Tam, gdzie czekał anioł

Ocena: 5.09 (11 głosów)

Mama dwójki dorosłych dzieci wyjeżdża do Ueckermünde, by uporządkować swoje życie. Pomimo wielu obaw podejmuje pracę jako opiekunka starszego małżeństwa. Wkrótce na drodze bohaterki pojawiają się osoby, które zmieniają jej życie. Czy to przeznaczenie? Małe niemieckie miasteczko stopniowo staje się dla Beaty oazą spokoju, jednak ta pozorna równowaga zostaje zakłócona zaskakującymi wiadomościami. Książka "Tam, gdzie czekał anioł" to pozytywna, pełna nadziei i przebaczenia oraz wiary w drugiego człowieka opowieść zmuszająca Czytelnika do przemyśleń nad swoim życiem.

Informacje dodatkowe o Tam, gdzie czekał anioł:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2017-10-24
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-65684-27-1
Liczba stron: 272

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Tam, gdzie czekał anioł

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tam, gdzie czekał anioł - opinie o książce

Książka, która długo czekała na mojej półce, niemniej jednak wreszcie doczekała się swojej kolei i jestem z tego powodu bardzo zadowolona i wzruszona. 
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, po której twórczość bardzo chętnie jeszcze kiedyś sięgnę. 
Jest to historia Ewy, kobiety która mieszka w Warszawie, gdzie prowadzi zwyczajne rodzinne życie. Ma męża Marcina oraz dwójkę praktycznie dorosłych już dzieci. W jej życiu jednak nie układa się najlepiej i aby zacząć realizować siebie i swoje marzenia postawia wyjechać do Niemiec do pracy. Mimo, iż nikt w nią nie wierzył, a każdy wyjazd uważał za chwilowy kaprys, który lada chwila minie, to Ewa twardo stanęła przy swoim i wyjechała. Ale nawet to nie było dla najbliższych, a w zasadzie dla męża i jego matki, znakiem że jednak coś jest nie w porządku. Nadal uparcie wierzyli, że to chwilowy kaprys i kobieta lada dzień wróci do domu z podkulonym ogonem. Niemniej jednak, gdy po miesiącu pracy wróciła do domu na tygodniowy pobyt zdała sobie sprawę, że w domu mąż tylko czeka na jej potknięcie i w ogóle za nią nie tęskni. Ewa w Niemczech poznała Andersa oraz jego rodziców, którzy byli starszym, niemniej jednak nadal kochającym się małżeństwem. Na swojej drodze spotkała także wiele innych osob, z którymi nawiązała przyjazne relacje, które z czasem pokazywały jej, że w życiu można o siebie zawalczyć, można coś zmienić, pomyśleć o sobie w każdym jego momencie i to, że sami dla siebie musimy stać się ważni, aby być ważnym dla innych.
Jest to historia, która wplata również wojenne losy i zażyłości między Polakami i Niemcami oraz różnice narodowościowe. To piękna historia, która uświadami nam jak często zatracamy się w prozie codziennego życia i przestajemy dostrzegać jego piękno i osoby, które są wokół nas. Autorka historię przedstawia nam w narrazcji Ewy, która jest główną bohaterką i od której możemy się wiele nauczyć. 
Książkę czyta się z wielką przyjemnością i zaciekawieniem. Niejednokrotnie w moich oczach pojawiały się łzy szczęścia, wzruszenia i smutku. Książka, która wzbudza całą paletę uczuć i naprawdę jest godna polecenia i poświęcenia jej czasu. To piękna historia, którą warto poznać. 
 

Link do opinii

"Nadzieja. To ona jest matką nas wszystkich. A owocem nadziei jest miłość"

   Być mamą i żoną. Być szczęśliwą w związku, mimo upływu lat. Codziennie ten sam żar. Codziennie ta sama moc miłości. Rozmowy, przytulanie, pocałunki, zbliżenia. Spełniać się w roli matki, żony i kochanki, ale bez pracy. Mieć takie życie niejedna by chciała. Ale co wtedy, gdy teściowa ciągle się wtrąca wytykając wszystkie, jej zdaniem, przewinienia synowej, dzieci uciekają na studia a małżeństwo widnieje tylko na papierze? Czyto już koniec idealnego życia? Pozostaje poddać się losowi? A może warto spakować do walizki nadzieje i wyruszyć z nią w świat w poszukiwaniu siebie?

