Potem...

Refleksyjna powieść o śmierci, nieuniknionym odejściu z tego świata. 300 tysięcy egzemplarzy sprzedanych we Francji. Nowojorski adwokat Nathan Del Amico robi karierę kosztem zaniedbywanej rodziny. Jego żona, Mallory, decyduje się odejść, choć wciąż go kocha. Pewnego razu u Nathana zjawia się Goodrich, lekarz pracujący jako chirurg, opiekun ludzi beznadziejnie chorych. Posiada on szczególny dar - dostrzega świetlistą aureolę nad osobami, które mają rychło zejść z tego świata. Goodrich w sposób zawoalowany mówi Nathanowi, że i on wkrótce umrze. Od tej pory Nathan inaczej patrzy na świat, widzi, że zawiódł ukochaną żonę. Stara się ułożyć stosunki z Mallory, bierze na siebie winę za wypadek spowodowany przez teścia. Nieoczekiwanie dostrzega aureolę wokół głowy najbliższej mu osoby...

Informacje dodatkowe o Potem...:

Potem... - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2012-10-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012,

Guillaume Musso urzekł mnie powieścią "Będziesz tam?" dlatego biorąc do ręki "Potem" miałam naprawdę duże oczekiwania. Oczekiwałam podobnych wzruszeń, szybszego rytmu bicia serca, jak i akcji, która nie pozwoli mi odłożyć książki, aż do ostatniej przeczytanej kartki. Czy "Potem" spełniło moje wymagania?

Głównym bohaterem jest nowojorski adwokat Nathan Del Amico. Pochodzi on z bardzo biednej rodziny, a jego wychowaniem zajmowała się wyłącznie matka. Ojca nie zna. Matka Nathana jest kobietą odpowiedzialną i gotową na cieżką, niewolniczą pracę by zapewnić odpowiedni byt dla jedynaka. Kobieta zatrudnia się u bogatych Wexlerów, gdzie Nathan zaprzyjażnia się z ich córką Mallory. Odtąd dzieci razem dorastają, by później połączyła ich wielka miłość. Jednak ten związek nie był w stanie przetrwać nagłej śmierci synka pary. Małżeństwo się rozpada. Mallory zabiera córkę i się przeprowadza. Nathan rzuca się wir pracy niezważając na objawy potencjalnej choroby serca. Kancelarie, w której pracuje Del Amico odwiedza Garrett Goodrich, chirurg i opiekun ludzi śmiertelnie chorych. Posiada on dar-dostrzega świetlistą aureolę nad osobami, która mają w niedługim czasie umrzeć. Jest on tak zwanym posłańskiem. Nathan nie wierzy chirurgowi, ale po kilku "śmierciach", które przewidział lekarz , Nathan zaczyna wierzyć w posłańców i uświadamia sobie, że i on niedługo odejdzie. Zaczyna inaczej spoglądać na dotyczasowe życie i porządkuje swoje stosunki z byłą żoną i teściami. Ale czy to on ma umrzeć? Przecież Goodrich nie powiedział mu tego wprost...

Książka jest dobra i przejmująca, ale dla mnie to za mało. Moje oczekiwania przerosły efekt przeczytania tejże książki. Nathan jest dla mnie za mało wyrazisty, za mało było go w samym sobie. Jest to nostalgiczna i refleksyjna opowieść o śmierci, ale tylko w takim wnioskiem, że nie znamy dnia, ani godziny. Niepodobało mi się zakończenie historii. Myślę, że mogłaby się zakończyć bardziej pozytywnie, by uwierzyć, że człowiek próbuje się zmienić i żyć lepiej dla określonego celu. A tymczasem jego kolejne chwile to cierpienie i ból.

Język jest plastyczny i prosty. Nie ma żadnych zagmatwań i utrudnień w czytaniu. Jednak ja czytałam prawie trzy dni, kiedy powinnam pochłonoć "Potem" w jeden dzień. Były momenty, gdy się lekko nudziłam, oczekiwałam szybszego przebiegu akcji. Choć rozumiem, że zapewne celem autora było pokazanie, że człowiek w obliczu groźby śmierci powinien zwolnić bieg.

