SS. Historia pisana na nowo

O historii SS napisano już wiele. Może się wydawać, że ta jedna z najważniejszych formacji militarnych Trzeciej Rzeszy nie kryje już żadnych tajemnic. W rzeczywistości jednak SS należy do najmniej poznanych organizacji hitlerowskich. Ponad sześćdziesiąt lat od rozwiązania jej obraz nadal jest niepełny.

Autor tych na nowo pisanych dziejów Schutzstaffel Adrian Weale nie tworzy kolejnej historii działań bojowych. Opierając się na niedostępnych wcześniej materiałach, w tym niedawno ujawnionych aktach wywiadu, podejmuje próbę wyjaśnienia realiów, w jakich powstała SS, analizuje jej ideologię, proces decyzyjny i strategie realizacji celów. Ukazuje piętno, jakie na jej członkach odcisnęły nazistowskie idee aryjskiej supremacji, eugeniki i Lebensraumu.

Zbrodnie popełnione przez SS są tak potworne, że dziś trudne do wyobrażenia. Niniejsza książka to próba zrozumienia, jak i dlaczego do nich doszło.

Informacje dodatkowe o SS. Historia pisana na nowo:

SS. Historia pisana na nowo - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Na pewno nie jest to historia pisana na nowo, ale historia, która jest pisana fascynująco. Przejdę do rzeczy i od razu powiem dla kogo jest ta książka. Tematyka SS jest dosyć dobrze znana w Polsce. Parę lat temu została wydana jedna z najlepszych prac o SS pt" Zakon Trupiej Czaszki". Wspomniana pozycja jest jednak naprawdę ciężka w odbiorze, co nie oznacza, że nie jest warta polecenia. Oczywiście, że jest, ale dopiero po lekturze pracy Weale. Weale nie stworzył nowej monografii "facetów w czerni". Jest to w gruncie rzeczy bardzo dobrze przemyślana kompilacja dotychczasowych pozycji o SS wraz z dodaniem paru ciekawych informacji z europejskich i amerykańskich archiwów. Weale pisze krótko i konkretnie - co też stanowi siłę tej ksiażki! Po pierwsze czytelnik otrzymuje najbardziej istotne informacje, poznaje całą strukturę SS od a do z, nie będąc przy tym zasypywanym nazwiskami, datami itp. Narracja autora jest tak ciekawa, że pochłania bez reszty. Sam książkę ukończyłem w 3 dni. Muszę też powiedzieć, że więcej zrozumiałem o SS, właśnie dzięki tej pozycji, która może stanowić niezwykle solidną postawę do zmierzenia się choćby ze wspomnianym "Zakonem Trupiej Czaszki". Acha, bardzo ważne. Ogromny plus dla wydawnictwa, ze przypisy, które wyjaśniają wiele błędów autora, które wynikają z patrzenia na historię z anglosaskiej perspektywy. Szczerze polecam
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-03-03, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - literatura faktu",
Jest to, wydawałoby się, kolejna z licznych publikacji, poświęconych historii SS. jednak jest coś, co wyróżnia tę pozycję spośród pozostałych. Otóż książka ta wyjaśnia w bardzo przystępny sposób ideologię tej organizacji, cały proces decyzyjny, hierarchię i cele polityczne jakie jej przyświecały. wszystkie te informacje są poparte licznymi materiałami archiwalnymi, m.in. ujawnionymi dopiero w ostatnich latach przez niemieckie i brytyjskie archiwa. Czytając tę książkę dowiadujemy się, czym były dla członków SS takie hasła jak czystość rasowa, przestrzeń życiowa czy też postać Führera. Wszystkie te informacje pozwalają lepiej zrozumieć, czym była SS, czym były motywowane jej liczne zbrodnie oraz w jaki sposób zwykli ludzie mogli uwierzyć tak bardzo w tak chora ideologię.
RENEGACI. ANGLICY W SŁUŻBIE HITLERA
Adrian Weale0
Okładka ksiązki - RENEGACI. ANGLICY W SŁUŻBIE HITLERA

Po zakończeniu II wojny światowej władze alianckie prowadziły blisko 200 dochodzeń przeciwko Anglikom służącym Trzeciej Rzeszy. Autor m.in. odtwarza historię...

Renegaci. Anglicy w służbie Hitlera
Adrian Weale0