzieś tam zaginęły podczas pokonywania kolejnych szczebli w karierze bizneswoman.

Powieść poprowadzona została równolegle dwiema płaszczyznami – wydarzenia współczesne przekazywane z ust Marty, jej opisy, przeżycia i przemyślenia zostały zestawione z pierwszoosobową narracją Lilianny, która w swoim pamiętniku podzieliła się własnymi zwierzeniami, rozterkami i tajemnicami ze swojego życia w I połowie XX wieku. Te same miejsca, ogromny postęp cywilizacyjny i dwie spokrewnione ze sobą kobiety, które próbują odnaleźć się w swoim życiu i swoim czasie. I choć może w „Liliannie” wydarzenia historyczne epoki najsłabiej dochodzą do głosu, to jednak barwna i intrygująca opowieść o Erneście Hemingwayu rekompensuje je aż w nadmiarze.

Lektura tej trzyczęściowej sagi dostarczyła mi wielu interesujących wrażeń. Autorka potrafi idealnie łączyć elementy prawdy historycznej z powieściową fabułą i fikcją literacką. To samo dotyczy również bohaterów. Wszystkie trzy powieści czyta się z prawdziwą przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Jeśli możecie poświęcić nieco więcej czasu na lekturę to z pełnym przekonaniem polecam wszystkie trzy części „Podróży po miłość”. To zdecydowanie lektura godna uwagi i poświęconego jej czasu. Należy jednak pamiętać, aby czytając ten cykl zachować kolejność tomów.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 2015,
Romantyczni
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Romantyczni

Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem...

Romantyczni w Paryżu (audiobook)
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Romantyczni w Paryżu (audiobook)

Po upadku powstania listopadowego Maurycy, dawny filareta z Wilna, trafia do Awinionu. Jak sobie poradzi z tęsknotą za domem, biedą i niepewną przyszłością...