Okładka książki - Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

Wydawnictwo: Wilk&Król Oficyna Wydawnicza
Data wydania: 2015-10-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-935837-7-5
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę: dayna15

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali. Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“. Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność - kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia. Nie spotkali się w rzeczywistości, ale od czego jest wyobraźnia? Podróże w czasie są możliwe.

Kup książkę Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

Opinie o książce - Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

Anna Król nigdy nie spotkała Jarosława Iwaszkiewicza. Kiedy pewnego popołudnia w 2012 roku pojechała do Stawisk nie zdawała sobie sprawy, że stary płaszcz, parasol, zdjęcia, notatki, bilety na kolejkę, kolekcja poplamionych krawatów zawładnie jej duszą. Od tego dnia stała się codziennym gościem w Stawiskach, kiedyś domu Iwaszkiewicza, teraz muzeum jemu poświęconemu, przekopała archiwa aby odnaleźć wszelkie informacje o autorze, Przeczytała wszystkie powieści, sztuki teatralne, wiersze , dzienniki, notatki. Napisała książkę złożoną z urywków, fragmentów życia Iwaszkiewicza, jego życia prywatnego, zawodowego. Książka jest fantastyczna! Pięknie napisana. Przede wszystkim jest to książka o człowieku, a nie o wielkim pisarzu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-10-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - baros83
baros83
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Inne książki autora
Olga Boznańska
Król Anna0
Okładka ksiązki - Olga Boznańska

Seria opowieści-albumów stworzona została z myślą o tych Czytelnikach, którzy w przystępny i atrakcyjny sposób chcieliby poznać tajniki malarstwa i dramatyczne...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy