Samobójstwo. Studium z socjologii

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Data wydania: 2011-01-03
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-7737-004-9
Liczba stron: 508
Dodał/a książkę: Mamalea

Ocena: 6 (1 głosów)

Samobójstwo, dzieło z 1897 roku, należy do wielkiej klasyki socjologii. Durkheim odkrył, że natężenie samobójstw zależy od stanu więzi społecznych, integracji i kontroli społecznej. Wykazał, że nawet akt tak osobisty, jak samobójstwo, ostateczne odejście jednostki ze społeczeństwa, jest uwarunkowany społecznie. Przekonał, że istnieje swoista rzeczywistość społeczeństwa i że socjologia ma własny przedmiot. Samobójstwo jest pierwszą nowoczesną książką socjologiczną: Durkheim połączył obserwację i refleksję, stworzył teorię, która zebrane fakty wyjaśniła i wskazała kierunki przyszłych badań.

Od stu lat pokolenia socjologów uczą się z Samobójstwa, na czym polega metoda socjologiczna i jaka jest natura więzi społecznej, czym jest socjologia i czym jest społeczeństwo.

Kup książkę Samobójstwo. Studium z socjologii

Opinie o książce - Samobójstwo. Studium z socjologii

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2015-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Jedna z ciekawszych książek socjologicznych. Dokładna analiza przyczyn samobójstwa, każda hipoteza naukowo potwierdzona lub obalona, różne czynniki zestawione zostały w tabeli z danymi statystycznymi. Powszechne opinie, na przykład dotyczące wpływu temperatury, alkoholu, biedy, okazują się mitami. I, mimo ze książka została napisana dwa wieki temu, to myślę, że wnioski określające dominujący wpływ czynników społecznych -zarówno tych skłaniających do samobójstwa, jak i ochraniających przed nim - są aktualne. Na podstawie danych wyodrębnione zostały trzy - cztery główne rodzaje samobójstw: egoistyczne, altruistyczne, anomiczne i fatalistyczne (choć to ostatnie tylko wspomniane ze względu na zbyt małą ilość dostępnych informacji). Oglądając wiadomości widzimy, że także współcześnie zdarzają się wszystkie te rodzaje samobójstw, jednak przydałyby się aktualne badania na ten temat, ponieważ ewolucja kultury, rozwój techniki, równouprawnienie płci, itd, zdecydowanie odmieniły warunki życia, relacji społecznych, itd. Warto jednak pamiętać, zwłaszcza w dobie rodzin "dwa plus jeden" i stosunkowo częstych altruistycznych samobójstw młodych ludzi (upokorzonych uczniów gimnazjum itp.), o tym, że gęsta rodzina, nawet jeśli biedna, jest czynnikiem chroniącym przed samobójstwem.
Link do opinii
Reklamy