Podsumowując. Ksiązka jest dobra, nie rewelacyjna jak jej poprzedniczka. Ale wszystko nie może być takie same, bo byłoby to bezcelowe. Na pewno nie straciłam sympatii do pisarza i gdy tylko nadarzy się okazja, to bez zwłoki sięgnę po jego kolejną książkę.

Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-04-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Po przeczytaniu tej książki mam pewien niedosyt. Po odwróceniu ostatniej kartki na drugą stronę spotkało mnie zaskoczenie, że nie ma dalszego ciągu przebiegu zdarzeń. Tak jakby cała ta historia została urwana. Z drugiej strony myślę, że autor zrobił to celowo - zaoszczędził mi wielu wylanych łez. Po raz kolejny Musso stworzył genialną, zaskakującą powieść. Znajdujemy w niej poruszającą historię miłosną. Nathan Del Amico jest głównym bohaterem. Jest on bardzo dobrym i cenionym adwokatem, który w całej swojej karierze nie przegrał ani jednej sprawy. Poświęcił się całkowicie swojej pracy, co odbiło się na jego rodzinie. Mallory, żona adwokata, która bardzo go kocha odeszła od niego. Byli małżonkowie prowadzą osobne życie, które toczy się dalej. Wszystko się jednak zmienia w momencie, gdy do kancelarii Nathana przychodzi tajemniczy mężczyzna. Jest nim Garrett Goodrich, który mówi o sobie, że jest Posłańcem, który ma dar zobaczenia świetlistej aureoli na głową ludzi, którzy mają wkrótce umrzeć. Z całej rozmowy mężczyzn Nathan wnioskuje, że niedługo nadejdzie jego koniec. Na samym początku nie wierzy w to, lecz po kilku zaistniałych sytuacjach zmienia zdanie. Zaczyna inaczej myśleć i postanawia naprawić popełnione błędy, a przede wszystkim chce być razem z żoną i córeczką. Dla żony zrobi wszystko i bierze winę za spowodowanie wypadku, którego nie był sprawcą. Po pewnym czasie sprawy zupełnie się zmieniają i znany adwokat dostrzega coś czego wcześniej nie pojął i nie dostrzegł. I ja tu przerwę Wam opowiadanie, by nie zdradzić za dużo. "Potem..." - bardzo szybko czyta się tę książkę. Mnie wciągnęła bardzo. Lektura ta pozostawia po sobie pytanie: co byś zrobił, gdybyś się dowiedział, że niedługo umrzesz? Człowiek w tym momencie się zatrzymuje na chwilę refleksji, by pomyśleć o tym. Autor również przedstawił nam wielką miłość i pokazał, że mimo niej ludzie mogą się pogubić i się rozstać. Nie wystarczy samo kochanie się, należy również dbać i pielęgnować uczucia. Niestety gdy się tego nie robi, ludzie oddalają się od siebie, aż w końcu się rozstają. I pomimo wielkiej miłości nie żyją razem. Są po prostu pogubieni i nieszczęśliwi. Opinia pochodzi z mojego bloga: http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/
Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2015,
Książka wciąga od samego początku chociaż pierwsze jej rozdziały ukazują bohatera w dość negatywnym świetle, to z każdym kolejnym rozdziałem można poczuć do niego coraz więcej sympatii. Ten młody pisarz ma dość specyficzny sposób przekazywania treści, aczkolwiek robi to w bardzo ciekawy sposób. Każdy kolejny rozdział poprzedzony jest cytatem albo z jakiegoś filmu, albo książki, bądź też słowami jakiejś znanej osobistości nie koniecznie ze świata literatury. Oczywiście każdy cytat w pewien sposób nawiązuje do tego, co będzie miało miejsce w wątku opisanym w danym rozdziale. Powolne dozowanie wrażeń i tajemniczości powoduje, że książkę czyta się z zapartym tchem, chociaż... muszę przyznać, że tej lektury nie odebrałam tak emocjonalnie jak poprzedniej, którą miałam okazję przeczytać. Jest jednak coś, co przykuwa uwagę czytelnika i powoduje, że z każdą kolejną stroną czuje się narastającą ciekawość "co dalej" a to oczywiście utrudnia chęć odłożenia książki i przerwania czytania na dłuższy czas. Ciekawie przedstawione osobowości zarówno głównego bohatera jak i innych towarzyszących mu osób, zwłaszcza jego małej córeczki, są takim dopełnieniem fabuły. Nie każdy potrafi w tak zróżnicowany sposób ukazać swoich bohaterów, ale Musso się to udało. Cieszę się, że koleżanka zasugerowała mi tego autora, bo chociaż nazwisko nie było mi obce, to jakoś nie mogłam się przemóc do sięgnięcia po jakąś jego książkę. Może to dlatego, że ja raczej preferuję polskich autorów. Teraz jednak wiem, że samo wspomnienie wydawnictwa Albatros zmobilizuje mnie zagłębienia się w lekturze. Nazwisko Andrzeja Kuryłowicza zawsze będzie mi się kojarzyło z dobrymi książkami, ponieważ jeszcze nie trafiłam na książkę wydaną przez wydawnictwo Albatros, która by mnie zawiodła. Polecam zatem i tę lekturę, mam nadzieję, że uda mi się przeczytać inne książki tego autora. Jeżeli ktoś szczerze mógłby mi którąś polecić, to będę wdzięczna. W tej książce znajdzie czytelnik prawie wszytko co jest potrzebne do stworzenia ciekawej i wciągającej lektury, czyli miłość, sensację i odrobinę tajemniczości.
