Okładka książki - Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Data wydania: 2016-10-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-624-1
Dodał/a książkę: czytam

Ta książka to pasjonujący i zarazem brutalnie realistyczny zbiorowy portret ludzi, którzy walczyli i ginęli w wodach Atlantyku w jednej z najważniejszych batalii tej wojny.

W pierwszych latach drugiej wojny światowej elitarne niemieckie siły podwodne, Ubootwaffe, niemal uniemożliwiły przeciwnikowi korzystanie z wiodących do Wielkiej Brytanii szlaków transatlantyckich. Z perspektywy aliantów marynarze U-Bootów stanowili największe zagrożenie i wcielenie zła.

Niniejsza książka opisuje życie na pokładzie U-Bootów, odtworzone na podstawie różnych opublikowanych tekstów, listów, dzienników i wspomnień, prozy i poezji. Przedstawia obraz codziennej egzystencji załóg niemieckich okrętów podwodnych, a także dramatyczne wydarzenia, które były ich udziałem. Znajdziemy tu barwne opisy emocji, jakich doznawali marynarze z U-Bootów, począwszy od kapitana, a na mechaniku skończywszy.

Powszechnie uważano, że załogi U-Bootów składały się z samych ochotników; w istocie było inaczej. Mimo pewnego poczucia dumy z przynależności do Ubootwaffe, każdy marynarz wiedział, że czekały go rejsy bojowe w iście piekielnych, klaustrofobicznych, niehigienicznych warunkach, w cuchnącym wnętrzu U-Boota; rejsy, będące ekstremalną próbą psychicznej i fizycznej wytrzymałości, a szansa ich przeżycia była mizerna. Z 39 000 ludzi, którzy wyszli w morze na pokładach U-Bootów, w walkach zginęło 27 491, a kolejnych 5000 dostało się do niewoli.

Kup książkę Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2015-08-05, Przeczytałem,
Ubootwaffe  W udanej serii Sekrety historii wydawnictwa RM ukazała się książka Philipa Kaplana U-Booty. Podwodna armia Hitlera. To kolejna już pozycja na naszym rynku wydawniczym, podejmująca fascynujący temat podwodnej armii niemieckiej w czasie I i II wojny światowej. Na marginesie jej ukazania się warto wspomnieć również o dosyć specjalistycznej książce Andrzeja Perepeczki U-booty drugiej wojny światowej, skoncentrowanej na sprawach technicznych publikacji U-Booty Kriegsmarine 1939-1945 Chrisa Bishopa, kompendium poświęconemu całej historii U-Bootów czyli książce U-Booty. Historia niemieckich okrętów podwodnych czy kilkuczęściowemu opracowaniu U-Bootwaffe 1939-1945 Waldemara Trojcy. Niemiecka armia okrętów podwodnych pokazała swoją siłę już w czasie I wojny światowej, jednak najbardziej dała się we znaki przeciwnikom dopiero w czasie kolejnej. Przez długi czas siły Ubootwaffe skutecznie paraliżowały morskie szlaki komunikacyjne, powodując ogromne straty w sprzęcie i ludziach (warto uważnie przeczytać chociażby rozdział o stratach w konwojach arktycznych, przewożących sprzęt i towary dla państwa Stalina) i z pewnością przedłużając trwanie wojny. Taki zresztą był ich główny cel: sparaliżować żeglugę gdzie się da, przede wszystkim na atlantyckich i śródziemnomorskich wodach. Miały sprawić, by Wielka Brytania została wykluczona z walki, uniemożliwić dostarczanie niezbędnej pomocy ...

Opinie o książce - Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Drogowskazy