Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty

Wydawnictwo: Rosikon Press
Data wydania: 2015-10-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62981-05-2
Liczba stron: 600
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5 (1 głosów)

Szlak nadziei to bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, dokumentami i mapami, książka. Autor rozpoczyna opowieść we wrześniu 1939, by wyjaśnić dlaczego setki tysięcy Polaków znalazło się nagle na Syberii i w innych dalekich terytoriach ZSRR. Układ Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. i umowa wojskowa zawarta w Moskwie 14 sierpnia 1941 r. pozwoliły utworzyć Polskie Siły Zbrojne w ZSSR. Dały one schronienie i wolność tysiącom wyczerpanych zesłaniem i łagrami Polakom oraz możliwość opuszczenia „nieludzkiej ziemi”.

 

Wyprowadzenie prawie 120 tysięcy żołnierzy i cywilów z ZSRR poprzez Iran, Irak, Egipt, Palestynę (gdzie została część żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy odegrali kluczową rolę w powstaniu państwa Izrael), do włoskiej Bolonii, było politycznie i organizacyjnie unikalnym przedsięwzięciem. Po drodze armia organizowała szkoły dla dzieci, młodzieży, oficerów, wzięła udział w wielu bitwach, których symbolem stało się Monte Cassino. Prawie 15 tysięcy dzieci wysłano do Nowej Zelandii, Indii, Afryki i Meksyku, by zapewnić im spokojne dzieciństwo.

 

To wszystko się wydarzyło w sytuacji szalejącej wojny, kiedy Polski nie było na mapie Europy. Szlakiem tej armii podążył Norman Davies i Janusz Rosikoń (fotograf). Szukali jej śladów, spotykali się z rozsianymi po świecie, od Nowej Zelandii, poprzez Afrykę, Włochy, Izrael, Anglię itp., do Meksyku, uczestnikami tej epopei i ich potomkami, którzy po wojnie nie mieli gdzie wracać – ich Polska stała się fragmentem Związku Sowieckiego. Natrafili na nieznane dotąd, unikalne dokumenty i zdjęcia. W albumie wykorzystano również wiele relacji nadesłanych na platformę www.armiaandersa.pl.

Kup książkę Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty

Opinie o książce - Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty

Avatar użytkownika - marp
marp
Ocena: 5, Czytam,
Ważny dokument historyczny. Książka dobrze udokumentowana i zawierająca liczne fotografie. To historia Armii, która jest trwałą częścią historii Polski, mimo, że wielu jej żołnierzy wybrało - nie z własnej woli - emigrację. To historia ludzi, którzy utracili swój dom, jednak nadzieja w ich sercach do końca pchała ich do walki o Polskę.
Link do opinii
Inne książki autora
Szlak Andersa (#19). Od karabinu do czołgu
Norman Davies0
Okładka ksiązki - Szlak Andersa (#19). Od karabinu do czołgu

Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło dwanaście...

Szlak Andersa. Anders i jego armia
Norman Davies0
Okładka ksiązki - Szlak Andersa. Anders i jego armia

Po raz pierwszy w jednej kolekcji zebrana została kompletna kronika marszu Armii Generała Andersa przez trzy kontynenty. W każdym z 40 tomów zawarte są ...

Reklamy