   Nieszczęśliwa Beata wyjeżdża za marzeniami. Ucieka od monotonni i bolesnej codzienności. Podpisuje roczny kontrakt i zostaje opiekunką starszego małżeństwa w Ueckermünde. Spotyka się tam z różnicą kulturową, z językiem, z traktowaniem drugiego człowieka, leczeniem, obchodzeniem żałoby... Większość jest całkiem różna od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.
Nasza główna bohaterka spędza 3 tygodnie za granicą i tydzień w kraju. Ten czas rozłąki wiele zmienia w podejściu Beatu do Marcina i świata. Ten czas dla odkrywanie siebie potrafi otworzyć oczy i dać na szansę by spojrzeć na problemy z innego punktu widzenia. I mimo, że blizna może się ładnie goić wystarczy zadra, by ponownie się otworzyła niszcząc to, co zostało odbudowane.  Czasami wyjazd może przekreślić budowany latami związek. 
  Problemy Beaty się namnażają. Andreas, Gosia, Frau Petra, Herr Manfred, Karolina... Wszystkie te osoby uczą czegoś innego. Warto uważnie obserwować. i wyciągać wnioski. Beata zostaje sama ze swoimi problemami. Nie umie ponownie zaufać. Za bardzo ją to zraniło. Czy na pewno chce dźwigać ten ciężar sama? Czy to jest to, czego tak naprawdę chce?

   Autorka ukazuje nam, jak wiele można stracić w ciągu jednej chwili Jak jeden błąd może zburzyć nasz idealny świat. Nie należy żyć życiem innych. Trzeba mieć swoje marzenia i dążyć do ich spełniania. Po to, aby być szczęśliwym. By uśmiech nigdy nie znikał z naszej twarzy. Czasami nasze życie wymaga walki, nakładu ogromnej siły i cierpliwości. Ale czy warto walczyć za wszelką cenę? Gdy tylko my widzimy sens?
 
 Cudowna opowieść o odnajdowaniu siebie. O nadziei, wierze i miłości. A także o wybaczaniu. Wzruszająca i poruszająca struny w mym sercu książka.

Polecam na zbliżające się święta i nie tylko. 
agazlotowlosaiksiazki.blogspot.com

Link do opinii

Kolejna książka Doroty Schrammek przy której spędziłam miłe chwile. Autorka nie pisze błahych historii, jej książki zawsze zmuszają czytelnika do przemyśleń nad swoim życiem. Osobiście bardzo lubię takie historie, dzięki którym wnoszę coś do własnego życia.

Główną bohaterką jest Beata, żona i matka dwójki dzieci. Czuje się zagubiona w swoim życiu i postanawia coś w nim zmienić. Podejmuje pracę na zagranicą przy opiece starszego małżeństwa. Co trzy tygodnie wraca na tydzień do domu. W miasteczku, w którym pracuje co rusz spotyka osoby, które mają wpływ na jej życie. To osoba o dobrym sercu, która chętnie wyciąga pomocną dłoń do innych, choć sama nie bardzo radzi sobie z relacjami z mężem.

To przykre, że często na pierwszy rzut oka oceniamy kogoś, tylko po jego wyglądzie, czy też zachowaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego te osoby są w takim stanie w jakim są, że może to życie i przeżyte doświadczenia ich do tego doprowadziły. Ludzie na ogół zrażają się takimi osobami od razu, nie myśląc o tym, że może właśnie one potrzebują pomocnej dłoni, przyjaciela, który zechce ich wysłuchać, podzielić się dobrą radą. A to nie szata zdobi człowieka...

Również w związku nie zawsze jest pięknie i kolorowo. Zdarzają się wpadki, które boleśnie wpływają na partnerów. Nie zawsze jesteśmy w stanie przebaczyć, gdyż rany wydają się być głębokie. Jeśli jednak kogoś się kocha, powinno się umieć również wybaczać. Owszem, zdarzają się takie czyny, których nie sposób wybaczyć, jeśli jednak kochamy szczerze i całym sercem, powinniśmy umieć dać drugą szansę.

