Tanizaki: Japoński most snów

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 1994-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-901029-2-7
Dodał/a książkę: shi4

Ta niewielka książka o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy świata zawiera też zaproszenie do studiów nad kulturą japońską. Nikt chyba tak dobrze nie znał smaku życia w dawnej, jak i współczesnej Japonii, jak Tanizaki. Nikt nie potrafił tak pięknie wyrazić woli życia, w którym piękno - zwłaszcza uroda kobiety - stanowią źródło mocy witalnej, źródło ukojenia w cierpieniu.

Kup książkę Tanizaki: Japoński most snów

Opinie o książce - Tanizaki: Japoński most snów

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2014-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (253) książki w 2014, Japonia, Mam,
Biografia japońskiego pisarza napisana przez słynnego japonistę Mikołaja Melanowicza, którego twórczość bardzo cenię. Tym razem jednak się lekko zawiodłam. Pozycja jest cieniutka, liczy nieco ponad 100 stron. I uważam, że zawiera zdecydowanie za mało informacji o Tanizakim. Książkę możemy podzielić na trzy części. Pierwsza opowiada o życiu samego autora, w drugiej omówiona została jego twórczość, natomiast ostatnia, to wypowiedzi o Tanizakim różnych pisarzy z całego świata (w tym Polski). Sam Tanizaki nie wahał się w swojej twórczości poruszać tematów dosyć kontrowersyjnych jak na tamte czasy, przez co nie raz jego twórczość trafiała pod cenzurę. Jedno co muszę jej przyznać, to zachęciła mnie do sięgnięcia po prozę pisarza.