Okładka książki - Szklana góra. Baśnie polskie

Szklana góra. Baśnie polskie

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-11-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7660-880-8
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5 (1 głosów)

Dawno, dawno temu w samym sercu Warmii – tam, gdzie płynie rzeka Łyna – wznosiła się szklana góra. Należała do potężnego księcia, który miał córkę najpiękniejszą z pięknych. Kochał ją nad życie i strzegł jej jak źrenicy oka.

Piękna księżniczka wiedzie dostatnie życie, je z porcelanowych talerzy i spija wodę ze złotych kielichów. Zamieszkuje brylantowy zamek znajdujący się na szczycie szklanej góry. Do tej pysznej budowli nie może dotrzeć żadne zło, ale nie może tam też trafić żadne dobro, dlatego księżniczka nie jest szczęśliwa. Los jednak sprawi, że zwykły chłopak, Jaśko o szczerym spojrzeniu, odmieni los pięknej panny. Przeczytajcie sami, jak do tego doszło.

Odbiorcy:
– dzieci, które zachwycą się piękną opowieścią o szklanej górze.
– rodzice, którzy podarują dzieciom klasyczną baśń polską.

Dlaczego warto nabyć tę książkę:
– przenosi młodego czytelnika w czarujący świat klasycznych baśni.
– dołączona do niej płyta CD z urzekającym słuchowiskiem wzbogaci odbiór opowieści.
– jej przepiękne ilustracje przemawiają do wyobraźni nie tylko małego odbiorcy.

Kup książkę Szklana góra. Baśnie polskie

Polecana recenzja

Feministkom się nie spodoba. Już słyszę ich protesty! Wszak to kolejna historia, w której księżniczka tylko czeka i wzdycha, a wszystkie przygody przypadają w udziale mężczyznom. Co za niesprawiedliwość! Jawna dyskryminacja!   Ale cóż, tak drzewiej bywało. A przeszłości – choć może byśmy chcieli – nie poprawimy.   Na szczęście, czytając Szklaną Górę, nie musimy ograniczać się do zgłębiania kontrowersyjnego wątku tradycyjnego podziału ról. Znajdziemy tu o wiele więcej godnych uwagi treści. Bowiem jak większość baśni, tak i ta pod warstwą ciekawej, okraszonej magią fabuły, skrywa pouczające przesłanie – warte zapamiętania przez małych i dużych.   Pierwsza cenna myśl wiąże się z samą ideą szklanej góry i zbudowanego na niej zamku z brylantowymi wieżami – miejsca nadzwyczaj bezpiecznego, a przez to… nijakiego. Jak stwierdza medyk: tam nie tylko zło, ale i dobro nie ma dostępu! Trudno się więc dziwić smutkowi księżniczki, której żadne skarby i bogactwa nie są w stanie wynagrodzić samotności.   Właśnie dlatego z tak wielkim utęsknieniem i nadzieją wypatruje ona śmiałka, któremu udałoby się pokonać szklaną taflę i wspiąć na sam szczyt (pokonywanie przeszkód oraz górska wędrówka to kolejne łatwe do odczytania wątki symboliczne). Czy zwycięży najbardziej zwinny, najdzielniejszy, najdostojniejszy książę? W realnym ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Szklana góra. Baśnie polskie

Avatar użytkownika - Olusia
Olusia
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Od dzieciństwa znamy mnóstwo baśni i legend pochodzących z innych krajów. Najbardziej popularne są autorstwa  H. Ch. Andersena, Charlesa Perraulta braci Grimm. Jednak nasze polskie baśnie i legendy też są piękne, szczególnie te, które pochodzą z bliskich nam regionów. Z wielką przyjemnością polecam ,,Szklaną Górę"  z cyklu ,,Baśnie i legendy polskie" w opracowaniu Liliany Bardijewskiej jako lekturę, która może przybliżyć dzieciom różne zakątki Polski, a także przekazać wiele wartości.

,,Szklana Góra" to legenda z Warmii. Opowiada ona o tym, jak bardzo człowiekowi potrzebny jest do szczęśliwego życia drugi człowiek. Nie złoto, diamenty i inne świecidełka, nie wspaniałe stroje, klejnoty tylko dobry człowiek. Czy łatwo do szczęścia dotrzeć? Myślę, że trzeba się bardzo natrudzić i wykazać, by osiągnąć to, co najpiękniejsze.  Tak jak niełatwa była droga Jasia, bohatera legendy ,,Szklana Góra", jednak poprzez dobre uczynki i wielkie serce osiągnął to, o czym inni mogli tylko pomarzyć. W jaki sposób Jaś tego dokonał, dowiecie się z pięknie wydanej i ilustrowanej książki.

Dodatkowym atutem jest płyta ze słuchowiskiem, zamieszczona w książce. Dzięki temu, że dziecko może odsłuchać bajkę, uczy się pięknego czytania. Poprzez słuchanie nabiera umiejętności odtwarzania, a także kształtuje percepcję słuchową.  Możemy również kształtować koordynację słuchowo - wzrokową poprzez oglądanie ilustracji czy śledzenie tekstu. Zajęcia z książką można w różny sposób urozmaicać. Można poprosić dzieci, by w trakcie czytania zwróciły uwagę na słowo np. koń i gdy tylko usłyszą ten wyraz, mają udawać galop koński. Dzieci bardzo lubią takie zabawy, a dzięki nim kształtujemy odpowiednie percepcje. Polecam takie ćwiczenia dzieciom dyslektycznym.  Maluchy także nie będą się nudzić, gdy włączymy im bajeczkę i razem z nimi będziemy oglądać ilustrację. Dla niecierpliwych maluszków  -polecam  oglądanie ilustracji i krótkie opowiadanie treści zamiast czytania.

 

 

Link do opinii
Inne książki autora
Baśnie polskie. Toruńskie pierniki
Liliana Bardijewska, Ola Makowska0
Okładka ksiązki - Baśnie polskie. Toruńskie pierniki

Dawno, dawno temu w mieście Toruniu pewien młody cukiernik, a miał on na imię Bogumił, zakochał się w pięknej, uroczej i dobrej Katarzynce. Powodowany...

Pierścień orlicy. Baśnie polskie
Liliana Bardijewska, Ola Makowska0
Okładka ksiązki - Pierścień orlicy. Baśnie polskie

Dawno, dawno temu, a nawet jeszcze dawniej, w samym sercu Mazur nad jeziorem Śniardwy, żył sobie młody rybak Mikołaj. Mieszkał wraz z matką i psem Brytanem...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy