Sobibór. Bunt wobec wyroku

Unikatowa opowieść o hitlerowskim obozie śmierci Sobibór, funkcjonującym w czasie II wojny na wschodnich krańcach Lubelszczyzny. Niemcy z bezwzględną skutecznością przeprowadzali tam program masowej, natychmiastowej zagłady Żydów. W październiku 1943 więźniowie zorganizowali bunt, w wyniku którego wielu z nich udało się zbiec. Po tym wydarzeniu Niemcy zlikwidowali całą tą katownię. W książce znalazły się relacje ocalałych więźniów. Obrazują historię od momentu łapanki, przez transport do obozu, trwanie w obozie, bunt, ucieczkę, ukrywanie się do końca wojny. Duża część z tych świadectw ukazuje się w Polsce po raz pierwszy.

Informacje dodatkowe o Sobibór. Bunt wobec wyroku:

Kup książkę Sobibór. Bunt wobec wyroku

Sobibór. Bunt wobec wyroku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
Książka ta nie ma jednego autora. Jest to zbiór relacji więźniów z obozu, czasem też są to listy ofiar jadących na śmierć wyrzucone z pociągu. Całość jest podzielona na działy dotyczące kolejno: drogi do Sobiboru, "wypakowywania" transportu na miejscu, opisu sposobów mordowania Żydów, ale także życia codziennego w obozie, tych, których wyrok śmierci został tymczasowo odroczony. Na koniec mamy bunt i ucieczkę w sumie nielicznych w porównaniu z 300 000 zabitych przez te parę lat funkcjonowania "fabryki śmierci". Wstrząsające historie. O tym po przeczytaniu tej książki nie da się zapomnieć. Zwłaszcza fragment Posłowia Marka Bema z końca książki, gdzie autor stwierdził, że obok tego miejsca kaźni toczyło się życie. Ludzie normalnie pracowali, mieszkali. Zdawali sobie także sprawę z tego, co dzieje się za ogrodzeniem obozu.

Książka "Sobibór Bunt wobec wyroku" to zbiór wstrząsających, krótkich relacji kilkudziesięciu osób, którym udało się przeżyć w obozie zagłady Sobibór.

Relacje są ułożone chronologicznie, mamy taki podział:

- Droga,

- Stacja Sobibór,

- Śmierć,

- Życie,

- Bunt,

- Uciekanie.

Wuemy, że nie przeżył żaden z więźniów, który widział komorę gazową na terenie tzw. obozu III.

Obóz Sobibór składał się jak gdyby z czterech głównych podobozów: Obóz I służył jako miejsce zbiórki wszystkich nowo przybyłych, Obóz II tam zabierano ludzi już po selekcji i wygłaszano przemówienia i kazano przejść do "kąpieli", Obóz III tu znajdowały się komory gazowe, Obóz IV tu mieszkali Niemcy i Ukraińcy, Obóz V wybudowany pod koniec 1942 roku, znajdowała się tam brygada leśna.

Oboz zagłady w Sobiborze funkcjonował od marca 1942 r. do października 1943, kiedy wybuchł zbrojny bunt (14 października). Powstaniem kierowali Aleksander Peczerski i Leon Feldhendler. Spośród 500-600 uwięzionych Żydów ocalało zaledwie kilkudziesięciu.

Sukces powstania spowodował podjęcie przez Niemców decyzji o natychmiastowej likwidacji obozu.

Cięcie krzewów ozdobnych i pnączy
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Cięcie krzewów ozdobnych i pnączy

Trudno wyobrazić sobie ogród, w którym nie rosłoby, chociaż kilka krzewów ozdobnych. Cięcie krzewów ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów. Dobrze...

Park Narodowy Bory Tucholskie
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Park Narodowy Bory Tucholskie

Kieszonkowy przewodnik z serii "Spotkania z przyrodą" przedstawia bogactwo przyrody, architekturę i historię Parku Narodowego Bory Tucholskie...