"- Nie odbiło - odparła cicho. - Wreszcie myślę o sobie. O tym, by być szczęśliwą i spełnioną kobietą, a nie żyć pod dyktando twojej mamy. Ona steruje tobą, a ty nieświadomie postępujesz zgodnie z jej zaleceniami. Manipuluje, wiedząc, że na wszystko się zgodzisz, ponieważ jesteś uległym i kochającym synem."

Spodobała mi się fabuła i wplecione wątki historyczne. Niezwykle cenny i emocjonalny stał się dla mnie pamiętnik Loli, który wylądował w rękach Beaty. Lubię czytać o losach (nawet jeśli są to tragiczne losy) ludzi, o tym przez co musieli przejść, jak wyglądało ich życie. Autorka musiała poświęcić wiele czasu i uwagi opisując historie poszczególnych miejscowości znajdujących się w powieści. Książkę czyta się szybko, ze względu na prosty i przyjemny w odbiorze styl. Postacie są barwne, każda z nich charakteryzuje się czymś innym.

To, co jest doskonałą prawdą zawartą w powieści to stosunki między Polakami na obczyźnie. To przykre, że jeden drugiemu zazdrości, ale tak jest. Sama spędzam kilka miesięcy za granicą z innymi Polakami, więc mogę potwierdzić. Rodak powinien trzymać się z rodakiem. Tymczasem jest całkiem inaczej, gdyby mógł utopił by go w łyżce wody. Dorota Schrammek doskonale oddaje istotę życia w Polsce oraz w Niemczech. Czytając możemy zobaczyć jak wiele nas różni, do czego przywiązujemy wagę my, a do czego oni. Niby graniczymy ze sobą, a tak wiele nas różni. Jednak co kraj to obyczaj.

"[...] Nawet jeśli sami coś obmyślimy, to bardzo często plany biorą w łeb. Nie warto układać przyszłości. Lepiej żyć chwilą. Tu i teraz. Korzystać z życia najpełniej,  jak się da."

Tam, gdzie czekał anioł to lekka historia o życiu, trudnych wyborach oraz o umiejętności przebaczania. Przepełniona jest pozytywnymi cechami, oraz aniołami, która gdzieś tam zawsze się czają, nawet jeśli w nie wierzymy w nie. Ta książka zmusza do refleksji nad własnym życiem. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2020-04-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 18/20,

Beata, mieszkanka Warszawy, matka, żona. Po zwolnieniu z pracy postanawia wyjechać do Niemiec i tam pracować jako opiekunka starszego małżeństwa. Po wyjeździe zaczynają się problemy małżeńskie. Książka z zaskakującym, ale pozytywnym zakończeniem. Na uwagę zasługuje wątek wojenny, okrucieństwo nazistów, o których wspomina autorka. Polecam na spokojny wieczór przy herbatce.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-02-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ciepła książka ze szczęśliwym zakończeniem. Historia, która może się przydarzyć osobom z naszego otoczenia. Beata traci pracę, w małżeństwie nie dzieje się dobrze, a dorosłe dzieci mają własne życie. Postanawia wyjechać i zostać opiekunką starszego małżeństwa w Niemczech. Podobały mi się opisane zwyczaje niemieckie o których nie wiedziałam, a przecież Niemcy to nasi sąsiedzi. Choćby ten "Prócz niej jeszcze dwie osoby przyniosły skromne wieńce, a reszta obecnych po złożeniu kondolencji rodzinie przekazała Andreasowi koperty. Dopiero później Beata dowiedziała się, że w środku były kart kondolencyjne i pieniądze. Niektórzy dawali poi dziesięć, inni po dwadzieścia euro. Datki miały być przeznaczone na dekoracje i dbanie o grób."  Jak dla mnie trochę za dużo w książce pobocznych watków i postaci drugoplanowych. Opieka na chorymi na Alzheimera też nie jest taka prosta i wymaga całodobowej opieki. Trudno mi uwierzyć, że dwoje chorych ludzi codziennie kładzie się  na poobieadową drzemkę o jednakowej porze.

