Sowa, córka piekarza

Ocena: 5 (4 głosów)
Wrocław w 1953 roku. Trzydziestotrzyletni Grzegorz, dziennikarz i pisarz, podstarzały James Dean z chorym sercem wraca do rodzinnego Wrocławia. Zostaje szoferem Weroniki Rackmann, żony lotnika oczekującego w więzieniu na egzekucję. Grzegorz wciela się w jego rolę i wplątuje się w romans ze swoją pracodawczynią. Udawana miłość, udawane szczęście, udawane życie... Czy można wydostać się z tego labiryntu złudzeń?

Ostatnia książka Marka Hłaski wydana za jego życia. Pisana przez kilka lat, wielokrotnie zmieniana i uzupełniana. Tajemnicza, wieloznaczna, wyrafinowana kompozycyjnie i językowo. Jest ostatnim powrotem autora do Polski, ujawnieniem tęsknoty za ojczyzną i za rodziną. Zawiera osobiste wspomnienia Wrocławia i rodziny uosabianej przez legendarną postać Wuja Józefa.

Informacje dodatkowe o Sowa, córka piekarza:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-10-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-268-1362-7
Liczba stron: 240

więcej

Kup książkę Sowa, córka piekarza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sowa, córka piekarza - opinie o książce

Avatar użytkownika - justsmileback
justsmileback
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Ulubione,
Hłasko, Hłasko, Hłasko!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Marek Hłasko był prozaikiem oraz scenarzystą filmowym. Był uznawany za najbitniejszego pisarza młodego pokolenia. Stał się szybko ikoną nonkonformizmu. Często w swoich powieściach bohaterom nadawał właśne, osobiste cechy charakteru

Idolami pisarza były takie osobowości jak: Humphrey Bogart czy Fiodor Dostojewski. W swojej prozie wypowiadał bunt przeciwko schematom, zakłamaniu socrealistycznej literaturze. Jako tórca pracował jako scenarzysta takich filmów jak : "Koniec nocy"; "Pętla";"Spotkania"; "Ósmy dzień tygodnia"; "Baza ludzi umarłych".

"Sowa, córka piekarza" jest to ostatnia powieść wydana jeszcze za życia autora, a zarazem moja pierwsza. Pierwsza, i nie ostatnia.

Lubuję się w polskiej prozie, ale tej sprzed kilkunastu lat. Współczesne powieści częstą trącą banałem i są sztampowe. A te, "stare" lektury niosą w swojej treści jakieś ideały, poglądy, odzwierciedlenie natury moralnej.

Tak właśnie jest w pozycjach Marka Hłasko. Grzegorz , główny bohater "Sowa, córka piekarza" jest dziennikarzem na zakręcie. Wylatuje z roboty, aspiruje do roli pisarza. W obliczu bezrobocia udaje się w rodzinne strony, do Wrocławia. Tu zatrzymuje się u wujostwa, gdzie niemal od wejścia ciotka atakuje wuja bohatera. Niby ten wyszedł i poszedł przepić pieniądze. Grzegorz ma z wujem bardzo miłe wspomnianie, które przedstawione są w częstych retrospekcjach.

Grzegorz zatrudnia się jako szofer. Jest na usługach Weroniki, której mąż odsiaduje wyrok oraz oczekuję na wyrok śmierci. Grzegorz wpląta się w przedziwną relacje z Weroniką, która ma wobec niego specyficzne oczekiwania....

Czytając tę lekturę czułam melancholię. Czemu? Ponieważ "Sowa, córka piekarza" jest pozycją specyficzną. Niby napisana prostym , nieskomplikowanym stylem, a jednak w pewien sposób fabuła z każdą kolejną stroną staje się bardzo zagmatwana. 

Śmierć jest jednym z elementów tej książki. Opis egzekucji męża Weronika pobudza wyobraźnie. Pisarz bawi się prozą, a jednocześnie widać szczegółowośc detali, dopracowanie oraz przemyślenie całej fabuły. Tu nie znajdziemy przypadkowych sytuacji. Ta powieśc to misterna "robota". Szkoda, że ostatnia. 

Zastanawiające są sformułowania określające np. akt seksualny. Autor nie boi się mocnych słów. Słów typu:pieprzenie, pierdolenie. Natomiast częsci ciała nazywane są całkowicie zwyczajnie, np. miejsca intymne kobiety-brzuch. 

"Sowa, córka piekarza" to także charakteystyka środowiska społeczeństwa, gdzie panuje cynizm, martwica oraz poczucie beznadziei. Bohaterowie żyją marzeniami, ale i świadomością upływającego czasu i nieuchronności końca ich żywota. 

"Sowa, córka piekarza" to ciekawa lektura. Niektórych może nużyć, ale tych, którzy skupią się, dojrzą niuanse, ukryte smaczki będą nią zafascynowani. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2009-09-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Palcie ryż każdego dnia
Marek Hłasko 0
Okładka ksiązki - Palcie ryż każdego dnia

Maszynopis "Palcie ryż każdego dnia" pisarz zabrał ze sobą w ostatnią podróż – z Los Angeles do Wiesbaden przez izraelski plan filmowy. Złożył w...

Opowiadania
Marek Hłasko0
Okładka ksiązki - Opowiadania

Utworami, które chyba bardziej niż powieści Marka Hłaski przyczynił się do powstania legendy tego pisarza, były jego opowiadania. Przedstawiony...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy