STS - tu wszystko się zaczęło

Za kulisami najsłynniejszego teatru satyrycznego w Polsce.

Studencki Teatr Satyryków (STS), jeden z najbardziej zasłużonych zespołów artystycznych PRL-u, dał 55 premier i aż 3210 przedstawień – pierwsze 2 maja 1954, ostatnie 14 marca 1975.

STS wyrósł na fali ogromnego fermentu, jaki pojawił się w sztuce wraz z ustępowaniem socrealizmu. Jego specjalnością stały się tak zwane rewie satyryczne. Artyści sprzeciwiali się wypaczeniom systemu żartem, ironią i parodią. Stali się pionierami zmian politycznych 1956 roku. Obnażali absurdy władzy i konformizm jednostek. Wyśmiewali bezsens pompatycznego stylu oficjalnych akademii i narodowe kompleksy. Odważnie komentowali aktualne problemy społeczne, umiejętnie łącząc satyrę polityczną z liryką.

Dewizą zespołu stało się hasło Andrzeja Jareckiego: Mnie nie jest wszystko jedno. Później dołączyło sarkastyczne stwierdzenie: Myślenie ma kolosalną przyszłość, Jerzego Markuszewskiego. Hymnem kolejnych generacji młodej polskiej inteligencji stała się „Piosenka o okularnikach” Agnieszki Osieckiej z muzyką Jarosława Abramowa.

Trzon zespołu stanowili młodzi ludzie piszący teksty: Andrzej Jarecki, Agnieszka Osiecka, Jarosław Abramow, Ziemowit Fedecki, Stanisław Tym; tworzący muzykę: Marek Lusztig, Edward Pałłasz, Maciej Małecki; reżyserujący: Jerzy Markuszewski, Wojciech Solarz, Olga Lipińska; i występujący: Ryszard Pracz, Kazimiera Utrata, Henryk Malecha, Jan Tadeusz Stanisławski, Krystyna Sienkiewicz, Anna Prucnal, Zofia Merle.
Udało im się stworzyć spontaniczną artystyczną wspólnotę, która razem pracowała, razem bawiła się i razem wypoczywała, a wszystko ze specyficznym poczuciem humoru i absurdu.

Książka powstała na bazie niepublikowanych wcześniej rozmów Pawła Szlachetko z członkami zespołu oraz anegdotycznej historii STS-u zebranej i opracowanej przez Janusza R. Kowalczyka.

Twórcy STS-u mówili ze sceny o wszystkim, co ich niepokoiło i bolało. Zdecydowana większość tekstów napisanych dla STS-u broni się do dziś, a nawet zdaje się być paląco aktualna. Choćby parafraza myśli Juwenalisa: Trudno nie pisać satyry, dopełniona przez Jareckiego: kiedy się na was popatrzy.

Informacje dodatkowe o STS - tu wszystko się zaczęło:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-04-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7839-742-7

Kup książkę STS - tu wszystko się zaczęło

STS - tu wszystko się zaczęło - opinie o książce

Studencki Teatr Satyryków to nieco zapomniany epizod, dlatego ta książka idealnie uzupełnia ten brak. Tyle, że sama książka została napisana ponad 20 lat temu, a obecne wydanie jest uzupełnione o cytaty z innych książek, napisanych przez twórców, zrzeszonych przez STS.
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2022-04-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Historia działającego w latach 1954-1975 Studenckiego Teatru Satyryków (STS). Są tu rozmowy z członkami zespołu, anegdoty i teksty piosenek. Ciekawa lektura, która skłania do wspomnień.