Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2008-09-19
ISBN: 978-83-7515-050-6
Dodał/a książkę: papetka

Warszawa, wrzesień 1939. Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, naczelnik w Wydziale Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który jest własnością pewnej hrabiny, a z obawy przed Niemcami ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, który stracił matkę... Od tej chwili grozi jej podwójne niebezpieczeństwo: zarówno za ukrywanie Rembrandta, którego szukają gestapowcy, jak i chronienie żydowskiego dziecka.

Kup książkę Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Opinie o książce - Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Książki ze sztuką w tle,
Tym razem sztuka nie jest w tle. Fabuła pokazuje działania okupanta, osób odpowiedzialnych za ochronę dziedzictwa narodowego z racji zajmowanego stanowiska i poczucia powinności zawodowej, ale też działania pasjonatów, którzy zrobią wszystko, aby dzieła sztuki czy cenne woluminy nie dostały się w ręce grabieżców. Dodatkowym walorem jest wyważona doza humoru sytuacyjnego.
Avatar użytkownika - monika200571
monika200571
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Franek Dolas w spódnicy taki opis bohaterki widnieje na książce a ja się z tym zgadzam
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
"Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu", to książka lekka, łatwa i przyjemna. Manula Kalicka w niebanalny sposób ukazała życie zwykłych ludzi na początku II wojny światowej. Wrzesień 1939 rok. Ludzie żyje jeszcze w miarę normalnie i czekają na szybkie zakończenie działań wojennych. Irenka Górecka chciała przeczekać bombardowanie w schronie. Uprosiła jednak swojego sąsiada, który ratował się ucieczką, aby zabrał ją ze sobą. W tym momencie ściągnęła na siebie kłopoty. W czasie drogi Kiersnowski i jego szofer zginęli, a dziewczyna zabrała ze sobą obraz Rembrandta. Była to własność hrabiny, która postanowiła ukryć go w Szwajcarii. Na domiar złego Irenka przygarnęła małego chłopca żydowskiego, który właśnie został sierotą. Z braku możliwości dalszej ucieczki wróciła do Warszawy. Tu na jej trop, a w zasadzie ślad obrazu trafili niemieccy "poszukiwacze sztuki". Od tej pory obserwujemy znaną zabawę w kotka i myszkę... Manula Kalicka starannie przygotowała się do napisania tej powieści. W tym celu skorzystała z wielu źródeł: pamiętników, wspomnień i opracowań naukowych. Odtworzyła realia życia w okupowanej Polsce. Do tego dodała fikcyjny wątek sensacyjny. Dzięki temu czytelnicy otrzymali przyjemną do czytania powieść obyczajowo-sensacyjno-przygodową. Spod jej pióra wyszli też ciekawi bohaterowie. Wywodzą się oni z różnych środowisk, kultur, pochodzą z różnych miast. Łączy ich bezinteresowne oddanie sprawie. W powieści tej nie brakuje humoru, zabawnych scen, optymizmu. Manula Kalicka udowodniła, że o wojnie można pisać w inny, aczkolwiek również ciekawy sposób.
Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 3, Przeczytałam,
Początek i koniec
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Początek i koniec

Jesień 1944. Tuż po upadku Powstania w podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka...

Kochaj i tańcz 20 lat wcześniej
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Kochaj i tańcz 20 lat wcześniej

Rok 1983. Basia, nieśmiała studentka romanistyki, poznaje Janka, utalentowanego tancerza. Wkrótce połączy ich pierwsza, młodzieńcza miłość, która jednak...