Pomyleni. Chorzy bez winy

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2014-10-27
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę: izabela81

Uczymy się normalnie traktować niepełnosprawnych – jeżdżących na wózku czy niewidomych. Gorzej z tymi, których niepełnosprawność nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, którzy mogą zachowywać się dziwnie, a nie mają na twarzy wypisanej diagnozy. Chorzy na pląsawicę Huntingtona czy miastenię bywają brani za alkoholików, a dzieci z zespołem Pradera-Williego – wyśmiewane z powodu obżarstwa. Narkoleptycy unikają silnych uczuć, tłumią porywy pasji, gdyż – bardzo rozemocjonowani – mogą zapaść znienacka w sen. Jak ktokolwiek mógłby zrozumieć, co oznacza utrata propriocepcji, skoro większość ludzi nie ma nawet pojęcia, że ją posiada? A czy osoba cierpiąca na szczególnie silną fobię może umrzeć ze strachu? Jak czuje się człowiek, któremu brak sił, by unieść powieki, przełknąć jedzenie, oddychać? Irena Cieślińska rozmawia z ludźmi borykającymi się ze schorzeniami neurologicznymi, z opiekunami i lekarzami. Pokazuje, jak choroba – czasem niezwykle dziwna, rzadko spotykana, pozornie nie do wyobrażenia – zmienia sposób postrzegania świata i życie. Przybliża „normalnym” tych „nie całkiem normalnych”. Żeby zrozumieli.

Kup książkę Pomyleni. Chorzy bez winy

Opinie o książce - Pomyleni. Chorzy bez winy

Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Neurobiologia itp.,
Każdy rozdział tej książki to charakterystyka jednej przypadłości, a każda dziwniejsza od poprzedniej. Jedna powoduje, że widzimy krasnoludki, inna, że nie poznajemy twarzy, kolejna sprawia, że w bliskich widzimy podstawione postacie. Niewyobrażalne i przerażające. Myślę jednak, że świadomość istnienia takich przypadłości może pomóc zrozumieć "dziwactwa" sąsiada.
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pani inżynier od życia. Rozmowa z Magdaleną Fikus
Irena Cieślińska0
Okładka ksiązki - Pani inżynier od życia. Rozmowa z Magdaleną Fikus

Żeby mieć ciekawe życie, trzeba umieć się nim cieszyć. Profesor Magdalena Fikus opowiada Irenie Cieślińskiej o takim właśnie życiu, w którym było miejsce...