Rico, Oskar i złodziejski kamień

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2013-04-03
ISBN: 978-83-7767-167-2
Dodał/a książkę: RenataK

Przygoda nie daje o sobie zapomnieć!

By rozwiązać zagadkę niezwykłego kamienia dwaj chłopcy potajemnie wyruszą w podróż. Już w pociągu natrafią na dobrego znajomego, a to tylko początek zaskakujących spotkań.

Jak porozumieć się bez słów, kiedy spuszczenie powietrza z opon grozi spuszczeniem manta i dlaczego czas raz szybko pędzi, a innym razem rozciąga się jak guma do żucia - o tym dowiecie się z trzeciej części przygód małych detektywów.

"Rico, Oskar i złodziejski kamień" to pasjonująca lektura, która przybliży dzieciom świat dorosłych, a dorosłym pozwoli znów poczuć się dziećmi.

Nakładem Wydawnictwa WAM ukazały się już dwie części przygód chłopców "Rico, Oskar i głębocienie" oraz "Rico, Oskar i złamanie serca".

Kup książkę Rico, Oskar i złodziejski kamień

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:2013-03-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Niepełnosprawność jest stanem, w którym występują ograniczenia w fizycznym lub umysłowym rozwoju człowieka. Posiadając różne formy oraz stopnie, utrudnia ona samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Bohaterami kolejnej już z serii książki Andreasa Steinhöfela są niewyobrażający sobie bez siebie życia dwaj „inni od reszty” przyjaciele. Rico i Oskar doskonale się czują razem, wspomagając jeden drugiego w sytuacjach trudnych i nieprzyjemnych. Wiedząc, że mogą liczyć na siebie nawzajem, dzielnie stawiają czoła przeciwnościom.   Lektura niesie czytelnikowi prawdę o największych wartościach, jakimi są: przyjaźń, zrozumienie oraz wrażliwość na potrzeby innych. Napisana w sposób humorystyczny, wielokrotnie wywoła uśmiech na twarzy. Tak więc czytelnik ma okazję dokładnie poznać zalety nieco zaburzonego i nie lubiącego zmian Rica; może wyobrazić sobie intelektualnego geniusza Oskara z wyraźnymi defektami w wyglądzie zewnętrznym, który z powodu silnie odczuwanej (choć dla zdrowego człowieka całkowicie nieuzasadnionej) potrzeby maskowania się nie rozstaje się z pomponiastą czapką z grubej wełny lamy (noszona w środku upalnego lata przyprawia o dreszcze nawet najbardziej odpornego), może też uczestniczyć w poszukiwaniach wyhodowanego przez zmarłego Fitzkego kamienia „cielaczka”.   Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka Rico, Oskar i złodziejski kamień stawia ludzi ...

Opinie o książce - Rico, Oskar i złodziejski kamień

Avatar użytkownika - MaKo
MaKo
Przeczytane:2013-04-07, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 52 książki - 2013, Mam, Przeczytane,

„Rico, Oskar i złodziejski kamień” autorstwa Andreasa Steinhöfela, niemieckiego pisarza, tłumacza i krytyka literackiego, to trzeci tom przygód młodych detektywów. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z prozą Steinhöfela, jednak z przyjemnością nadrobię zaległości w jego twórczości.

Rico jest nastolatkiem. Sam nazywa się „niezwykle uzdolnionym”, jednak tak naprawdę chłopak jest lekko opóźniony w rozwoju. Ma problemy z orientacją w terenie, przez to łatwo się gubi, a w momentach stresu czuje jakby w jego głowie obracał się bęben z kulami bingo. A tak poza tym jest miłym dzieckiem, który od razu wzbudza szczerą sympatię otoczenia. Rico przyjaźni się z Oscarem – niezwykle inteligentnym ośmiolatkiem. Kamienica, w której mieszkają pełna jest arcyciekawych lokatorów. Pewnego dnia chłopcy znajdują na klatce schodowej zwłoki jednego w współmieszkańców. Pan Fitzke był prawdziwym utrapieniem dla sąsiadów, więc szczerze mówić tylko Rico jest smutny z powodu jego śmierci. Starszy pan i nastolatek mieli ze sobą dobry kontakt, a nawet darzyli się przyjaźnią, dlatego też Fitzke zostawił chłopcu w spadku kolekcje swoich kamieni. W trakcie rozwoju wydarzeń Rico i Oskar odkrywają, że z mieszkania Fitzke skradziony został kamień cielaczek. Chłopcy postanawiają rozpocząć prywatne śledztwo i odnaleźć przedmiot. Obaj staja na progu niebezpiecznej przygody, która zawiedzie ich nawet nad Bałtyk, a Oskarowi pomoże naprawić trudne stosunki z cierpiącym na depresję ojcem.

Powieść napisana została w formie pamiętnika. Pierwszoosobowym narratorem jest Rico, który patrzy na świat z szeroko otwartymi oczami. Nastolatek nie rozumie wielu spraw, które wyjaśnia mu Oskar. Rico kieruje się przede wszystkim sercem i empatią, dzięki temu w podstawowych kwestiach okazuje się być mądrzejszym niż wszystkowiedzący przyjaciel. Chłopcy zestawienie zostali na zasadzie przeciwieństw – duży głuptas i mały mądrala. Dzięki temu tworzą wybuchową mieszankę, a ich znajomość prowadzi do zabawnych sytuacji i nieporozumień. Zdecydowanie najlepszymi fragmentami powieści są ramki, w których Rico zapisuje definicje trudnych słów, których znaczenie najczęściej tłumaczy mu Oskar.

Fabuła została tak skonstruowana, że nawet czytelnicy nie znający poprzednich dwóch tomów z łatwością odnajdą się w świecie przedstawionym. Dodatkowym atutem jest zakończenie, które całkowicie mnie zaskoczyło i spowodowało głośny wybuch śmiechu. „Rico, Oskar i złodziejski kamień” jest jedną z najlepszych książek dla dzieci jaką czytałam. Wesoła i mądra opowieść gwarantuje doskonałą zabawę bez względu na wiek. Ale ponad warstwą rozrywkową w powieści znajduje się drugie dno. Opowieść Rico udowodni dzieciom, że bycie innym wcale nie jest czymś złym oraz uwrażliwi dorosłych na świat najmłodszych i ich problemy. Polecam wszystkim bez wyjątku.

Avatar użytkownika - eska16
eska16
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Rico, Oskar i złamanie serca
Andreas Steinhöfel0
Okładka ksiązki - Rico, Oskar i złamanie serca

Rico i Oskar wpadają na trop kolejnej kryminalnej zagadki, a więc znów mają pełne ręce roboty. Gra w bingo, damskie torebki, chomiki o zabójczych zębach...

Rico, Oskar i głębocienie
Andreas Steinhöfel0
Okładka ksiązki - Rico, Oskar i głębocienie

Mądra, zabawna i urzekająca książka o tym, że bycie innym wcale nie oznacza bycia gorszym.\r\n\r\nTą powieścią autor zdobył sobie uznanie wszystkich między...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa