Ukraina. Po obu stronach Dniestru

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2013-11-04
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788377853467
Liczba stron: 350
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 6 (1 głosów)

Polskę z Ukrainą łączą ponad tysiącletnia historia, wojny i wielkie miłości, radości i dramaty, braterstwa broni i przelana krew. A tymczasem? Jesteśmy sąsiadami, żyjemy tak blisko siebie, a prawie nic o sobie nie wiemy. Każdy kraj obiera swój kierunek, Polska na Zachód, Ukraina na rozdrożu. Czy drogi te mają szansę się spotkać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wyzwanie podejmuje Andrzej Kępiński, który podróżował po Ukrainie dziewięć lat, poznał ją i opisał lepiej niż ktokolwiek inny.

Ukraina. Po obu stronach Dniestru zaskakuje swoim stylem narracyjnym - mnogością dygresji i emocjonalnych interpretacji, odniesieniami do źródeł o charakterze naukowym i popularnym. W niej historia przeplata się z teraźniejszością, osobiste komentarze z informacjami prasowymi i relacjami mieszkańców.

Autor podkreśla, że wyprawa na Ukrainę może być zupełnie nieprzewidywalna. Z jednej strony osławione stepy Akermanu, ruiny zamków i pałaców pośród malowniczych pól, magia głęboko zakorzeniona w folklorze, przywiązanie do tradycji i serdeczność mieszkańców. Z drugiej zaś wieloetniczność i regionalne separatyzmy, kościoły zamienione na cerkwie, synagogi przekształcone w magazyny, pozory demokracji i zależność od Rosji.

Andrzej Kępiński zabiera do kraju pełnego kontrastów, którego wyjątkowość przyciąga jak magnes coraz więcej osób ciekawych świata. Trudno przejść obojętnie obok tej autorskiej wizji podróży!

Kup książkę Ukraina. Po obu stronach Dniestru

Opinie o książce - Ukraina. Po obu stronach Dniestru

Ukraina - tak bliska, a jednocześnie tak daleka, mająca z Polską wspólną historię - niestety w wielu opracowaniach - "przekłamaną", nasyconą uprzedzeniami i stereotypami. Dlaczego? Dlatego, że niektórzy "mają w tym interes". Autor uświadamia nam, jak mało wiemy o Ukraińcach - naszych sąsiadach i pobratymcach.
Link do opinii
Reklamy