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-12-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Piękna powieść utrzymana w anielskim klimacie. Opowieść o odkrywaniu dobra w dawaniu siebie, doświadczaniu innych. O tragedii, nadziei i przebaczeniu. Opowieść o aniołach - nie tylko zamknietych w jednym pokoju.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kasiatuszek
kasiatuszek
Przeczytane:2017-12-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Poznawanie powieści Doroty Schrammek zawsze jest dla mnie czystą przyjemnością. Dlaczego? Po pierwsze autorka w swych woluminach podejmuje istotne zagadnienia życiowe przekładając owe w lekkim stylu. Po drugie ukazuje poszczególne zdarzenia ludzkie na tle historii i faktów z przeszłości. Po trzecie przedstawione opowieści niejednokrotnie wprowadzają w stan zadumy, który trwa długo po zamknięciu danej książki. Po czwarte powiastki przesiąknięte są niezwykłą i poniekąd enigmatyczną aurą, przenoszą do innego, często nieznanego świata, pozwalając niekiedy zapomnieć o otaczającej rzeczywistości bądź całkiem inaczej spojrzeć na obecne życie i docenić jego wartości. Po piąte autorka osadza akcje w różnych miejscach, pokazując ich walory turystyczne i historyczne. I wreszcie po szóste i najważniejsze, powieści pisarki wyzwalają rozmaite emocje, które zakorzenione głęboko w sercu i w myślach tkwią jeszcze przez pewien czas od zakończenia ich lektury. W związku z tym nie mogłam sobie odmówić wgłębienia się w istotę najnowszej prozy Doroty Schrammek. Czy i tym razem ujął mnie kłębek fabularny powieści? Jakie wrażenie wywarła na mnie książka "Tam, gdzie czekał anioł"? Zapraszam na recenzję.  Dorota Schrammek - mama trójki dzieci, żona, autorka i pisarka - wszystko w prawidłowej kolejności. Mieszka w Pobierowie, swoim miejscu na ziemi. Wstaje wraz ze wschodem słońca, aby przygotować Czytelnikom kolejną porcję wzruszeń. Uwielbia zajmować się rodziną i domem. Marzy jej się kawiarenka literacka nad Bałtykiem, w której mogłaby spokojnie pisać i przyjmować wielbicieli książek. Debiutowała powieścią Stojąc pod tęczą (2015), następnie ukazały się Horyzonty uczuć (2015), Na brzegu życia (2016) i Wiatr wspomnień (2016), które składają się na trylogię pobierowską. Kolejne jej powieści to Dom, którego nie było (2016), W słońcu i we mgle (2017) oraz dedykowana młodzieży Niepełka (2017). (źródło: okładka książki)   Beata to dumna matka dwójki dorosłych dzieci i pozornie szczęśliwa oraz spełniona żona Marcina. Jeden dzień wystarcza, aby jej życie przybrało ciemne barwy. Kobieta zostaje zwolniona z pracy w atelier znanej projektantki mody, gdzie zajmowała stanowisko krawcowej. Ponadto w telefonie komórkowym męża przypadkiem dostrzega smsa od niejakiej Agnieszki wyrażającej podziękowanie za miły wieczór. Bezrobotna, krytykowana przez teściową, tłamszona i niezauważana przez męża Beata podejmuje decyzję o wyjeździe do niewielkiej niemieckiej mieściny Ueckermünde, gdzie zatrudnia się jako opiekunka starszego małżeństwa zmagającego się z Alzheimerem. Kobieta w miarę szybko aklimatyzuje się w urokliwym domku, zaprzyjaźnia się z podopiecznymi oraz ich synem. Wkrótce zaczytuje się w notatkach znalezionego pamiętnika z czasów wojennych i ratuje życie pewnemu mężczyźnie... Niebawem na jaw wychodzi tajemnica jej męża...     Niezwykle klimatyczny i niejako tajemniczy splot zdarzeń fabularnych, nieprzewidywalność co poniektórych wątków, niesamowite połączenie tradycji i zwyczajów dwóch kultur: polskiej i niemieckiej, zobrazowanie odmiennego postrzegania życia przez ludzi różnych narodowości, harmonijne ujęcie niejednego ważnego aspektu sfer rodzinnej, społecznej i dotyczącej mniejszości narodowych, to z pewnością atuty najnowszej powieści autorki z Pobierowa. To proza stanowiąca esencję scenerii pełnej wspaniałych widoków, intrygujących i budzących szacunek powojennych miejsc, niepowtarzalnych smaków, pięknych zapachów oraz ciekawych i osobliwych obyczajów. Ueckermünde, Police, Dobieszczyn, Nowe Warpno to tylko niektóre ze wspomnianych miasteczek, których historia i najważniejsze obiekty kulturowe w lapidarnej formie przewijają się na kartach powieści, jednocześnie zachęcając do bliższego przyjrzenia się owym zakątkom  regionu. W wyjątkowej w swym przekazie i przesłaniu opowieści przeplatają się smutna i przerażająca przeszłość oraz melancholijna i pełna nadziei teraźniejszość. Epizody rodzinne w Warszawie oraz codzienność w Ueckermünde splatająca losy ludzi pochodzących z kilku europejskich krajów wzbogacona jest odnalezionymi poruszającymi zapiskami będącymi odzwierciedleniem obozowych przeżyć i wspomnień pewnej kobiety. Wszystkie elementy tworzą wyrazisty, przemyślany, refleksyjny, subtelny i emocjonujący kolaż wątkowy.    Walorem powieści jest również frapująca paleta odpowiednio nakreślonych postaci. Prym wiedzie główna bohaterka - niepewna siebie, nieasertywna i nade wszystko niezwykle wrażliwa Beata, która całe swe życie skupiała na innych, rzadko na sobie. Znosząc przez lata zniewagi teściowej, tłumiąc w sobie żal do męża za jego brak zainteresowania i zaangażowania nie tylko w obowiązki domowe, ale co najważniejsze w ich długotrwały związek, poświęcając się dla rodziny i dbając o jej dobro, zapomniała o swoich uczuciach i marzeniach. Wyjazd do Ueckermünde miał być nie tylko niepowtarzalną szansą dla niej, ale w pewnym sensie lekarstwem na małżeńskie rany, nieustannie przybywające. Samotny Andreas, serdeczny i spostrzegawczy Herr Manfred, milcząca Fran Petra, której twarz jaśniała na widok kolekcji aniołów, sympatyczny i wykazujący chęć pomocy Donald, zagubiona Karolina i przyjazny Pan Władysław - to między innymi wśród tych ludzi kobieta znalazła ukojenie, poczuła się potrzebna i wartościowa, i przede wszystkim na nowo odkryła w sobie emocje, które dotąd szczelnie chowała na dnie serca. Jednak jej spokój ponownie zostanie zakłócony... Różni ludzie, różne poglądy, różne kultury, różne historie, jedno pragnienie - bycie kochanym.   Najnowsza proza Doroty Schrammek opowiada o miłości przybierającej rozmaite barwy i jej ogromnej sile. O zdradzie zadającej przenikliwy ból i burzącej dotychczasowy spokój i poczucie szczęścia. O wybaczaniu jako trudnej, ale jakże ważnej drodze ku spełnieniu. O tym, że aby jedno życie mogło się zacząć, to drugie musi dobiec końca. O przeznaczeniu, przed którym nikt nigdy nie ucieknie, nawet usilnie się starając. O chorobie, która niszczy, ale nie odbiera tego, co kryje się w sercu. O walce z nietolerancją i udzielaniu wsparcia potrzebującym. O budowaniu krok po kroku rodziny, która istnieje, ale na pewnym etapie zawiłej ścieżki zgubiła swój bieg. O świadomej rozłące i tęsknocie rozdzierającej serce. O tym, że człowiek docenia drugiego człowieka nierzadko wtedy, gdy go utraci. O nadziei trzymającej przy życiu i stwarzającej perspektywy na lepszą przyszłość. O życiu, które zadaje ciosy, boleśnie rani, ale też daje radość i zaskakuje. O tym, że cuda się zdarzają, jeśli mocno się w nie wierzy. I nade wszytko o tym, że każdy człowiek ma swego anioła, który nad nim czuwa zawsze i bez względu na wszystko.   "Tam, gdzie czekał anioł" to piękna, wzruszająca i sentymentalna podróż literacka z namiastką nostalgii, nutką optymizmu i lirycznym akcentem bożonarodzeniowym, którą gorąco polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ida
Ida
Przeczytane:2017-12-05, Ocena: 4, Przeczytałem,