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Główny bohater Nathan to kochający mąż i ojciec. Jego żona Malloy odeszła od niego, gdyż nie mogła dłużej być z człowiekiem, który tak dużo złego zrobił dla jej rodziny. Jego córka Bonnie bardzo za nim tęskni. Żyją jednak w dwóch różnych miastach. Jedyne co im pozostaje to kontakt telefoniczny. Nathan tak bardzo rzucił się w wir pracy, że zatracił wszystko. Nie widział nikogo wokół siebie. Liczył się tylko on. Wynikało to pewnie z tego, że życie go nie rozpieszczało. Już od najmłodszych lat usilnie dążył aby ,,coś" w życiu osiągnąć. Nawet o rękę żony musiał się bardzo starać, gdyż wywodził się z biednej rodziny. Teściowie bowiem nie pochwalili tego związku. Tyle tytułem wstępu odnośnie głównego bohatera. Pewnego dnia w biurze Nathana pojawia się doktor Garret Goodrich. Chirurg, który twierdzi, że jest posłańcem. Dostrzega aureole wśród ludzi, którzy niedługo mają odejść. Natan początkowo nie wierzy w takie coś. Przecież to są głupoty. Jednak Goodrich w kilku przykładowych scenach w życiu uzmysławia Del Amico, że wie co mówi. Po kolei Nathan, oczywiście uprzedzony przez Garreta, jest świadkiem śmierci - przejścia na drugą stronę Kevina i młodej matki Candice. Zatem pewnie on będzie następny. Niestety nie jest to prawdą. Garret ma mu pomóc zrozumieć, że nie tylko on w życiu jest najważniejszy. Pewne wydarzenia, bardzo ich ze sobą łączą. Jakby byli związani wspólną nicią. Jednak puenta tej książki jest zupełnie inna. Z otoczenia Nathana wkrótce zginie bardzo bliska mu osoba a on zostaje wybrany na następcę Goodricha. Czy podoła temu wyzwaniu? Przekonajcie się sami zachęcam :)
Avatar użytkownika - PaniKaP
PaniKaP
Przeczytane:2010-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 2010, Ulubione,
Piękna, niesamowita powieść o miłości i przemijaniu. O sensie życia, poświęceniu i odnajdowaniu siebie. Pokazuje nam jak ważne jest życie, każda chwila, nawet ta smutna. Pochłania bez reszty. Wzrusza, mami, olśniewa. Napisana w cudowny sposób. Pozycja obok której nie można i nie da się przejść obojętnie. Po raz kolejny Musso udowadnia nam że jest niezwykle uzdolnionym pisarzem. Jego książki mają w sobie coś magicznego, co nie pozwala nam się od nich oderwać. Otwiera nasze serca. Porusza duszę.
Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Książka, która porusza temat śmierci i miłości.Muszę przyznać, że dość ciężko się ją czyta. Podobał mi się sam pomysł autora na fabułę, ale porównując do poprzedniej książki tego autora "Ponieważ Cię kocham", którą czytałam ta mnie nieco rozczarowała, a zakończenie jest dość przewidywalne. Podobno na podstawie książki powstał film. Poszukam i obejrzę. Moja ocena to 4, więc mimo wszystko polecam tą książkę.
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Godna polecenia niesamowita podróż w krainę miłości i śmierci...
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Świetna książka. Pozostawia niedosyt, porusza w sposób niekonwencjonalny zagadnienie śmierci.
Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Powieść wciąga od samego początku. Akcja, mimo, że nie rozwija się zbyt szybko, owiana jest mgiełką tajemniczości, która wabi, przyciąga i nie pozwala się oderwać. Pomysł jest oryginalny i ciekawy, a bohaterowie dynamiczni i wzbudzający emocje, ale jest w tej powieści co nieco mnie uwierało. Może całość jest zbyt wygładzona? Zbyt szablonowa i przewidywalna? Wszak zakończenie udało mi się przewidzieć już mniej więcej w połowie. Mam mieszane uczucia, ale mimo wszystko polecam, bo "Potem" bez wątpienia coś w sobie ma.

