Szpiedzy. Tajna armia Hitlera

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-005-8
Liczba stron: 334
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 5 (1 głosów)

Dane wywiadowcze decydują o wyniku działań wojennych. Wiedza o tym, co i jak wróg zamierza zrobić, jest najcenniejszym towarem dla przywódców politycznych i wojskowych podczas wojny. Zadaniem służb wywiadowczych jest zdobycie tych informacji wszelkimi środkami – w sposób uczciwy lub nie. Rolą szpiegów z kolei jest odkrycie rozmieszczenia sił wroga, jego zamiarów oraz mocnych i słabych stron, aby na tej podstawie ich własne wojska mogły zająć najkorzystniejsze pozycje.

Niemiecki wywiad wojskowy, znany jako Abwehra, spowija zasłona kłamstw i sprzecznych faktów. W niemałej części przyczyniła się do tego jedna, wybijająca się spośród innych niemieckich szpiegów postać – admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry od stycznia 1935 do marca 1944 roku, który za swoje decyzje zapłacił życiem.

Książka przedstawia historię zdrad, spisków, oszustw, działań na dwa fronty, przypadków tchórzostwa i zaprzedania się, ale także przykłady niezwykłego heroizmu, inteligencji, sprytu i zimnej krwi. Choć wojna wywiadów wydaje się stosunkowo łagodna w porównaniu z brutalnością i okrucieństwem rzezi, która miała miejsce na polach bitew, trzeba pamiętać, że średnia długość życia agenta wywiadu podczas II wojny światowej była bardzo krótka. Schwytanym nie okazywano żadnej litości, a prędzej czy później większość z nich została wykryta. Oto ich historia. Historia siatki nazistowskich szpiegów i agentów Adolfa Hitlera, którzy działali na całym świecie oraz szerzyli terror i postrach w całej Europie.

Kup książkę Szpiedzy. Tajna armia Hitlera

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-04-09, Ocena: 5, Przeczytałem,
Niemieckie służby wywiadowcze w czasie II wojny światowejWydana przez oficynę RM w serii Sekrety historii książka Szpiedzy. Tajna armia Hitlera Christera Jörgensena to pozycja ciekawa, napisana z pasją i bogato udokumentowana, zwłaszcza fotograficznie. To świetne wprowadzenie w tematykę niemieckich i nazistowskich służb specjalnych, w świat wywiadu Trzeciej Rzeszy, jego organizacji i współpracowników. Rzecz skierowana przede wszystkim do przeciętnego czytelnika, omawiająca całość zagadnienia bez nadmiernego wnikania w szczegóły, z dużym naciskiem na ciekawostki i omówienie roli znaczących postaci.Co decyduje o wyniku działań wojennych? Żołnierze, dowódcy, uzbrojenie, potencjał militarny, wyszkolenie, motywacja - to wszystko prawda, ale najcenniejsza jest wiedza o tym, co, jak i kiedy zamierza zrobić wróg. I tu swoje znaczenie ujawnia wywiad, zdobywający informacje różnymi metodami. Może to być agentura, analiza ogólnodostępnej prasy, podsłuch, loty zwiadowcze. Szpiedzy, zwłaszcza ci dobrze zmotywowani, okazują się zawsze niezwykle przydatni. Pozwalają lepiej poznać siły wroga, jego zamiary, mocne i słabe strony. Mogą wykradać tajemnice, szerzyć dezinformację, wpływać na nastroje w społeczństwie wroga i własnym. Działania wywiadowcze są w pełni warte pieniędzy, jakie się w nie inwestuje. I to pomimo błędów, pomyłek i nieudanych działań, które zdarzają się ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Szpiedzy. Tajna armia Hitlera

Reklamy