Nieporozumienia małżeńskie, wypalenie w związku, nawet podejrzenia o zdradę. Mąż, który nie zauważa już żony i jej potrzeb. Zwolnienie z pracy, problem ze znalezieniem nowej posady, dorastanie dzieci i syndrom pustego gniazda. Wszystko to pojawia się na wstępie i prowadzi nas z bohaterką, aż za zachodnią granicę kraju. Tam bowiem Beata, główna postać żony i matki z tej powieści, jedzie do pracy, jako opiekunka starszych, chorych ludzi. Zatrudnienie znajduje u małżeństwa, którymi opiekuje się ich syn, ale pracując zawodowo, potrzebuje oczywiście stałej pomocy. 
Rozpoczynamy wraz z bohaterką, obserwację życia w Niemczech. Codzienność, która pozornie nie różni się już tak bardzo od naszej. Mamy równie rozwinięty handel, opiekę zdrowotną, system mieszkaniowy, ale poznajemy także ciekawostki z tradycji i zwyczajów zachodnich sąsiadów. I niby niedaleko, a jednak sama różnica wyznań (u nas większość katolików, tam w przewadze ewangelicy), sprawia, że zauważymy, jak w inny sposób spędza się święta, jak wygląda ceremonia pogrzebowa, cmentarz. Jak żyje się w sąsiedztwie, w jaki sposób spędza wolny czas. W końcu sama bohaterka rozmawia z synem swoich podopiecznych na najtrudniejsze tematy, życia w rodzinie, uczuć względem rodziców, a nawet żałoby po nich.