"Nikt nie zna godziny swojej śmierci. Nie da się zapobiec ostatecznemu rozstrzygnięciu.
Ostateczne rozstrzygnięcie... Posłańcy... Tamten świat.... To dlaczego nie wierzyć w czyściec i piekło?"
Tym razem Guillaume Musso poznaje nas z wziętym adwokatem -Nathanem Del Amico. To człowiek sukcesu, który dla prężnej kariery poświęcił swoje małżeństwo i życie rodzinne. Jest bogaty, ale i niezbyt szczęśliwy. Skoro bowiem osiągnął wszystkie, o co walczył, to co mu pozostaje do zdobycia??
Pewnego dnia w życiu mężczyzny pojawia się lekarz, który twierdzi, że potrafi zobaczyć kto niedługo umrze. Co oznacza jego nagle zainteresowanie Narhanem? I dlaczego adwokat ma niejasne wrażenie, że zna tego człowieka?
Książka jest poruszająca, absorbująca i pełna "mussowskich" złotych myśli. Polecam!

Avatar użytkownika - karma1
karma1
Przeczytane:2018-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Ciekawa i poruszająca, nie raz podczas czytania doprowadziła mnie do łez.

Książka zaintrygowała mnie,kiedy przeczytałam w biografii autora, że inspiracją do jej napisania był wypadek samochodowy z którego Musso cudem uszedł z życiem. Zawsze mnie fascynują takie książki z których wiem, że autorzy czerpali inspirację z własnych doznań.

Powieść o refleksji nad życiem i jego przemijaniu. Historia pochłonęła mnie od początkowego rozdziału i nie pozwoliła o sobie zapomnieć. Podobało mi się jak autor przedstawił relacje rodzinne. Piękna relacja ojca i córki. Pokazał jak ludzie potrafią pogubić się w życiu. Kiedy już byłam pewna końca Musso ostatecznie mnie zaskoczył, chociaż szkoda, że koniec jest taki urwany. Może będzie jakaś kontynuacja. Z chęcią obejrzę też ekranizację powieści. Coraz bardziej ciągnie mnie do powieści autora, bo przeczuwam, że się nie zawiodę. Jest akcja i chwila wzruszeń a to lubię, kiedy sięgam po książkę. Po tej lekturze wciąż się wraca myślami do bohaterów.

Musso w najlepszej formie książka tajemnicza nieprzewidywalna dająca do myślenia po niej czytelnik ma szanse na reflekscję książka o miłości przyjaźni życu i śmierci. A na koniec autor daje nam miejsce na zakończenie książki samemu super wzruszyłam się

Ponieważ Cię kocham
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Ponieważ Cię kocham

Czy można zrozumieć przeznaczenie? Czy można przed nim uciec? W Orange County na południu Los Angeles, wskutek nieuwagi opiekunki, znika bez śladu pięcioletnia...

Central Park
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Central Park

Najnowsza powieść mistrza thrillera i jednego z najpoczytniejszych pisarzy w historii literatury francuskiej. 8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce...