S這鎍e jeszcze nie wzesz這. Tsunami. Fukushima

Data wydania: 2014-01-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Doda/a ksi捫k: helion

Ocena: 6 (1 g這s闚)

Piotr Bernardyn – dziennikarz Tygodnika Powszechnego. To jego pierwsza ksi捫ka, ale nowicjuszem w pisaniu nie jest. Od ponad dziesi璚iu lat wsp馧pracuje z Tygodnikiem Powszechnym, publikuj帷 korespondencje z Japonii i innych kraj闚 Azji. Sp璠zi w Tokio ponad 10 lat, studiuj帷, a potem pracuj帷 w konsultingu, jako t逝macz oraz dziennikarz.

S這鎍e jeszcze nie wzesz這 – dzi瘯i ksi捫ce czytelnik dowie si wielu rzeczy, nie tylko zwi您anych z tragedii tsunami w marcu 2011 roku, ale i o samej Japonii. Mo積a powiedzie bu鎍zucznie wi璚ej, ten tekst jest rzadko軼i nie tylko w Polsce, ale poza Japoni w og鏊e. Napisany jest bowiem przez kogo, ktoby na miejscu, zna kraj, j瞛yk, i 鈍ietnie pos逝guje si pi鏎em.

S przes豉nki by s康zi, 瞠 ksi捫ka da do my郵enia zw豉szcza polskiemu czytelnikowi. Pokazuje zmaganie kraju z tragedi – przy wszystkich r騜nicach, Polacy, jak wiadomo, te niedawno do鈍iadczyli narodowej katastrofy. Pewne elementy, jak 瘸這ba, 瞠gnanie si ze zmar造mi, mog poszerzy nasz perspektyw.

Energetyka j康rowa, do kt鏎ej Polska te si przymierza, to jeszcze jedna warta uwagi perspektywa.

By這by pouczaj帷e, gdyby Polacy zajrze mogli za kulisy tego 鈍iata, tak jak zrobili to Japo鎍zycy po 11 marca 2011 roku. W ka盥ym razie wyobra瞠nia autora na temat atomu ca趾owicie si zmieni這.

Kup ksi捫k S這鎍e jeszcze nie wzesz這. Tsunami. Fukushima

Opinie o ksi捫ce - S這鎍e jeszcze nie wzesz這. Tsunami. Fukushima

Piotr Bernardyn od ponad dekady mieszka w Tokio. Tragedi prze篡 na w豉snej sk鏎ze. Sp璠zi sporo czasu w鈔鏚 ludzi, kt鏎ych prawdziwy obraz jest ukryty gdzie g喚boko. Japo鎍zycy jawi si nam jako nar鏚, kt鏎y ma ca趾iem inne podej軼ie do 篡cia. Ich kultura mog豉by stanowi wz鏎 odr瑿no軼i. Autor reporta簑 rewelacyjnie radzi sobie z przedstawianiem nam prawdy o tym kraju i o jego mieszka鎍ach. Rozprawia si ze stereotypami i t逝maczy post瘼owanie Japo鎍zyk闚. Dzi瘯i tej publikacji mo積a naprawd dobrze zrozumie ich mentalno嗆 i wyja郾i sobie przyczyny pewnych zachowa. Pod przykrywk ogromnej tragedii jaka spotka豉 Japoni autor przedstawia nam wszystko to co powinni鄉y wiedzie o ludziach i ich 篡ciu po trudnych wydarzeniach. Nie ma tutaj wyra幡ej granicy pomi璠zy tym co przed i tym co po 11 marca 2011 roku. Jednak Piotr Bernardyn bardzo dog喚bnie przedstawia zar闚no obraz po trz瘰ieniu, po tsunami i po dramacie Fukushimy, jak i pr鏏uje wyja郾i, dlaczego w og鏊e dosz這 do tak ogromnych konsekwencji. W dalszej cz窷ci ksi捫ki autor omawia kwestie zwi您ane z energetyk j康row i dramatem w Fukushimie. Pokazuje jak wiele czynnik闚 do niej doprowadzi這. Cho wszystko skupia si wok馧 jednego: czynniku ludzkim i niech璚i do przyznania si do b喚d闚 czy niewiedzy. Piotr Bernardyn przedstawia obraz ska穎nej Japonii, ukazuje dramaty ludzkie i ekologiczne. Dotyka bardzo delikatnych spraw. Pokazuje palcem nie tylko na yakuz, ale tak瞠 na wielu polityk闚, naukowc闚 i ca豉 nuklearn wiosk. S這wa autora reporta簑 pozostan w nas d逝go. Tego obrazu szybko nie wyma瞠my z pami璚i. Zw豉szcza kilka fragment闚, kt鏎e porusz nawet osoby, kt鏎e nie s w stanie wyobrazi sobie ogromu ludzkiej tragedii zwi您anej z takim czy innym zdarzeniem losowym.