Wskutek radziecko - niemieckiego układu o nieagresji z sierpnia 1939 r. w dniu 17 września 1939 r. (tzw. pakt Ribbentrop - Mołotow) Armia Czerwona dokonała aneksji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej Polskiej. Pokłosiem wrześniowej agresji były represje NKWD wymierzone w mieszkańców tych ziem. W szczególności aresztowania, egzekucje i przymusowe deportacje ludności cywilnej w głąb Związku Radzieckiego.

W okresie 1940‒1941 zostały przeprowadzone cztery masowe deportacje ludności polskiej w głąb sowieckiej Rosji. Przyjmuje się, że ofiarą tych deportacji padło co najmniej 320 tys. osób. Powrót częśći zesłańców do Polski stał się możliwy dopiero w 1945 r. Zmasowana akcja repatriacyjna przypadła na w lata 1945 - 1946.

Książka dr W. Marciniaka poświęcona jest powrotom obywateli polskich z Syberii w okresie 1945 - 1947. Autor opisuje szczegółowo i chronologicznie przebieg akcji repatriacyjnej, przybliża kulisy działalności Związku Patriotów Polskich w Rosji oraz polsko - radzieckiej komisji mieszanej, utworzonej w celu koordynacji transportów z repatriantami, wysyłanymi z terenów ZSRR do Polski.Książka zawiera ponadto bogaty materiał źródłowy, obszerną bibligrafię oraz dokumentację fotograficzną, dotyczącą prowadzonej akcji repatriacyjnej.

Informacje dodatkowe o Powroty z Sybiru. Repatriacja obywateli polskich z głębi ZSRR w latach 1945-1947:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2014-12-06
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7729-191-7

Kup książkę Powroty z Sybiru. Repatriacja obywateli polskich z głębi ZSRR w latach 1945-1947

Powroty z Sybiru. Repatriacja obywateli polskich z głębi ZSRR w latach 1945-1947 - opinie o książce

Avatar użytkownika - zebon75
zebon75
Przeczytane:2016-03-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 w 2016,
Wojciech Marciniak0
Okładka ksiązki - Polska Delegacja w Polsko-Radzieckiej Komisji Mieszanej do Spraw Ewakuacji (1945-1947)

6 lipca 1945 roku w Moskwie została podpisana polsko-radziecka umowa umożliwiająca masową repatriację obywateli polskich z głębi ZSRR. Polacy powracający...

Odzyskać nadzieję wrócić do ojczyzny
Wojciech Marciniak0
Okładka ksiązki - Odzyskać nadzieję wrócić do ojczyzny

Związek Patriotów Polskich w ZSRR to organizacja, która wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z propagowaniem stalinowskiej ideologii i ,,kuźnią kadr"...