Tajemniczy testament - Amerykański sen tom 1

Wydawnictwo: Pi
Data wydania: 2015-01-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7836-410-8
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę: shi4

Ocena: 4 (2 głosów)

Wielowątkowa opowieść o polskich emigrantach w Nowym Jorku, osadzona w realiach lat 20. i 30. XX wieku. Ameryka tych lat to czasy prohibicji i wielkiego kryzysu. Toczą się wojny gangów, w fabrykach panują ciężkie warunki pracy, trwa nieustanna rywalizacja o lepiej płatne zajęcie. Przybysze uczą się żyć w nowym świecie, zaczynają zarabiać i słać dolary rodzinom zostawionym w starym kraju. Szybko przekonują się, że przetrwają najsilniejsi. Amerykański sen spełni się dla wielu, choć nie dla wszystkich okaże się jednakowo szczodry i łaskawy. Jedni osiągnęli powodzenie i szczęście, dla innych amerykański chleb okazał się gorzki. W Polsce do wyjazdu za ocean szykują się tymczasem nowi emigranci, śniący o powszechnej wolności i bogactwie leżącym wprost na ulicy. Mit amerykańskiej ziemi obiecanej jest bowiem wieczny.

Kup książkę Tajemniczy testament - Amerykański sen tom 1

Opinie o książce - Tajemniczy testament - Amerykański sen tom 1

Po śmierci sąsiadki Mary Miller zgadza sie chwilowo zająć jej synkiem. Ojciec chłopca wyraźnie jednak ją wykorzystuje. A to poprosi ją, by odprowadziła dziecko do znajomych (którzy nie chcą sie nim zająć) i kobieta znów musi zaopiekować się chłopcem. Innym razem mężczyzna idzie na rozmowę o pracę, wiadomo synka nie może wziąć ze sobą. W końcu Mary traci przez to pracę. Wkrótce ojciec chłopca trafia do więzienia i przysyła znajomego z wiadomością, że może wyjsć za kaucją. Kobieta zdjęta litoscią nad ojcem i synkiem wypłaca z banku całe swoje oszczędnosci. Ma nadzieję, że po rozprawie sąd pieniądze zwróci. A tu niespodzianka, sedzia kaze mężczyznę grzywną w wysokosci kaucji. Pieniądze przepadły... Jednocześnie toczy się sprawa spadku po "królu mydła" i zawiłości wokól jego testamentu- nie tak już wg. mnie ciekawe. Możemy przekonać się jak się żyło na emigracji na przełomie lat 20tych i 30tych dwudziestego wieku.
Link do opinii
Nowa saga pana, który napisał także "Dworek pod Malwami" i "Sagę rodu z Lipowej". Tym razem jednak przenosimy się za ocean i poznajemy życie polskich emigrantów w dwudziestoleciu międzywojennym. W tomie pierwszym dowiadujemy się o samobójczej śmierci milionera polskiego pochodzenia i zmaganiach jego chytrej narzeczonej próbującej zdobyć spadek. W między czasie poznajemy Mary, która pomaga swojemu sąsiadowi po śmierci jego żony w opiece nad małym synkiem. W prawdzie w tej częśći wiele się nie dzieje, raczej jest przedstawieniem bohaterów i wdrożeniem w to, co ma się stać, ale zapowiada się o nievbo ciekawiej, niż saga "Siostry", też polskiej autorki, któr\ą dopiero co skończyłam czytać.
Link do opinii
Inne książki autora
Ciotka Andzia. Amerykański sen. Tom 68
Marian Piotr Rawinis0
Okładka ksiązki - Ciotka Andzia. Amerykański sen. Tom 68

Wielowątkowa opowieść o polskich emigrantach w Nowym Jorku, osadzona w realiach lat 20. i 30. XX wieku. Ameryka tych lat to czasy prohibicji i wielkiego...

Dworek pod malwami. Nadzieje i tęsknoty. Tom I
Marian Piotr Rawinis0
Okładka ksiązki - Dworek pod malwami. Nadzieje i tęsknoty. Tom I

Ta niezwykła rodzinna saga przenosi nas w barwny świat Kresów z początku XX w. Szlacheckie tradycje, miłość, romanse i tęsknoty. Oto mamy przed...

Reklamy