Przy okazji obserwujemy również oczywiście i naszych rodaków. Tutaj Beata nie wciągnęła się w życie na emigracji  oraz szersze i głębsze kontakty z Polakami. Znajdziemy jednak wiele sytuacji, które klarownie pokazują obraz środowiska polonijnego. Zamiłowanie do intryg i obmawiania, panie, które wyjeżdżają, by poznać zamożnych mężów, bezrobotny Polak - ksenofob, zagubiona w nowych okolicznościach kobieta, nie radząca sobie z alkoholizmem i zbieractwem. Wszechobecne szaleństwo nowego kraju, wolności, oddalenia od domu i okoliczności, które czyha tylko, by dotknąć tych słabszych psychicznie ludzi, wyjeżdżających "za chlebem". 

Autorka w przekonujący sposób, przedstawia nam świat, w którym znalazła się Beata i zarówno pobyt w Niemczech, jak i jej rodzinne problemy śledzimy z zainteresowaniem. 
O tytułowych aniołach również znajdziemy klika informacji, ale książka omawia tyle naszych przyziemnych, życiowych problemów, że z ciekawością sięgnę po kolejną książkę pani Doroty Schrammek, by sprawdzić, jakie sytuacje swym bystrym okiem, tym razem podglądnęła.

Link do opinii
Inne książki autora
Wiatr wspomnień
Dorota Schrammek0
Okładka ksiązki - Wiatr wspomnień

Pobierowo latem tętni życiem. Do poznanych już wcześniej bohaterów pobierowskiej trylogii dołączają nowi. Jakie skrywają sekrety? Czy przeszłość...

Horyzonty uczuć
Dorota Schrammek0
Okładka ksiązki - Horyzonty uczuć

Matylda prowadzi pensjonat w Pobierowie i nawet nie przypuszcza, co przyniesie nadchodzące lato. Przyjazd wyjątkowych gości sprawi bowiem, że te wakacje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy