Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu

Wydawnictwo: JK
Data wydania: 2007-01-01
Dodał/a książkę: Autor X

Rewelacyjny, sprawdzony na świecie od 25 lat kurs rysowania ołówkiem dla dorosłych oraz dzieci od 10 roku życia. Każdy, kto potrafił opanować odręczne pisanie, jest w stanie nauczyć się realistycznie rysować. Rewolucyjne odkrycie: oddanie podobieństwa przedmiotu czy osoby na rysunku nie jest to sprawą wyjątkowego talentu czy zdolności manualnych - tylko umiejętnego patrzenia. Problemem "nieartystycznego" patrzenia jest to, że zauważając przedmiot, od razu go nazywamy (drzewo, ściana, twarz, oko itd.), potem zaś automatycznie odwołujemy się do swojej wiedzy o takim przedmiocie, a nie do tego, co rzeczywiście widzimy. Ponadto w rysowaniu korzystamy z symboli, które wypracowaliśmy w dzieciństwie (określony sposób rysowania postaci, twarzy, domu, kwiatka itd.). W rezultacie rysunki wielu dorosłych wyglądają tak, jakby zrobiło je dziecko.

Kup książkę Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu

Avatar użytkownika - mrowka
mrowka
Książka Betty Edwards „Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu” może spotkać się z krytyką ludzi, którzy uważają, że umiejętność rysowania jest sprawą wrodzoną i żadne kursy nie pomogą tym, którzy jako dorośli rysują dalej tak jak w wieku dziesięciu lat. Ale autorka proponuje tu zupełnie nowe podejście do nauki rysowania – i ze względu na oryginalność spojrzenia oraz efekty – cenne. Prawdopodobnie odkryty dzięki poradom i wskazówkom „talent” nie będzie talentem w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale Edwards bez wątpienia nauczy rzemiosła. To wystarczy, by rysunkami jej uczniów zachwycali się inni.   Betty Edwards nie uczy rysowania. Nie pokazuje, jak stawiać kolejne kreski. Sposób wykonania rysunku odsuwa na dalszy plan – interesuje ją natomiast umiejętność patrzenia i na tym koncentruje się przez większą część podręcznika. Uzyskuje to dzięki całej serii przedziwnych ćwiczeń, wśród których przerysowywanie odwróconych rysunków i kreślenie przestrzeni negatywowych to jeszcze najbardziej normalne i zrozumiałe zadania.   Istnieje całe mnóstwo poradników, w których tłumaczy się, jak prawidłowo trzymać ołówek i poprawnie stawiać kreski. Betty Edwards mówi, co zrobić, żeby narysować to, co się widzi, a tym samym spełniać może marzenia odbiorców ...

Opinie o książce - Rysunek. Odkryj swój talent dzięki prawej półkuli mózgu

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2015-05-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam podziwiać jakiś rysunek czy obraz i pomyśleć, jak fajnie byłoby potrafić tak pięknie rysować czy malować? Pewnie tak. Co by się jednak stało, gdybym zaproponowała, że opłacę Wam kurs rysowania? Zakładam, że wiele osób nie przyjęłoby takiego prezentu, tłumacząc, że nie potrafią rysować, więc szkoda pieniędzy. Pozwólcie, że teraz nieco zmienię sytuację. Załóżmy, że proponuję Wam kurs języka obcego, którego zawsze chcieliście się nauczyć. Czy również odmówilibyście twierdząc, że nie potraficie porozumiewać się w tym języku? No właśnie...    Jest faktem, że niektóre osoby posiadają niesamowity dar, któremu większość z nas nigdy nie dorówna. Prawdą jest jednak również fakt, że każdy, kto potrafi posługiwać się ołówkiem, wykazuje się szczerą chęcią i odrobiną cierpliwości, jest w stanie wykonać realistyczny rysunek. Właśnie z tego, jakby nie spojrzeć słusznego założenia,wychodzi autorka książki "Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu".
Już na okładce książki znajdziecie chwytliwy slogan, zapewniający, że po zaledwie kilku dniach będziecie w stanie wykonać udany autoportret. Jakby na potwierdzenie tej tezy na okładce widnieje również rysunek wykonany przez tłumacza książki, po wykonaniu zalecanych w niej ćwiczeń. Brzmi zbyt pięknie by mogło być prawdą? Tym razem warto zaryzykować i przekonać się na własnej skórze. Książka, w odróżnieniu od wielu innych kursów rysunku, nie pokazuje jak wykonać krok po kroku kilka konkretnych obrazków, a uczy właściwego postrzegania obiektu czy osoby, którą chcielibyśmy narysować, dzięki czemu sam rysunek stanie się o wiele bardziej realistyczny. Właściwe postrzeganie oznacza postrzeganie krawędzi, przestrzeni, proporcji, światła i cienia, a także całości. Na pierwszy rzut oka może wydać się to skomplikowane, jednak zawarte w książce ćwiczenia sprawiają, że nabycie tych umiejętności staje się bardzo naturalne. Przyznaję, że nigdy wcześniej nie trafiłam na ćwiczenie, w którym przykładowo miałabym kopiować obraz Picassa do góry nogami. Takich nietypowych zadań jest tu więcej, w pierwszym momencie wydają się być bardzo trudne, jednak warto je wykonać, by wyzbyć się narzuconych sobie ograniczeń i zacząć wnikliwiej obserwować otaczającą nas rzeczywistość.
Jak już wcześniej wspomniałam, na okładce znajduje się obietnica, że już po paru dniach będziemy w stanie wykonywać o wiele bardziej udane rysunki. Sama zachęcam jednak, by dać sobie nieco więcej czasu i solidnie wykonać wszystkie ćwiczenia. Myślę, że wtedy efekt końcowy będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujący. "Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu" to książka, która udawadnia, że niemal każdy jest w stanie nauczyć się rysować i to w naprawdę krótkim czasie. Być może właśnie nadszedł moment, by odkryć drzemiący w nas talent? Polecam.

Chciałabym mieć taką ksiąkę. Nie każdy potrafi dobrze rysować, ale wierzę, że można się tego nauczyć i dojść do wprawy przy pomocy tej książki. Warto jest nauczyć się czegoś nowego.
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa