Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk. Najpiękniejsze fotografie

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2015-06-30
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7773-087-4
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4 (1 głosów)

Nostalgia ma na Dolnym Śląsku inny niż gdzie indziej wymiar – jest chęcią poznania przeszłości, w której nie ma wspólnych przodków dla dawnych i współczesnych mieszkańców, powodowana jest też silnym pragnieniem zachowania ciągłości kulturowej. Dla obecnych mieszkańców kraina ta pozostaje nadal niepoznana do końca, a jej historia, wielka i mała, jest ciągle przedmiotem zainteresowania. Dlatego tak ciekawe dla współczesnych są wszystkie ślady przeszłości – krajobrazy, budowle, ludzie uchwyceni na zdjęciach podczas codziennej pracy.

Album prezentuje fotografie z okresu między obiema wielkimi wojnami. W tym ponad 20- letnim okresie wydarzenia, które zachodziły w państwie niemieckim, często odczuwane były przez mieszkańców Dolnego Śląska mocniej niż w innych częściach Niemiec. Na tym burzliwym tle rozwijał się jednak stale nurt promujący dolnośląską idyllę. Główny atut stanowił tu krajobraz. Na ile Dolnoślązacy żyli wielką niemiecką polityką, na tyle ważny dla nich pozostał obraz sielskiego Dolnego Śląska – zabytkowych miasteczek, małych wiosek rozłożonych w dolinach rzek, łagodnych wzgórz, karkonoskiej surowej i śnieżnej zimy, górskich przełęczy, zachodów słońca nad rozlewiskami rzecznymi i rozległymi stawami, mrocznych borów zachodnich połaci krainy.

Przedstawiony na międzywojennych fotografiach Dolny Śląsk to kraina prehistoryczna, romantyczna kraina legend, malownicza kraina gór, zdrojów, portów zimowych, kraina zamków, parków i ogrodów, kraina wiosek, ale także kraina nowoczesności. Fotografie z okresu międzywojennego pozwalają na ożywienie tych miejsc i lepsze zrozumienie krainy, w której żyją współcześni Dolnoślązacy.

Kup książkę Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk. Najpiękniejsze fotografie

Polecana recenzja

Dolny Śląsk na starych fotografiachPięknych, interesujących zakątków było i jest w Polsce wiele. Chociaż czas nie omija żadnego miejsca, jedne wychodzą z tego starcia zwycięsko, inne ulegają jego destrukcyjnej sile. W sposób szczególny możemy to zaobserwować, sięgając po stare fotografie. Po chwile zatrzymane w kadrze. Czarno-białe, pozbawione zmieniającego ogląd koloru. Skoncentrowane na urywku pewnej rzeczywistości, zatrzymanym niejako w pół kroku.Tematem kolejnego albumu z serii Najpiękniejsze fotografie jest Dolny Śląsk i jego stolica - Wrocław. Region ten oglądamy poprzez pryzmat zdjęć wykonanych w dwudziestoleciu międzywojennym. II wojna światowa diametralnie zmieniła losy przedwojennych mieszkańców tych ziem, ale również losy tych, którzy po jej zakończeniu przybyli tu ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej. Ślady historii pozostały, ale bardzo wiele uległo zmianie i tylko pamiątki dawnych lat oraz coraz mniej liczne wspomnienia żywych świadków bardziej namacalnie mówią o złożonej przeszłości.Wprowadzenie do książki Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk obejmuje krótką historię tych miejsc. W urozmaicony sposób opisuje te atrakcyjne i zróżnicowane krajobrazowo oraz architektonicznie rejony. Stara się ukazać niejednorodne oblicze tych ziem. Możemy spojrzeć zatem na Dolny Śląsk jako na krainę legend, gór, miast, wiosek, zdrojów, ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2015-09-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Ten album to historia świata zamkniętego pomiędzy 1918 a 1939 rokiem. Kawałek prowincji ujętej w sielskich fotografiach, ukazujących spokojne i dostatnie życie mieszkańców Dolnego Śląska, do którego zaliczano także okolice dzisiejszej Zielonej Góry. Kiedy oglądamy te zdjęcia, widzimy, jak zamożni byli mieszkańcy tych okolic i jak wygodne życie było ich udziałem.   Najpierw Breslau.   Bogate, tętniące życiem miasto setek kawiarenek i doskonałych restauracji. Zadowoleni, szykownie ubrani mieszczanie, odpoczywający w parkach, cukiernie przypominające pałace. Licznie odwiedzane targowiska i piękne wnętrze sklepu Molinarich przy Wita Stwosza – lokalny Harrods, z którego dzisiaj zostały już tylko piwnice. Miasto, które zginęło, zamordowane zimą i wiosną 1945 roku, gdy Breslau zamieniono w twierdzę. Bogate i piękne, zatonęło w morzu ruin.   Potem prowincja.   Małe dolnośląskie miasteczka, skąpane w słońcu, piękne i czyste niczym austriackie kurorty. Widoki na okoliczne góry i pagórki, schronisko w Górach Izerskich i w wałbrzyskiej (Waldenburg) Barbarce. Kobieta patrząca na Góry Stołowe. Doskonale znamy ten punkt widokowy, istnieje do dziś, tylko turystki noszą już inne suknie, choć otoczenie zupełnie się nie zmieniło.   Bystrzyca Kłodzka i samo Kłodzko, sporne miasta, bardziej czeskie niż polskie, podobne do Pragi, piękne, kamienne ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk. Najpiękniejsze fotografie

Recenzje miesiąca
Wyspa z mgły i kamienia
Magdalena Kawka
Okładka książki - Wyspa z mgły i kamienia
Czasami kłamię
Alice Feeney
Okładka książki - Czasami kłamię
Kobieta w klatce
Jussi Adler - Olsen
Okładka książki - Kobieta w klatce
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Wyspa Obłąkanych
Martin Widmark
Okładka książki - Wyspa Obłąkanych
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy