Rita z Cascii. Życie świętej od róż

Data wydania: 2014-10-24
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7971-110-9
Dodał/a książkę: czytam

Pełen pięknych fotografii, starannie wydany album zaprasza czytelników do miejsc związanych ze św. Ritą z Cascii – zatem tam, gdzie znajdują się liczne ślady obecności świętej od róż, a ponadto obiekty będące przejawem jej kultu rozpowszechnionego współcześnie już na całym świecie.
Także w Polsce ta patronka rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, opiekunka ludzi zrozpaczonych i zdesperowanych ma rosnące grono czcicieli. Coraz więcej osób pragnie poznać niezwykłą historię żyjącej na przełomie XIV i XV w. kobiety – skromnej dziewczyny, żony, matki, wdowy, zakonnicy i mistyczki – będącej wzorem chrześcijańskiej postawy, której heroiczna miłość do Chrystusa i wybaczająca miłość do bliźniego zapewniły drogę na ołtarze. Niniejsze opracowanie ukazuje życie i charyzmat św. Rity. Prowadzi również do wielu miejsc, gdzie pielgrzymują i gromadzą się wierni pociągnięci jej przykładem i poszukujący jej wstawiennictwa u Boga.

Ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski, absolwent Wydziału Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, adiunkt UKSW i wykładowca teologii moralnej w WSD w Siedlcach. Autor licznych książek i artykułów z teologii moralnej i duchowości. W wydawnictwie „Jedność” opublikował wraz z ks. M. Matusiakiem Modlitewnik czcicieli św. Rity (Kielce 2014).

Odbiorcy:
- szerokie grono czytelników pragnących poznać osobę, życie i przesłanie św. Rity
- duszpasterze rozwijający kult mistyczki i stygmatyczki z Cascii, nazwanej „drogocenną perłą Umbrii”.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- publikacja przedstawia dokładny życiorys św. Rity, przybliża jej orędzie, drogę na ołtarze, a także rozwój kultu od jego centrum w Cascii ze wspaniałą bazyliką, w której znajduje się kryształowy sarkofag świętej, oraz klasztorem, gdzie mistyczka spędziła czterdzieści lat swego życia, po rozsiane w wielu krajach ośrodki skupiające jej czcicieli
- stanowi niezwykłą, również duchową oraz artystyczną (reprodukcje dzieł sztuki ukazujących św. Ritę), pielgrzymkę śladami orędowniczki w sprawach beznadziejnych
- zawiera piękne fotografie dokumentujące miejsca i pamiątki związane ze świętą, której symbolem jest róża ze względu na piękno kwiatu, ujmujący zapach, ale i ciernie.

Kup książkę Rita z Cascii. Życie świętej od róż

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2014-12-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Albumy, Biografie,
Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne i skomplikowane życie wiedli święci i błogosławieni. Często gdy myślimy o osobach, które dostąpiły godności wyniesienia na ołtarze, jawią się nam przed oczami kapłani i siostry zakonne, które całe życie spędzają na pokornej modlitwie. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, na jakie poświęcenie, a często nawet cierpienia fizyczne godzili się święci. Bardzo ciekawe historie i ogromne świadectwo wiary, miłości i zawierzenia Bogu odnaleźć możemy w biografii znanej, włoskiej świętej – Rity z Cascii.Święta Rita urodziła się w Roccaporenie w 1381 roku. Na chrzcie świętym dziecko Antoniego i Amaty otrzymało imię Margherita. Rita to zdrobnienie, którym posługiwali się bliscy krewni, ale także zupełnie obcy ludzie. Chociaż czasy, w których przyszło żyć świętej Ricie, były trudne, a groźba konfliktów, samosądów i bójek jak najbardziej realna, to dziewczynka, a później kobieta wiodła życie raczej spokojne i dostatnie. Rodzice zadbali o solidne wykształcenie Rity, dawali także dziecku przykład miłości i wiary w Boga. W latach dziewięćdziesiątyhc XIV wieku Rita poślubiła Paolo Manciniego, komendanta straży, człowieka, wokół którego narosło wiele legend. Według opowieści miał być porywczym i okrutnym mężczyzną. Biografowie mają jednak co do tych legend sporo wątpliwości. Niedługo po ślubie Rita urodziła bliźnięta – ...

Opinie o książce - Rita z Cascii. Życie świętej od róż

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2014-12-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
cudowna Święta, cudowny album:)polecam
Miłosierdzie Boże na wieki wysławiać będę. Modlitewnik (mały format)
Ks. Zbigniew Sobolewski0
Okładka ksiązki - Miłosierdzie Boże na wieki  wysławiać będę. Modlitewnik (mały format)

Ogłaszając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, papież Franciszek przypomniał całemu Kościołowi: „Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia...

Rozważania o wierze
ks. Zbigniew Sobolewski0
Okładka ksiązki - Rozważania o wierze

Czym jest dla mnie wiara? Co wnosi w moje życie? Czy warto wierzyć? U kogo lub gdzie szukać jej racjonalnych uzasadnień? Te i wiele innych pytań zadałem...