Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-09-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-8069-083-7
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę: dayna15

Ocena: 4 (4 głosów)

Niezwykła historia życia jednego z najbardziej lubianych twórców na świecie, obejmująca także jego mężną walkę z chorobą Alzheimera. Powieści Terry’ego Pratchetta, wydawane na całym świecie w trzydziestu siedmiu językach, sprzedane w nakładzie sześćdziesięciu pięciu milionów egzemplarzy, są rok po roku niecierpliwie wyczekiwane przez legiony fanów. Ta książka, pozwalająca z uwagą przyjrzeć się twórcy i jego dziełom, obejmująca także ekranizacje oraz przewodnik dla kolekcjonerów, stanowi niezastąpioną lekturę każdego fana. Pierwsza książka o Świecie Dysku, „Kolor magii", ukazała się w 1983 roku i od tego czasu cykl – z jego dziwacznymi bohaterami i ich straszliwymi przeciwnikami – zachwycał zarówno młodych, jak i starszych czytelników. W roku 2007 Pratchett ogłosił, że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Odważnie zmierzył się z tą chorobą, swą determinacją dorównując postaciom swych porywających i zabawnych powieści. Znajdziemy tu również listę wszystkich dzieł Pratchetta na ekranie i na scenie, pełną bibliografię brytyjską oraz notę o kotach.

Kup książkę Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle

Opinie o książce - Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Terry Pratchet - dla fanów to głównie autor Świata Dysku, dla innych czytelników to z kolei autor poczytnych powieści, który przez kilka ostatnich lat zmagał się z chorobą Alzheimera. Skąd się jednak bierze fenomen jego fantastycznego świata pełnego magii? Oodpowiedź na to pytanie usiłuje odnaleźć autor jego biografii, w której są i początki działalności twórczej, i pierwsze opowiadania, z których w przyszłości wyłonią się bohaterowie świata dysku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Autor zdecydował się na metodę zestawiającą dzieła pisarza z ważnymi momentami w jego życiu, przy czym przez całą lekturę uderza nieco staroświeckie domaganie się uznania fantastyki za pełnoprawny gatunek literacki. Współczesny czytelnik już od dawna ceni ten gatunek literacki, także wydawcy od dłuższego czasu na niego stawiają. Swoją cegiełkę dołożyła także redakcja, przepuszczająca powtarzające się argumenty, fakty oraz zdania wątpliwej urody, jak choćby: ,,Nie ma w nich kryteriów, które słabsze tytuły mają nadmiarze". Autor niestety nie wyjaśnia, jakie to kryteria i o co mu w tym zdaniu w ogóle chodzi. Dodatkowo, nawet w obrębie jednej strony znajdują się akapity nie połączone ze sobą, jak choćby dwie wzmianki o chorobie angielskiego pisarza, a potem następna o smokach. Kolejne strony okazują się być rozczarowaniem. Przejście od urodzenia do pierwszej pracy Pratchetta zajmują w książce dokładnie siedem stron... To ,,biografia", jakich na półkach w księgarniach jest pełno: pobieżnie opisująca swojego bohatera, sięgająca do źródeł dostępnych każdemu i łącząca je w sposób nie wymagający od autora zbytniego wysiłku. Kolejne rozdziały nie stanowią spójnej całości, lecz raczej garść eseji na temat poszczególnych aspektów twórczości Pratchetta. ,,Terry Pratchett to jeden z najbardziej szanowanych pisarzy tworzących w Wielkiej Brytanii. Stoi w jednym szeregu z Tolkienem i Lewisem- a to chyba największy dowód jego doskonałości." W pełni zgadzam się z tymi słowami, uważając jednocześnie, że taki autor zasługuje na biografię z prawdziwego zdarzenia, miast zlepku artykułów i esejów połączonych na siłę namiastką rysu biograficznego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2017-03-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017, Czytam z Legimi ,
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Biblioteka,
Reklamy