Smutek

Smutek C. S. Lewisa jest uznawany za najlepszą książkę dla ludzi przeżywających utratę bliskiej osoby, żałobę i cierpienie. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która odeszła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Smutek jest książką do bólu szczerą i poruszającą. Pisany w formie dziennika bez dat jest relacją z kolejnych tygodni po odejściu ukochanej kobiety, pożegnaniem z nią, opowieścią o wyobcowaniu w środowisku przyjaciół, przygotowaniem na własną śmierć, rozpaczliwą próbą zaakceptowania Boskich wyroków. Autor stawia czytelnika przed najważniejszymi pytaniami w życiu: konfrontuje go z cierpieniem po utracie ukochanej osoby, z doświadczeniem śmierci, zwątpieniem. Jest to jednocześnie książka, która unika prostych odpowiedzi i potrafi w nadzwyczajny, empatyczny sposób przeżywać smutek i żałobę wraz z czytelnikiem. Nie popada w banały, lecz subtelnie kieruje w stronę nadziei i pocieszenia. Na podstawie książki i wydarzeń z życia Lewisa, które ją zainspirowały, powstał wzruszający, wielokrotnie nagradzany film Richarda Attenborough Cienista dolina z Anthonym Hopkinsem i Debrą Winger. Trudno o cierpliwość w stosunku do ludzi, którzy mówią: Śmierci nie ma albo Śmierć nie ma znaczenia. Śmierć istnieje. I jakakolwiek by była, ma znaczenie. Wszystko, co się wydarza ma jakieś następstwa, i zarówno to, jak i te następstwa to rzeczy nieodwracalne i nieodwołalne. Tak samo można by powiedzieć, że nie mają znaczenia narodziny. Podnoszę wzrok i patrzę w nocne niebo. Clive Staples Lewis, Smutek Smutek jest niezwykłą książką. Jej siła zniewala czytelnika, nie pozwala się oderwać, nie daje się zlekceważyć. Smutek to także dyskusja z Bogiem – Lewis podejmuje temat sprzeczności pomiędzy miłosiernym, opiekuńczym Bogiem, a niedoskonałym, przepełnionym bólem światem. Stara się pogodzić cierpienie (także cierpienie Chrystusa) z Boską dobrocią, nie zgadza się jednak na łatwe kompromisy. Odpowiedź nie przekreśla bólu, nie podważa istoty pytań – świat, w którym żyjemy jest światem sprzeczności.

Informacje dodatkowe o Smutek:

Smutek - opinie o książce

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2022-09-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

Śmierć to dla niektórych temat Tabu. Dla innych straszne przeżycie a jeszcze innych totalna abstrakcja której nie rozumieją.

Słynny pisarz, autor cyklu "Opowieści z Narnii", zaskoczył nas kolejną książką.

Tym razem napisana została tuż po śmierci żony Lewisa.

Jest to pewnego rodzaju pamiętnik. Autor opisuję tu rozpacz po śmierci bliskiej osoby.

Napisana w sposób delikatny,  wyważony.

Można tu poczuć namacalny ból autora, rozumiemy oskarżenia które skierowane są do Boga.

"Bo jak się przekonałem, dogłębny smutek nie łączy nas z umarłymi, lecz rozdziela. Staje się to dla mnie coraz bardziej jasne."

Kochani myślę że te książkę zrozumie każdy, kto przeżył śmierć bliskiej osoby.

Historia może niektórych wciągnąć, a niektórych znużyć.

Uważam że jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich którzy przeżyli lub przeżywają żałobę.

Ciężko ocenić jest książkę i uczucia kogoś kto stracił kogoś dla siebie bliskiego. Więc niech każdy z Was przeczyta i w swoim wnętrzu oceni te książkę. Jeżli będzie potrafił to zrobić.

Avatar użytkownika - DorotaMazur
DorotaMazur
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ta ksi%u0105%u017Cka Lewisa to wielka opowie%u015B%u0107 o wewnetrznej drodze do pogodzenia si%u0119 ze strat%u0105 najbli%u017Cszej osoby, warto, by przeczyta%u0142y j%u0105 osoby, kt
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, biografie, dzienniki,
Najbardziej wnikliwe studium, cierpienia i smutku jakie kiedykolwiek przeczytałam. Smutek to ta część naszego życia, a którą chcemy jak najmniej się spotykać, a jednak jak pisze Lewis bez niej życia straciłoby coś ze swego piękna i autentyzmu. Wbrew tematyce i tytułowi książka mówi wiele o nadziei. Gorąco polecam.
Listy starego diabła do młodego
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Listy starego diabła do młodego

Ta błyskotliwa, przewrotna książka przynosi głęboką analizę kondycji duchowej współczesnego człowieka. Rozstrzyga wiele wątpliwości i odpowiada na wiele...

Opowieści z Narnii
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Opowieści z Narnii

Jednotomowe wydanie wszystkich siedmiu części "Opowieści z Narnii". Okładkę tej edycji zdobi piękny plakat z najnowszej ekranizacji "Podróży Wędrowca...