Puklerz Mohorta. Lektury kresowe

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-05-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377854020
Liczba stron: 504
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5 (1 głosów)

Książka Krzysztofa Masłonia tytułem nawiązuje do wielkiego rycerskiego rapsodu Wincentego Pola, ,,Mohort". Opowiada o Kresach poprzez historię pisarzy i ich dzieł. Ale może ważniejsze od nazwisk, nawet najświetniejszych, są tutaj miejsca, takie jak Wilno i Lwów, Krzemieniec i Drohobycz, Stanisławów i Czortków.

I choć od 17 września 1939 roku znajdują się poza granicami Rzeczypospolitej, to pozostały w naszych sercach.

A dlaczego Kresy? Bo bez nich nie ma literatury polskiej, nie ma polskiej kultury, w ogóle nie ma życia w jego najczystszej, najpiękniejszej postaci, gdyż -- jak wiemy od Broniewskiego -- ,,poza Słowackim i Mickiewiczem jest [ono] w ogóle niczem".

Kup książkę Puklerz Mohorta. Lektury kresowe

Opinie o książce - Puklerz Mohorta. Lektury kresowe

"Puklerz..." to zbiór ponad stu króciutkich tekstów, mających przypomnieć, przedstawić wielu autorów, których twórczość wypada znać lub po których warto sięgnąć. Wielcy, znani, doceniani, ale także zapomniani. To cała masa ciekawych tytułów, które powinny znaleźć swoich odbiorców. Pomiędzy fragmentami przedstawiającymi twórczość całej gamy autorów, znaleźć można jednak o wiele więcej. Opisy Lwowa, Drohobycza, Czortkowa. Historia tych miejsc i mini biografie pisarzy. Fragmenty utworów wszelkiej maści. A pomiędzy to wszystko wpleciono wiele cudownych fotografii. Przewracając kolejne karty księgi otwierają się bramy innego świata. Kolejne obrazy pobudzają nasze emocje, budzi się w nas pewna nostalgia za minionymi latami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Beata
Beata
Przeczytane:2015-01-16, Przeczytałam,
Inne książki autora
Nie uciec nam od losu
Krzysztof Masłoń0
Okładka ksiązki - Nie uciec nam od losu

Ksawery Pruszyński powiedzieć miał kiedyś o Czesławie Miłoszu: Bałowien' sud'by. Dotknęło to przyszłego noblistę, gdyż uważał, że naprawdę los...

Od glorii do infamii
Krzysztof Masłoń0
Okładka ksiązki - Od glorii do infamii

To oni stworzyli literaturę polską w tym kształcie, w jakim istnieje dzisiaj. Józef Mackiewicz i Stanisław Cat-Mackiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński...

Reklamy