Przedwojenny Żoliborz. Nieznane fotografie

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2012-12-11
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7773-051-5
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 6 (1 głosów)

Żoliborz – ktoś pewnie powie, że to jedna z kilku dzielnic Warszawy nie różniąca się specjalnie od pozostałej części miasta. Jednak dla wielu jest ona miejscem niezwykłym i magicznym. Swoją niepowtarzalność zawdzięcza szczególnemu miejscu na mapie stolicy, historii, która nie była dla niej zbyt łaskawa, i ludziom, którzy tu mieszkali i mieszkają.

Spacerując po Żoliborzu, nieustannie odkrywamy go na nowo. Chociaż wielokrotnie przemierzamy te same uliczki i place, wciąż znajdujemy coraz to nowe miejsca, do których chcemy wracać.

Żoliborz w okresie międzywojennym to nie tylko nowoczesne bloki, budynki wielorodzinne i wille, ale też magiczne zakątki: uliczki, parki, kościoły, place. Uwiecznione na kliszy fotograficznej zachowały się w pamięci wielu osób i stanowią świadectwo przeszłości tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się dzielnicy.

W albumie zamieszczono ponad osiemdziesiąt nowych fotografii Żoliborza, a wiele z nich publikowanych jest po raz pierwszy. Bogaty zasób zdjęć i ich różnorodne źródła sprawiły, że w tym wydaniu książki znalazły się fotografie niezamieszczone w poprzednim albumie Tomasza Pawłowskiego – „Przedwojenny Żoliborz. Najpiękniejsze fotografie”.

Zapraszamy na spacer po dzielnicy, którą uważano przed wojną za jedną z najpiękniejszych dzielnic nowoczesnej Warszawy.

Kup książkę Przedwojenny Żoliborz. Nieznane fotografie

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-01-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Przedwojenny Żoliborz. Ponad 80 nowych zdjęć.Album Przedwojenny Żoliborz. Najpiękniejsze fotografie (2009) doczekał się kontynuacji. Jest nią wydana niedawno książka Przedwojenny Żoliborz. Nieznane fotografie tego samego autora, Tomasza Pawłowskiego. Zdjęcia znalezione w archiwach państwowych, w przedwojennych czasopismach, książkach, zbiorach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz albumach rodzinnych mogą na nowo zaistnieć w przestrzeni publicznej. I o to właśnie chodzi, by przeszłość nie odchodziła w mrok, by pamięć żyła także dzięki wykonanym kiedyś fotografiom. Tym bardziej, że słowa nigdy nie oddają w pełni tego, co możemy poznać za sprawą zmysłu wzroku. Żoliborz (z francuskiego Joli Bord, czyli „piękny brzeg”) miał, jak napisano w interesującym wstępie, dwa okresy żywiołowego rozwoju. Jeden w drugiej połowie XVIII wieku, drugi - w latach dwudziestych XX wieku. To właśnie w latach dwudziestych, po odzyskaniu niepodległości przez państwo polskie podjęto decyzję o przeznaczeniu tych terenów pod budownictwo mieszkaniowe jedno- i wielorodzinne. Spowodowało to dynamiczny rozwój zniszczonej po upadku powstania listopadowego dzielnicy. Do wybuchu II wojny światowej powstało na Żoliborzu wiele osiedli, sama Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa wybudowała tu prawie 1400 mieszkań. W tej dzielnicy działało wiele różnych spółdzielni, zakładanych przez rozmaite grupy społeczne ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Przedwojenny Żoliborz. Nieznane fotografie

Reklamy