Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-01-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2158-1
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4 (1 głosów)

Szpiedzy, agenci, dziennikarze i dyplomaci. Kto wyniósł Lenina do władzy?

Narodziny komunistycznego imperium zła z zupełnie nowej perspektywy. Rewolucja bolszewicka oczami dyplomatów, szpiegów, biznesmenów, idealistów i fanatyków. Nieznanych bohaterów historii – tych, którzy robili wszystko, by zapewnić komunistom zwycięstwo i tych, którzy za wszelką cenę próbowali im przeszkodzić.

"Szpiedzy i komisarze" to obraz bezprecedensowej walki o wpływy, pieniądze i rząd dusz w dniach, kiedy władza w Rosji leżała na ulicy. Bezwzględni milionerzy, alianccy szpiedzy infiltrujący szeregi Armii Czerwonej i amerykański ambasador w Rosji: człowiek mający słabość raczej do whisky, sekretarek i golfa niż do polityki. Jaką naprawdę odegrali rolę? Kto był najlepszym przyjacielem Trockiego i dlaczego wydano na niego wyrok śmierci? I czy rzeczywiście świat zachodni zawiązał spisek mający na celu zniszczenie komunistów?

Robert Service, światowej sławy specjalista od dziejów Rosji, sięga do nieznanych dotąd materiałów, by odkryć wewnętrzne mechanizmy najważniejszej rewolucji XX wieku. Pod jego mistrzowskim piórem historia początków Związku Radzieckiego ożywa na nowo.

Kup książkę Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód

Opinie o książce - Szpiedzy i komisarze. Bolszewicka Rosja kontra Zachód

Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Ciekawe spojrzenie na rewolucje rosyjskie i ich autorów.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2013, Mam,
Bardzo dobre opracowanie narodzin bolszewizmu w Rosji, tamtejszych rewolucji, wojny domowej i próby rozprzestrzenienia komunizmu na Europę, a nawet świat. Dowiedzieć się można jakie obawy dręczyły Lenina i Trockiego po podpisaniu pokoju w Brześciu Litewskim, a także jaką rolę odgrywała Cze-Ka Feliksa Dzierżyńskiego w poszczególnych fazach dzierżenia władzy przez partię. To jeżeli chodzi o komisarzy. Szpiedzy byli, ale z czasem sowieckie władze nauczyły sobie z nimi radzić, więc o tej grupie jest stosunkowo niewiele (jeśli wziąć pod uwagę objętość książki), i to jedynie do czasu umocnienia się bolszewików. Zdecydowanie za mało miejsca poświęcono komunistom w czasie II wojny, ale rekompensuje to przynajmniej posłowie z dalszymi losami najważniejszych wymienionych postaci, także "zachodnich".
Link do opinii
Inne książki autora
Towarzysze. Komunizm od początku do upadku. Historia zbrodniczej ideologii
Robert Service0
Okładka ksiązki - Towarzysze. Komunizm od początku do upadku. Historia zbrodniczej ideologii

Historia komunistów w jednej książce!\r\nI to w jakiej książce! Towarzysze to błyskotliwa i kompetentna opowieść o jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii...

Lenin. Biografia
Robert Service0
Okładka ksiązki - Lenin. Biografia

Angielski historyk, po wieloletnim gromadzeniu materiałów, opisał szczegółowo życie Lenina nie bojąc się stawiania nierzadko kontrowersyjnych hipotez....

Reklamy